Login lub e-mail Hasło   

Przyjaźń i lojalność w wirtualnym świecie

„Przyjaciel który odchodzi, nigdy nim nie był. Przyjaciel który trwa, zawsze nim jest.”
Wyświetlenia: 3.071 Zamieszczono 01/12/2010

„Przyjaciel który odchodzi, nigdy nim nie był. Przyjaciel który trwa, zawsze nim jest.”

  No właśnie…

  Przyjaźń to więź między ludźmi, która pozwala być razem, ale bez ograniczania wolności i ingerencji w czyjeś życie. To uczucie bezinteresownego zainteresowania i czystej, braterskiej miłości. To co ma być fundamentem przyjaźni, to zaufanie i lojalność - jedno bez drugiego istnieć nie może.

  Dzięki tym wartościom wiemy, że ktoś myśli o nas i nas nie zdradzi. Dzięki zaufaniu czerpiemy satysfakcję z przyjaźni, wiedząc że na przyjaciela można zawsze liczyć. Kształtują się zachowania będące wyrazem lojalności, na skutek czego buduje się wzajemny szacunek.

  Zaufanie i to co ze sobą ono niesie, dostarcza przede wszystkim wiary w siebie i daje poczucie bezpieczeństwa.

  Czy wirtualna przyjaźń jest równie wartościowa jak realna?  

  Myślę że przyjaźń jest pewną wartością stałą i jeżeli jest to jest, bez względu na miejsce, czy okoliczności. Różnice występują tylko w relacjach. Tu, w wirtualnym świecie często nie widzimy twarzy osoby po drugiej stronie monitora. Nie możemy jej spojrzeć prosto w oczy, poczuć ciepła jej dotyku. Tu ważne są słowa i nasze zachowanie. W oparciu o to kształtują się nasze uczucia do innych. To od nich zaczynają się wszelkie emocje w sieci. Od nich zależą wzajemne stosunki, to czy kogoś będziemy darzyć sympatią, czy wręcz przeciwnie… i wreszcie, czy daną osobę będziemy mogli nazwać przyjacielem czy też nie…

  Zatem, jeżeli na słowie i czynie opieramy zaufanie, łatwo o sytuacje w wyniku której wiara w lojalność drugiej osoby zostanie zachwiana.

  O ile w realnym świecie znacznie łatwiej dać drugą szansę, o tyle tu, w sieci zaczynamy pytać jaka jest właściwie prawdziwa „twarz” naszego wirtualnego przyjaciela. Tym samym traci się tak ważne w przyjaźni poczucie bezpieczeństwa, a jego brak wcale nie zachęca do tego, by spróbować drugi raz obdarzyć kogoś zaufaniem. Tym bardziej, że prawdziwy przyjaciel, to ten „który trwa”... , a jeżeli raz się od nas odwrócił pozostaje tylko niepewność… , nawet w momencie przyznania się do błędu, zabiegania o drugą szansę, często ciągnie się za nami niepokój o szczerość intencji danej osoby.

  Kto tak naprawdę kryje się po drugiej stronie monitora…

  Przyjaciel?

  Czy tylko znajomy nick… jakich wiele jest w sieci?

Podobne artykuły


159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45426
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5453
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163114
46
komentarze: 67 | wyświetlenia: 4578
43
komentarze: 18 | wyświetlenia: 35948
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 136270
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33047
21
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6137
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4244
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19614
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12441
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22279
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 21994
 
Autor
Artykuł  Noemi*,  01/12/2010

Zanim uda się nam poznać człowieka , znamy wyłącznie jego słowa i chcąc nie chcąc musimy je przyjmować za dobrą monetę , czekając aż sprawdzi je czyn. Zadaniem przyjaciela nie jest nas oceniać lecz nie ukrywać prawdy jeśli mylnie oceniamy siebie . W przyjaźni mogą i powinny z nas opadać wszelkie maski , bo tylko wtedy przezwyciężamy poczucie niezrozumienia przez innych tego co my uznajemy za słusz ...  wyświetl więcej

  bellatrix8  (www),  02/12/2010

w przyjaźni ważna jest jedna zasada zaufania: wszystko co powiem pozostanie między nami - nic co mi powiesz nie będzie wykorzystane przeciwko tobie :) pozdrawiam :)

  Elba,  02/12/2010

Niosę Tobie radość i słowa miłe,
Niby nic, a przecież tyle…

chętnie podzielę losu wszelkie dole na wspólną radość naszą i niedolę.. :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska