Login lub e-mail Hasło   

Objawy przeziębienia - czyli co nie jest grypą?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://farmaceutyczny.blogspot.com/2011/(...)ia.html
Przeziębieniem zarazić się jest bardzo łatwo, gdyż podobnie jak grypa przenosi się ono drogą kropelkową (np. poprzez kichanie). Niewielu jednak z nas wie, że przeziębienie jest...
Wyświetlenia: 1.564 Zamieszczono 26/01/2011

Przeziębieniem zarazić się jest bardzo łatwo, gdyż podobnie jak grypa przenosi się ono drogą kropelkową (np. poprzez kichanie). Niewielu jednak z nas wie, że przeziębienie jest chorobą wirusową (wywoływaną przez podobny czynnik jak grypa czy ospa). Co oznacza, że leczenie przeziębienia antybiotykami czyli środkami przeciwbakteryjnymi jest nie uzasadnione.

Objawy przeziębienia są bardzo podobne do tych występujących podczas grypy. Choroba zaczyna się narastającą gorączką, która zwykle nie przekracza 38 stopni. Występuje osłabienie, zmęczenie, obniżenie nastroju. Chorzy skażą się na wodnisty katar, ból gardła, podrażnienie spojówek, bóle głowy oraz podobnie jak w przypadku grypy mogą wystąpić bóle stawów i mięśni. Pojawia się suchy kaszel.

 

Leczenie przeziębienia polega na likwidowaniu jego objawów, gdyż podobnie jak w przypadku grypy jest to choroba wirusowa. Na rynku polskim dostępnych jest mnóstwo środków przeciwko objawom przeziębienia. Zwykle dostępne w postaci tabletek lub saszetek z proszkiem do sporządzania napoju. W skład takich mieszanek wchodzi kilka leków. Podstawowym jest paracetamol w rozmaitych dawkach, działa głównie przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Należy pamiętać że dobowa dawka dla dorosłego człowieka wynosi 4 gramy a jego przedawkowanie grozi uszkodzeniem wątroby. 

 

Leki mające za zadanie wysuszyć błonę śluzową nosa i zahamować katar to pseudoefedryna czy feniramina. Środki te z kolei podnoszą ciśnienie tętnicze, dlatego nie powinny ich stosować osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Najczęściej stosowane leki z tymi składnikami to Fervex, Gripex, Colldrex czy Theraflu. Dodatkowym składnikiem gripexu jest dekstrometorfan, działający przeciwkaszlowo. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli pacjent kaszle mokro to ten lek będzie powodował niepotrzebne zaleganie wydzieliny. Niektóre z tych środków zawierają dodatkowy składnik uspokajająco nasenny taki jak difenhydramina czy chlorfeniramina.

 

Oprócz leczenia typowo farmakologicznego często stosuje się inne preparaty np wszelkiego rodzaju soki np malinowy, preparaty czosnku np. czosnek forte czy alliofil. Ważna jest też dieta bogata w witaminy i cynk.

Podobne artykuły


36
komentarze: 26 | wyświetlenia: 31532
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 579
41
komentarze: 37 | wyświetlenia: 10188
33
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5018
32
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2621
31
komentarze: 19 | wyświetlenia: 9957
30
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2027
20
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1247
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2899
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6564
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6610
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3424
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska