Login lub e-mail Hasło   

Feng Shui: przesądy czy nauka?

Sztuka Feng Shui jest przez większość z nas, racjonalnych Europejczyków, uznawana za zbiór dziwacznych zasad mających więcej wspólnego z przesądami, niż z nauką. Czy słusznie?
Wyświetlenia: 1.173 Zamieszczono 31/01/2011

Nasz rozum chciałby osiągnąć wiedzę, która odznaczałaby się całkowitą pewnością. Świat idei zna obszary wiedzy niezwykle cennej, o której pewności nie ośmielamy się jednak marzyć. Do tego, niebywale szybko zapominamy o tym, iż wiedza stuprocentowo pewna, którą już zdobyliśmy, nie była taka wówczas gdy ją zdobywaliśmy.  Zdobywanie wiedzy jest poniekąd stawianiem hipotez, które jest niczym kroczenie we mgle. Jedna z najbardziej podstawowych prawd uznawana niedawno przez ludzkość, jaką jest prawda o istnieniu atomu, wydawała się u swego zarania zupełnie absurdalna i niewielu uważało ją za słuszną. Jednak Demokryt stworzył ideę, która pomogła nam lepiej wyjaśniać zdarzenia, z którymi spotykamy się w rzeczywistości. I nawet jeśli idea ta nie odpowiada rzeczywistości, nawet jeśli okazała się nieprawdziwa, to i tak przyczyniła się do postępu nauki.

Jeśli fizyka rozpoczyna się od tego, co niepewne i w ten sposób skutecznie objaśnia nam rzeczywistość, dlaczego mielibyśmy wymagać zupełnej pewności od sztuki feng-shui? Pewność wiedzy jest wygodnym złudzeniem, z którego niechętnie się otrząsamy. Czy zamiast na pewności, nie lepiej zwrócić uwagę na skuteczność wiedzy, którą zdobywamy? Jak w przypadku innych dziedzin, także w przypadku sztuki feng-shui wszelkie hipotezy należy wyłącznie jako wskazówki, które nie roszczą sobie prawa do bycia prawdziwymi. Warto jednak uznać, że mają one szansę stać się skuteczne, jeśli zostaną wypróbowane.

Sztuka feng shui jest dziedziną niezwykle ulotną, trudną do ujęcia w ścisłe zasady. Feng Shui obejmuje m.in. widzę z zakresu: feng shui w biznesie i w pracy, feng shui w domu, czterech filarów przeznaczenia, feng shui wędrującej gwiazdy, a także szkoły form krajobrazowych czy szkoły ba zi. Każda ze szkół prezentuje nieco odmienne podejście do zagadnienia. Stosowane są np. metody matematyczne, astrologiczne, intuicyjne. Wiele szkół łączy wszystkie metody tworząc spójne systemy.

Sztuka Feng Shui, która liczy sobie tysiące lat, jest sztuką aranżacji wnętrz, której celem jest stworzenie miejsca przyjaznego dla człowieka. Aranżacja przestrzeni zgodna z chińską sztuką feng-shui umożliwia urządzenie mieszkania, domu czy ogrodu w taki sposób, aby nie tylko przebywanie w nim było przyjemniejsze, lecz także w taki sposób, by przestrzeń sprzyjała zdrowiu człowieka. Poza wpływem na korzystne samopoczucie i zdrowie, feng shui wpływa także na naszą psychikę w taki sposób, że pobudza nas do bardziej sktutecznego działania oraz sprzyja pozytywnemu nastawieniu do życia. Nierzadko zdarza się, że niewielkie zmiany w przestrzeni wywołują znaczne zmiany w życiu.

W polskim internecie można znaleźć coraz więcej przydatnych informacji na temat feng shui. Wiedza feng shui jest bardzo rozległa i w zasadzie można by ją studiować całe życie, i nie wiedziałoby się wszystkiego. Jednak wiedza ta jest bardzo ciekawa i warto się nią zainteresować, choćby po to, aby przekonać się, czy jej zasady sprawdzają się praktyce, czy też są rzeczywiście tylko zbiorem nic nie wartych przesądów. Może to dość oczywiste, ale jedynym sposobem, aby zweryfikować jakąś dziedzinę wiedzy, która pretenduje do miana nauki, jest sprawdzenie jej praktyce i przekonanie się, czy spisane przez nią reguły znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Czy jest tak w przypadku Feng Shui? Być może. Z pewnością zastanawiający jest fakt, że sztuka ta liczy sobie już tysiące lat i wciąż zajmują się nią ludzie na całym świecie.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 969
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 798
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 970
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1094
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 907
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 927
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 503
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 481
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 562
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 386
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 801
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 696
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 626
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

No cóż, wielu rzeczy ludzie zachodu powinni się uczyć jeśli chodzi o korzystanie z przepływu energii. Feng Shui, akupunktura, Tai Chi, medytacja, itd.... podnoszenie własnych wibracji służy tylko naszej wewnętrznej równowadze, a tym samym zdrowiu...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska