JustPaste.it

Wystąpienia publiczne – jak się nauczyć praktykując

Praktyka czyni mistrza w każdej dziedzinie i to samo odnosi się do wystąpień publicznych. Jeśli chcemy być dobrymi prezenterami, to powinniśmy zapewnić sobie dużo praktyki.

Praktyka czyni mistrza w każdej dziedzinie i to samo odnosi się do wystąpień publicznych. Jeśli chcemy być dobrymi prezenterami, to powinniśmy zapewnić sobie dużo praktyki.

 

Jak to konkretnie zrobić? Sugeruję wykorzystanie każdej możliwej sposobności, a poniżej podaję kilka przykładów jak to zrobić nie wydając zbyt wiele pieniędzy.

Samodzielne ćwiczenia przed lustrem – pomogą oswoić się z treścią którą    będziesz przekazywać oraz wychwycić i poprawić część błędów które możesz robić. Metoda ta jest nieco ograniczone z braku publiczności (która jest źródłem stresu dla większości prezenterów), ale też może dużo dać. 

Kluby toastmasters – to są organizowane w wielu krajach (w tym w Polsce) regularne spotkania na których możesz poćwiczyć wystąpienia publiczne. Kluby pobierają jakąś symboliczną opłatę roczną, za którą dostajesz materiały edukacyjne które pomagają lepiej przygotowywać twoje prezentacje. Na przykład w Warszawie są w tym momencie chyba trzy takie kluby z czego jeden jest prowadzony po angielsku.

Przeróżne grupy dyskusyjne – mogą być koła naukowe na studiach, zebrania mieszkańców, czy nawet sytuacje gdy jesteś w gronie znajomych. Po prostu zabieraj głos i mów do ludzi gdy masz taką możliwość. A jeśli nie masz nic do powiedzenia to po prostu coś wymyśl! Możesz zacząć od opowiadania kawałów.

Karaoke – jesteś na imprezie i jest karaoke? Nie siedź przy barze, wyjdź na scenę! To świetna możliwość by na totalnym luzie przywyknąć do bycia w centrum uwagi i do mikrofonu. W zasadzie na każdej imprezie możesz zaśpiewać, nawet jeśli formalnie nie ma karaoke. Ja na ostatnim sylwestrze deklamowałem wiersz ;-)

Szkolenia – dadzą nie tylko otrzaskanie się ale i profesjonalny feedback co możesz poprawić. Zazwyczaj kosztują zbyt wiele by większość ludzi mogła udawać się na nie regularnie, ale czasem zdarzają się nawet darmowe (sponsorowane przez UE, lub inne okazje). Kto szuka ten znajdzie.

Konferencje – jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie możesz rozejrzeć się na rynku, czy nie ma jakichś konferencji na których możesz wystąpić z prelekcją. Może się nawet okazać że ci coś za to zapłacą. Jeśli nie ma konferencji, może są jacyś studenci tworzący kółka naukowe na uczelniach, dla których taki wykład możesz wygłosić.

To tylko kilka możliwości które akurat mi przyszły do głowy. Najważniejsze to żeby zacząć praktykować jak najszybciej i utrzymać to regularnie. Praktykowanie jest najważniejszą sprawą w nauce każdej umiejętności. Powodzenia!

źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/visual_dichotomy/3623619145/sizes/m/in/photostream/, http://www.flickr.com/photos/visual_dichotomy/

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych