JustPaste.it

Czy czeka nas czarna przyszłość?

Wielu, nawet młodych ludzi, ma sceptyczny stosunek do mniej lub bardziej zdumiewających, obecnie wdrażanych rozwiązań, które mogą zdominować świat w niedalekiej już przyszłości.

Wielu, nawet młodych ludzi, ma sceptyczny stosunek do mniej lub bardziej zdumiewających, obecnie wdrażanych rozwiązań, które mogą zdominować świat w niedalekiej już przyszłości.

 

Samochody elektryczne

Dla zagorzałych fanów motoryzacji to niepojęte, że samochód może być napędzany prądem. Od razu znajdą tysiące niedogodności takiego rozwiązania, począwszy od możliwości utknięcia "w polu" z braku energi w akumulatorze po bezgłośne poruszanie się, które może być niebezpieczne dla pieszych. Twierdzą również, że samochód elektryczny nie jest ekologiczny, bowiem większość elektrowni spala węgiel emitując szkodliwe gazy cieplarniane.

Tymczasem w rozpowszechnieniu elektrycznej motoryzacji pomagają argumenty ekonomiczne, bowiem obłożona horrendalnymi podatkami benzyna wypada bardzo drogo w zderzeniu z zasilaniem samochodu z gniazdka elektrycznego. Władz to naszczęście nie martwi i nawet są gotowe dotować te jak na razie kosztowne inwestycje twierdząc, że eliminacja ruchomych źródeł zanieczyszczeń to najtrudniejszy etap, a elektrownie będą modernizowane równolegle. 

 d38bbc4d3d0866332f8b1a096d4bb662.jpg

Elektrownie jądrowe

Po katastrofie w Czernobylu społeczeństwa zbutowały się przeciwko tego typu elektrowniom niedowierzając, że są to rozwiązania ekologiczne i bezpieczne.  Tymczasem nowoczesne elektrownie jądrowe pod międzynarodowym nadzorem faktycznie nie stanowią zagrożenia, nawet uwzględniając atak terrorystyczny. Jednak w wielu państwam nie udaje się przekonać społeczeństwa, że są to rozwiązania ekologiczne i znacznie bardziej ekonomiczne niż np. elektrownie wiatrowe.

Filmy 3D w kinach i w domu

Jeden przyzwoicie zrobiony film 3D - Avatar, wywołał istną rewolucję w liczbie kolejnych tytułów kinowych w tej technice oraz gwałtownemu atakakowi  tej technologii w domowych urządzenia AV. Tymczasem jednak przyzwocie zrobionych w tej technice filmów oferowanych w kinach nie ma zbyt wiele, a na urządzenia domowe są w praktyce w ogóle nie dostarczane. Producenci zadowolili się też pierwszym z brzegu stereoskopowym rozwiązaniem, w którym trzeba stosować niewygodne, migocząc okulary powodujące na dodatek znaczne obniżenie jasności obrazu. Ciekawe czy zainteresowanie tymi technologiami zdoła się utrzymać zanim inżynierowie poprawią parametry urządzeń a filmowcy ilość i jakość filmów nie tylko w sensie technicznym ale również artystycznym.

E-booki

Już obecnie wielu czytelników czyta na komputerze, gdy e-book oferuje im się za darmo lub natychmiast po zapotrzebowaniu na niego. W wielu krajach zdobywają rynki czytniki e-booków, znacznie praktyczniejsze niż ekran komputera. Ich nabywcy stają się też nabywcami wielu e-booków, gdyż zachęca ich cena lub błyskawiczna dystrybucja.

Tymczasem wiele osób zakochanych w czytaniu książek deklaruje, że e-book jest formą nieakceptowaną przez nich i na nic zdadzą się wszelkie argumenty. Najczęściej osoby te są zakochane w uzupełniających atrybutach tradycyjnej książki: zapachu, odgłosie przewracanych kartek, elegancji i wyjątkowości okładek. Wolą nie myśleć, co by to było jeśli książka byłaby nie do nabycia w tradycyjnej formie.

Wydaje się, że popularyzowanie e-booka nie stoi w sprzeczności z dalszym jej trwaniem również w tradycyjnej formie. Podobnie jak wieczne pióra książki przetrwają w tradycyjnej formie jako atrakcyjne upominki oraz dla tych, którzy preferują tę formę. Jednak prawdopodobnie wiele książek będzie miało nieporównywalnie większe nakłady w postaci e-booków, zwyciężając przez względy ekonomiczne i błyskawiczną dystrybucję. 

Turystyka kosmiczna

Wyniesione z dzieciństwa marzenie o zostaniu kosmonautą szybko uległo pod naporem szarej rzeczywistości. Nielicznej garstce udało się dostać do elitarnego grona zawodowców, a jeszcze mniej osób stać obecnie na sfinansowanie wycieczki na orbitę. Ale już niebawem to wszystko ma się zmienić. Tysiące dobrze usytuowanych ludzi stać będzie na kaprys niewielkiej wyprawy kosmicznej by zasmakowac stanu nieważkości i widoku Ziemi z ponad 100 kilometrów nad nią. Jednak nie wszystkim to odpowiada. Wiele osób, które wiedzą, że nie będzie ich na to stać, twierdzi, że to niepotrzebny zbytek. Tymczasem historie lotów kosmicznych pokazują, że prace nad technologiami kosmicznymi przyczyniają się do postępów również w szarej codzienności. A nawet najbardziej ekskluzywne wynalazki ludzkości często tanieją tak bardzo, że stają się dostępne nawet dla najzwyklejszych ludzi.

Inżynieria genetyczna

Jednym z największych problemów na drodze rozwoju inzynierii genetycznej są problemy z negatywnym odbiorem jej propozycji przez różne organizacje religijne. To wywiera negatywne emocje również na inne jej działania już nie tak kontrowersyjne. Przykładem moze być żywność modyfikowana genetycznie, która dla zajmujących się tymi zagadnieniami fachowców jest niczym innym jak ulepszoną metodą doboru naturalnego - krzyżowania odmian, realizowana dużo szybciej i w sposób bardziej celowy. Pomimo wielu protestów i prób ustawowego powstrzymywania rozwoju tych technik nie było dotąd problemów z negatywnymi skutkami ich wdrażania.

Kolejny poziom ingerencji  to leki ingerujące w DNA człowieka. Potencjalnie potężne narzędzie pozwalające leczyć wiele chorób dotąd uznawanych za nieuleczalne bywało też niebezpieczne w skutkach. Wydaje się, więc że jak każdy lek czy metoda eczenia wymaga starannych badań i wielokrotnego sprawdzania zanim jakaś konkretna terapia będzie powszechnie dostępna.

Skrajnym jak dotąd posunięciem wydaje się być klonowanie człowieka. W przyszłości można tez oczekiwac dokładnej analizy DNA zarodka i eliminowaniem potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia przyszłego człowieka genów, a nawet dobierania genów tak by człowiek przejawiał określone uzdolnienia czy miał pewne cechy wyglądu zewnętrznego. Takie manipulacje mogą wpłynąć na całe społeczeństwa, bo wielu trudno  będzie się pogodzić z mniejszymi szansami potomków przez zaniechanie pewnych działań. Jak na razie jednak wszystko to jest obarczone tak dużym ryzykiem i zastrzeżeniami prawnymi, że upłynie wiele lat zanim nastapi wdrożenie tych metod. Jeśli kiedykolwiek.

Fizyka kwantowa 

Jeśli ktoś dokładniej wgryzał się w zasady obowiązujące w mikroświecie to potrafi sobie wyobrazić jakie zamieszanie mogłoby wywołać ich przeniesienie do naszego świata. Okazałoby się to najbardziej zaskakującym skrzyżowaniem świata fantasy z klasycznym science fiction czy tez świata gier komputerowych. Dość powiedzieć, że bada się takie zjawiska jak teleportacja. Może się więc okazać, że budząc sie po półwiecznym śnie moglibyśmy zupełnie się nie odnaleźć w rozwinietych w jednym z takich kierunków świecie.

Tempo zmian

Ujmując rzecz historycznie to kolejne wynalazki, a zwłaszcza ich wpływ na życie społeczeństw zaczyna nabierać coraz większego tempa. Można się, więc obawiać, że niebawem każdy dzień będzie inny, przynosząc coś nowego. Z drugiej strony wiele wynalazków wdrażanych jest zaskakująco wolno np.: na Księżycu byliśmy pierwszy i ostatni raz czterdzieści lat temu, kolej na poduszce magnetycznej to pomysł sprzed kilkudziesięciu lat a doczekał się tylko niewielkiej komercyjnej realizacji(w Pekinie). Ciekawe jak to będzie z wynalazkami, któr tu omawiałem?