Login lub e-mail Hasło   

III filar

Jedną z ważnych decyzji finansowych w życiu jest decyzja o oszczędzaniu na emeryturę.
Wyświetlenia: 1.044 Zamieszczono 09/02/2011

Obecnie świadomość jeśli chodzi o przyszłość polskiego systemu emerytalnego cały czas wzrasta - zwłaszcza w kontekście ostatniego "zamachu" Rządu Pana Tuska na środki gromadzone przez Polaków w II filarze emerytalnym (OFE).Wybór III filaru jest decyzją o tyle ważną - iż od tego w jaki sposób zdecydujemy się oszczędzać na emeryturę - zależy nasz poziom życia w przyszłości.

Kiedy rozpocząć?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jak wybrać III filar, warto odnieść się do jednego z podstawowych problemów związanych z oszczędzaniem - to znaczy pytania kiedy inwestowanie w swoją emeryturę należy rozpocząć? Odpowiedź jest krótka i prosta. Jak najwcześniej - dlatego że im wcześniej rozpoczynamy oszczędzanie, tym więcej pieniędzy mniejszym kosztem pozwoli zgromadzić nasz III filar. Dlaczego się tak dzieje...? To proste. Im dłużej oszczędzamy tym więcej odsetek wygeneruje nasz III filar. A od tych odsetek narosną kolejne odsetki - oczywiście pod warunkiem że mamy odpowiednią ilość czasu.

Dobry produkt renomowanej firmy

Czy jeżeli jestem zadowolony z konta które mam w moim banku bądź z OC na samochód w pewnym towarzystwie ubezpieczeń to warto z tą instytucją podpisać również umowę o prowadzenie III filaru...? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób.A czy jeżeli mamy znany, dobry warsztat samochodowy WYSPECJALIZOWANY w blacharstwie i lakiernictwie to oznacza to że akurat ten warsztat będzie najlepszym wyborem żeby naprawić automatyczną skrzynię biegów? Nie. Podobnie jest z finansami i produktami na rynku finansowym. To że jesteśmy zadowoleni z konta bankowego (o ile w ogóle z tego rodzaju produktu można być jakoś szczególnie zadowolonym) wcale nie oznacza że w naszym banku dostaniemy najlepszą ofertę. Oczywiście "pani w banku" jest bardzo miła, ale czy od tego będziemy uzależniać naszą decyzję? Warto się dobrze zastanowić przed wyborem takiego produktu jak III filar. Nie ulegajmy też reklamom. Ktoś w końcu za nie płaci, a zazwyczaj są to klienci.

Emerytura czy ubezpieczenie

Wiele osób, które rozpoczynało oszczędzanie w III filarze w latach 90-ych jest niezadowolonych z wyników. Jaka jest tego przyczyna...? Znakomita większość tych produktów nie była tak naprawdę produktami oszczędnościowymi ale ubezpieczeniami w których część składki była odkładana (inwestowana). Nie ma się wobec tego co dziwić, że po kilkunastu latach w tego rodzaju produktach zazwyczaj mamy mniej środków zgromadzonych niż wpłaciliśmy. Warto może nie z błędów, ale z doświadczeń innych osób wyciągnąć naukę. Dlatego podpisując umowę sprawdźmy czy część składki którą płacimy przypadkiem nie przepada na ubezpieczenie.

IKE, lokata a może fundusz...?

Jaki produkt III filarowy wybrać? Mamy przecież bardzo różne możliwości - od lokat i kont oszczędnościowych, indywidualnych kont emerytalnych, akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych aż po polisy typu Unit-linked. Na to pytanie trudno odpowiedzieć w dwóch zdaniach. Na pewno warto powiedzieć że nie każdy rodzaj produktu odpowiada sytuacji każdej z osób. Przykładowo nie każdy może zabezpieczyć sobie emeryturę odkładając pieniądze na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Są to produkty dla osób które są w stanie odkładać 30-40% swojego wynagrodzenia miesięcznie. Oprocentowania na lokatach i kontach są tak niewielkie, że odkładając mniej niestety nie zdołamy utrzymać siły nabywczej pieniądza w czasie. Problem doboru produktu do sytuacji konkretnej osoby przekracza zakres objętościowy niniejszego artykułu. Na pewno sporo przydatnych informacji znajdziemy wpisując w wyszukiwarki "jak wybrać III filar".

Podobne artykuły


23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3838
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2621
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75165
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648790
45
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5433
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15421
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45136
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40770
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53579
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13314
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 15297
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28026
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53777
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3976
 
Autor
Artykuł  Robert_ja  (www),  11/02/2011

Troszkę mało konkretów, zwłaszcza w temacie ostatniego akapitu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska