Login lub e-mail Hasło   

Ciekawostki historyczne II

Odrobina ciekawostek, na które natknąłem się w tracie lektury książek historycznych.
Wyświetlenia: 1.503 Zamieszczono 28/11/2010
* Zastanawiałem się kiedyś jak to było glejtem danym Husowi przez cesarza Zygmunta. -Otóż glejt obiecywał bezpieczny przyjazd na sobór, nie dawał gwarancji bezpiecznego powrotu...


* Rollon ( wódz Normanów) był na tyle pysznym i dumnym ze swej pozycji wolnego człowieka wojownikiem, że do ucałowania stóp Karola Prostaka oddelegował jednego ze swych ludzi. Ten równie pyszny nie schylił się, a podniósł nogę króla-suzerena co spowodowało jego upadek na plecy- komiczna musiała to być scena.

*Opowieść o tym, że Maria Antonina usłyszawszy, iż poddani nie mają chleba kazała im jeść ciastka jest stara i jak to anegdota nieprawdziwa Już odnośnie do żony Ludwika XIV opowiadano podobną historię

*Nowy Testament w oryginale wcale nie precyzował, iż Józef był cieślą. Został tam nazwany po prostu rzemieślnikiem.

*Sobór Trydencki miał się początkowo odbyć w Mantui, ale przeszkodziła temu szalejąca tam zaraza.

*Edward III zakazał poddanym uprawiania jakiegokolwiek sportu poza łucznictwem- wszystko na potrzeby wojenne.

*Na początku XVIII w postęp technologiczny w tkactwie wzrósł tak niewspółmiernie do rozwoju przędzalnictwa, że potrzeba było 40 osób produkujących przędzę ludzi, aby dostarczyć jej dla jednego tkacza. Dlatego też w W. Brytanii nakładano obowiązki przędzenia na więźniów, sieroty w domach dziecka, czy dzieci w domach poprawczych

* do 1971 (!) w Anglii obowiązywał system monetarny pochodzący ze średniowiecza, Funt dzielący się na 20 szylingów, 240 pensów.

*Gilotyna nie byłą wynalazkiem francuskiego lekarza, jej prototyp w postaci zaostrzonej deski pochodzi z XIV w.

*Pierwszy raz Akademię Krakowską nazwano Uniwersytetem Jagielońskim w 1818 r.

*W całej niemal heraldyce ukoronowanie orła oznaczało uszczerbek herbowy- podległość komuś. u nas tradycja historyczna wprowadziła coś zgoła odmiennego.

*Nasze barwy narodowe są przedstawieniem herbu- górna jest barwą godła, dolna tłem tarczy herbowej.

*Nazwanie "godłem": orła białego w tarczy herbowej- czyli krótko mówiąc tego co widzimy w urzędach i szkołach- jest błędne. Według zasad jest to herb.
Ten nieprawidłowy zapis wszedł do konstytucji,,,

*Średniowieczni rycerze kochali się stroić i wyróżniać, malowali sobie herby itp. na... zębach. Procederu tego zabraniała reguła Templariuszy

*Dania jest w średniowiecznych źródłach bardzo często określana jako Dacja...

*Napoleon robił okropne błędy ortograficzne, pisząc po francusku.

*W średniowieczu obowiązywało prawo zatrzymania towarów przez właściciela ziemi na, którą spadły z karawany kupieckiej. Już chyba wiemy czemu mało komu zależało wówczas na dobrym stanie dróg. laugh.gif

*Iwan Groźny uwielbiał pozorować własną śmierć, aby sprawdzić kto się najbardziej z niej ucieszy. Wiadomo co się działo ze szczęśliwcami...

*Cesarz Bazyli pojmał w bitwie 14 tyś Bułgarów, kazał ich oślepić, tylko co setnemu pozostawiając jedno oko, aby mógł doprowadzić towarzyszy do domu. Bułgarski władca umarł ze zgryzoty, zobaczywszy swoją armię ślepców.

*Krum (wódz bułgarski) tez miał gest: po bitwie pod Wirbicą zrobił sobie z czaszki Nicefora (basileusa bizantyjskiego) puchar, którym wznosił toasty ze swoją świtą.

*Wspomniany wyżej zwyczaj podobnie jak deformowanie głów noworodków i nacinanie im policzków, aby nie rósł na nich zarost był charakterystyczny dla nomadów z Azji Środkowej.

*Richelieu więził naszego Jana Kazimierza we Francji pod zarzutem szpiegostwa.

*Ciekawą myśl geopolityczną przedstawiało stronnictwo hetmańskie (Rzewuski, Branicki). Poglądy na bezpieczeństwo RON ograniczały się do "przenaiwnej" konstatacji, mówiącej : jeżeli RON nikogo nie zaatakuję to nikt nie zaatakuje RON. Następnie geniusz dedukcji kazał im stwierdzić, że jedynie brak wojska daje Rzeczypospolitej bezpieczeństwo, ponieważ przekonuje państwa ościenne o pokojowych zamiarach Polski.
Troszkę podobieństwa widzimy po drugiej stronie w tzw. Familii wierzono, że Rosja nie zagraża terytorialnej spoistości RP ponieważ jest duża (sic!) i nie potrzebuje terytorium.

*Podobno pierwszy raz zjawisko nadprodukcji nastąpiło w Anglii podczas blokady kontynentalnej.

*Radbod król Fryzów, na działalność misyjną św. Wilibrorda miał odmówić z uwagi na fakt, że w niebie przebywałby wraz ze swoimi wrogami, a tymczasem jego przodkowie byliby wówczas w piekle jako poganie.

*Henryk Pobożny posiadał 6 palców u lewej stopy. Dzięki temu jego żona Anna rozpoznała zwłoki księcia na pobojowisku legnickim.

*Laurens Janszoon Coster prawdopodobnie wynalazł sposób drukowania, który wiążemy z postacią Gutenberga. Ten ostatni być może popełnił świadomy plagiat.

*Ludwik XVII (syn ściętego króla) został oddany do szewca dla wychowania obywatelskiego.

* W Bastylii podczas szturmu 14 lipca było więzionych 5 osób w tym kilku fałszerzy i jeden mężczyzna, uzależniony bodajże od hazardu przetrzymywany tam na prośbę ojca. Zdobywcy (jakieś 900 osób zostali obdarowani specjalnymi frakami i dyplomami od nowych władz)

*Klucze od Bastylii przesłano ojcu założycielowi USA- Jerzemu Waszyngtonowi

*Jedynym alkoholem, który mogą pić muzułmanie jest kumys

* Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu nadmiernego zażycia konfortaminy (środka podniecającego), który spożywał z powodu młodej żony.

*Na liście honorowych mieszkańców Wrocławia nadal figuruje m.in Adolf Hitler

*Tenże był zgłoszony do przedwojennej pokojowej nagrody Nobla

*Giacomo Casanova podczas pobytu w Polsce, o mało nie zabił w pojedynku F. K. Branickiego.

*Prochy I Samozwańca Rosjanie wystrzelili z armaty w kierunku RP.

*Jeszcze pod koniec XIX wieku w Anglii obowiązywało prawo nakazujące ograniczenie prędkości automobilów do 4 km/h tak, aby biegnący przed nimi z latarnią człowiek mógł oznajmiać nadjeżdżające niebezpieczeństwo

*XIX wieczne feministki były o wiele bardziej zaangażowane od dzisiejszych. Jedna pocięła obraz Wenus w National Gallery, inna rzuciła się pod koła zaprzęgu wiozącego premiera GB oczywiście zginęła.

*Kat wykonujący wyrok ścięcia na zabójczyni Marata Charlotte do Corday pozwolił sobie spoliczkować na oczach wszystkich odciętą głowę skazanej. Publiczność była zniesmaczona.

*W Niemczech pod koniec XV w. urządzano ciekawą zabawę zamykano kilku ślepych żebraków w klatce z kotem, dawano im kije, którymi mieli pozbawić go życia, oczywiście sami byli najbardziej poszkodowani ku uciesze gawiedzi.

*Otyły Henryk VIII posiadał wymyślną maszynę umożliwiającą mu dosiadanie konie.

*Anglicy założyli AC Milan.
 
 
 
 
Zapraszam na bloga, gdzie znajdziecie więcej podobnych anegdot.
 
 
 
 
 
http://trymheim.blogspot.com/

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 359
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1000
10
komentarze: 142 | wyświetlenia: 1205
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 753
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 712
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1490
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 973
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1566
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1590
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 592
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 257
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1157
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 193
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 636
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 536
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska