Login lub e-mail Hasło   

Homoseksualista, który uratował Europę

Polacy złamali Enigmę, ale łamali ją krótko. Gdyby nie matematyk Alan Turing łamanie Enigmy skończyłoby się w 1941r. Ale w nagrodę to jemu złamano życie.
Wyświetlenia: 6.110 Zamieszczono 06/02/2011

W latach 30-tych XX wieku, kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski pracowali na terenie tajnego ośrodka wojskowego w Pyrach niedaleko Warszawy. Cel mieli tylko jeden. Złamać szyfr niemieckiej maszyny znanej, jako Enigma.

Prace były trudne. Sojusznicy z Anglii i Francji twierdzili, że kod jest nie do złamania, aż za pomocą odkrytej przez siebie teorii permutacji Marian Rejewski odszyfrował pierwszą depeszę w roku 1932. Również jego koledzy Jerzy i Henryk wynaleźli pomocne metody łamania kodu, min. Metodę rusztu, płachty Zygalskiego i wiele innych.

 W celu sprawnego łamania kodu stworzono specjalną deszyfrującą maszynę znaną, jako Bomba Rajewskiego. Przy wykorzystaniu metod wynalezionych przez Polaków łamano nawet do 90% niemieckich meldunków, aż we wrześniu 1938 r. Niemcy zmienili metodę szyfrowania. Nastąpił kryzys. Kod skomplikował się na tyle, że do łamania kodu potrzeba już było 60 bomb, a na budowę tylu maszyn Polska nie miała zarówno pieniędzy jak i możliwości technicznych.

Zwrócono się, więc do sojuszników.

Pod koniec lipca 1939r. zaproszono przedstawicieli państw sojuszniczych do polskiego ośrodka kryptologicznego i podzielono się z nimi całą wiedzą w celu dalszej wspólnej pracy nad kodem.

 We wrześniu 1939r. ekipa polskich kryptologów została ewakuowana do Rumunii a stamtąd przemycona do Francji. Tam pracowano dalej nad kodem, lecz już nie tak skutecznie jak wcześniej, gdyż Enigma była przez Niemców na bieżąco ulepszana. Rozszyfrowano pewne meldunki, ale ze zbyt dużym opóźnieniem inne nie zostały wzięte pod uwagę.  Francja poniosła klęskę. Polaków przeniesiono do Algierii, a potem, gdy sytuacja się uspokoiła, łamali znów we Francji, tym razem zakamuflowani pod fałszywymi nazwiskami mało istotne kody SS i szwajcarską słabszą wersję Enigmy, która nie miała ulepszeń.

 Praktycznie rola Polaków w łamaniu Enigmy zakończyła się w 1941r.

Prym przejęli Anglicy, wśród których prym wiódł Alan Turing, kryptolog i prekursor dzisiejszej komputeryzacji. Zbudował on nową maszynę do rozszyfrowywania znaną, jako Bomba Turinga, przy okazji stosując nowe i wcześniej nieznane rozwiązania techniczne, praktycznie stworzył maszynę na miarę komputera. Dzięki Turingowi Anglicy łamali kody wszystkich rodzajów wojsk i na wszystkich frontach. Od bitwy o Anglię, przez wojnę na morzy i pustyni a kończąc na froncie wschodnim. Rosjanie mogli wygrać bitwę pancerną pod Kurskiem tylko, dlatego, ze mieli od Anglików dokładne dane z Enigmy i mogli się przed czasem solidnie przygotować, zaminować teren, rozstawić wsparcie artyleryjskie, itd.

Brytyjczycy dzięki Turingowi łamali hurtowo kody Enigmy do tego stopnia, że gdy w1943r. Rejewski i Zygalski trafili do Wielkiej Brytanii, nie było już dla nich nic do roboty.

 Dokonania Turinga zapoczątkowane przez polskich kryptologów bez wątpienia pozwoliły skrócić wojnę i odnieść aliantom wiele zwycięstw.Niestety Turing zamiast zaszczytów należnych bohaterowi doczekał się prześladowań, a wszystko to za sprawą konserwatywnego betonu i faktu, iż był homoseksualistą.

 Człowiekowi wybitnemu, którego praca uratowała tysiące, a może i miliony istnień zniszczono życie z powodu tak błahej sprawy, jak prywatne upodobania erotyczne niemające szkody dla nikogo. W roku 1952 Turing został oskarżony o „naruszenie moralności publicznej” z powodu jego homoseksualizmu. Chociaż nic złego nikomu nie zrobił miał do wyboru więzienie lub tzw. kurację hormonalną.

W jej wyniku został poddany praniu mózgu w szpitalu psychiatrycznym i zabiegowi, który można nazwać chemiczną kastracją, przy okazji cierpiał na wiele zdrowotnych powikłań w tym na ginekomastię. Na skutek eksperymentów medycznych i szykan Turing się załamał i w 1954r. popełnił samobójstwo. Matematyczny geniusz, który zasługiwał na podziw i wyróżnienie został zniszczony z powodu konserwatywnego zacietrzewienia.

 Jeśli kogoś interesuje temat łamania Enigmy, polecam następujące pozycje.

 Polsko-Brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej., Tom I, pod. red. Tadeusza Dubickiego, Darii Nałęcz, Tessy Stirling, Warszawa 2004.

 Polsko-Brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej., Tom II, pod. red. Jana Stanisława Ciechanowskiego, Warszawa 2005.

 Computing, Logic, Philosophy, Artificial Intelligence, and Artificial Life: Plus The Secrets of Enigma, pod. red. B. Jack Copeland, Oxford 2004.

 Gaj Krzysztof, Szyfr Enigmy: metody złamania, Warszawa 1989.

 Garliński Józef, Enigma, Tajemnica drugiej wojny światowej, Lublin 1999.

 Garliński Józef, Ostatnia Broń Hitlera, Londyn 1977.

 Grajewski Leszek, Złamanie enigmy : historia Mariana Rejewskiego, Toruń 2006.

 Grajek Marek, Enigma Bliżej Prawdy, Poznań 2007.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1237
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1033
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1111
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 788
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 753
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1907
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 589
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1048
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 553
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 558
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 903
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjeNiestety, i w dzisiejszych czasach, pomimo postępu nauki, tolerancja w sprawie orientacji seksualnej nadal jest w powijakach... Istota człowieczeństwa dla ogółu nie jest ważna, tylko fałszywa moralność, będąca wynikiem nienawiści i indoktrynacji z wielu źródeł. Ile jeszcze czasu upłynie, zanim ogół ludzi będzie szanować osobę za to kim jest i co czyni dla dobra innych?

  mugol  (www),  07/02/2011

Właśnie do Enigmy należało podejść od tyłu

  swistak  (www),  07/02/2011

Co tam ! Czarny wilk zaraz udowodni, że Kopernik pewnie była lesbijką ?

Kopernik była kobietą!

He he. Lesbijką nie, ale miał kochanki.

Tak pomyślałam, czy nastaną w ogóle takie czasy, że homoseksualizm będzie uważany za coś normalnego? I w to zwątpiłam... Boże jak mi szkoda tego chłopaka , o którym jest ten artykuł ! ... Ludzie są po***bani ....

  gibro,  12/02/2011

piepszeni anglicy znów postąpili godnie na miarę króla ulicy pełnej chorych dziwek, alfonsów i dumnych księży rozsiewających syfilis wśród małych chłopców

  Eljash *  (www),  16/04/2011

Choć nie pochwalam homoseksualizmu nie pochwalam również takich zachowań jak dręczenie kogoś. Jeżeli homoseksualista "nie przystawia" się do mnie, daje mu spokój.

Jak dobrze, że urodziłem się 72 lata później niż Turing ... smutna historia.

Upamietnieniem smierci Turinga jest logo Makintosza - nadgryzione teczowe jabluszko,
gdyz popelnil samobojstwo zjadajac jablko w ktore wstrzyknal cyjanek.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska