Login lub e-mail Hasło   

Napoléon Bonaparte i 20 rzeczy, których prawdopodobnie o nim nie wiesz.

Artykuł ukazujący informacje o Napoleonie, których z pewnością nie dowiedziałbyś się w szkole.
Wyświetlenia: 18.709 Zamieszczono 20/02/2011

Napoléon Bonaparte – Ciekawostki

 

 

1.      Na podstawie wypowiedzi Napoleona oraz jego listów i zachowań szacuje się jego iloraz inteligencji na 150, podobnie jak iloraz inteligencji Mozarta.

2.      Spał bardzo mało, zwykle wstawał ok. 5:00 lub 6:00 a kładł się spać ok. 24:00, 1:00 lub nawet 2:00.

3.      Zdarzało mu się zasypiać na polu bitwy. Sen taki trwał zazwyczaj kwadrans.

4.      Jego wielkim idolem był Paoli, pragnął być taki jak on. Chciał walczyć o suwerenność Korsyki. Przez wszystkie młodzieńcze lata żył w wielkiej nienawiści do narodu francuskiego.

5.      Miał 168 cm wzrostu.

6.      Napoleon Bonaparte miał zwyczaj przemierzać ulice Paryża incognito, w cylindrze na głowie i cywilnym ubraniu tak żeby nie być rozpoznanym. Podczas jednego z takich wypadów wszedł do jubilera i lustrując kosztowny naszyjnik mruknął coś o "kuglarzu Bonaparte". Jubiler usłyszawszy to wpadł w furię, chwycił ciężką miotłę i klnąc straszliwie rzucił się na człowieka obrażającego Cesarza. Później monarcha wspominał, że wysłuchanie tej porcji wyzwisk i strącenie mu cylindra z głowy było jedną spośród najprzyjemniejszych chwil w jego życiu. Jubiler nieświadomie zademonstrował swoje oddanie Cesarzowi, lecz gdyby wielki marszałek dworu nie zastawił go swym ciałem i nie wziął razów na swoje plecy, dając Bonapartemu szanse ucieczki, „Bóg Wojny” zostałby obity przez poddanego jak kundel.

7.      Panicznie bał się kotów.

8.      Codziennie się kąpał, co dla wielu było dowodem jego barbarzyństwa.

9.      Naukowcy podają, że ludzie leworęczni są bardziej inteligentni. Towarzystwo Mensa zrzeszające ludzi o bardzo wysokim IQ, podaje, że ponad 20% członków towarzystwa to ludzie leworęczni. Reader’s Digest podaje informację, że leworęcznymi byli Aleksander Wielki, Juliusz Cezar i Napoleon Bonaparte właśnie.

10.  Był wybitnie uzdolniony matematycznie.

11.  Pochowano go pod trzema wierzbami, które przez długi czas były przedmiotem napoleońskiego kultu.  

12.  Naukowcy po charakterze jego pisma oraz po specyficznym formułowaniu zdań w listach stwierdzili, że Napoleon był z pewnością dyslektykiem.

13.  Wprowadził we Francji po raz pierwszy na świecie, obowiązek nieodpłatnej nauki w szkołach.

14.  W rzeczywistości faktyczna przyczyna zgonu Napoleona nie jest w pełni znana. Najbardziej wiarygodna hipoteza zakłada, że zmarł on wskutek raka żołądka.

15.  W Japonii na stacjach tokijskiego metra wiszą plakaty z dużym portretem Napoleona, który trzyma w dłoni bilet miesięczny. Przedstawiony tak Cesarz ma jako autorytet przypominać pasażerom o obowiązku pokazywania biletu przy wchodzeniu na peron.

16.  Napoleon we wszystkich państwach, którymi władał zmienił ruch z lewostronnego (wprowadzonego przez papieża Bonifacego VIII w roku 1300) na prawostronny. Do dziś w tych państwach (w tym w Polsce) obowiązuje ruch prawostronny.

17.  Ludwig van Beethoven zadedykował początkowo Napoleonowi swoją trzecią symfonię "Eroica" (heroiczną).

18.  Był prezydentem (1802-1805) i królem Włoch w latach 1805-1814.

19.  Kiedyś podczas jednej z narad, Cesarz zapragnął spojrzeć na mapę, znajdującą się wysoko na półce. „Sir, ja po nią sięgnę, jestem większy!” - zaoferował natychmiast jeden z adiutantów. „Nie większy, tylko wyższy!” - odparł natychmiast Napoleon.

20.  Napoleon chciał za wszelką cenę dostać się do Piramidy Cheopsa, co mu się wreszcie udało. Kulisy tego wydarzenia odsłoniła telewizja Discovery w programie „Obsesje NAPOLEONA – Egipt”. Z przedstawionych tam materiałów wynika, że Cesarz poprosił wszystkich o to, aby pozostawić go samego w Komnacie Królewskiej Wielkiej Piramidy. Przebywał tam ponad godzinę. Kiedy wreszcie zaniepokojeni oficerowie Napoleona wysłali jednego z nich do komnaty, ten ujrzał niezwykły widok. Napoleon Bonaparte był wstrząśnięty czymś, co zobaczył. Cesarz znany był z tego, że mówił tylko prawdę. Na pytanie, co wydarzyło się w komnacie królewskiej Bonaparte odpowiedział: - Nieważne. I tak by nikt nie uwierzył!

 

 

 

 

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 791
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 804
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 888
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1164
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1219
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 631
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1144
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 553
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 598
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 612
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 717
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

No.fajnie...

  Noemi*,  21/02/2011

Świetny artykuł, przeczytałam z przyjemnością, zwłaszcza, że w czasach liceum, byłam wręcz zafascynowana historią Francji w okresie napoleońskim.

  Elba,  21/02/2011

"Człowiek nie ma przyjaciół. Przyjaciół ma tylko powodzenie." - Napoleon Bonaparte

  Daraena,  21/02/2011

Ludzie leworęczni są bardziej inteligentni - CAŁE 20% mensy to leworęczni. No dobra, ale 80% to praworęczni ...

No tak ! Ale należy pamiętać, że osób leworęczny jest chyba 10 krotnie (strzelam bo nie wiem dokładnie ile ) mniej niż praworęcznych.

  sci,  21/02/2011

Właśnie miałem to napisać, spóźniłem się. Nawet nie wiem czy nie więcej.
Ale dla pocieszenia dodam, że ludzie leworęczni żyją krócej.

Ciekawe od czego to jest uzależnione - czego, co zapewni nam prawica, lewica nie zdoła :D

Ale co do tematu - ciekawie o Napoleonie. Wydawało mi się, że jednak był niższy...

168 cm to naprawdę niewiele.

  sci,  21/02/2011

@Daraena tak naprawdę w tamtych czasach był to wzrost grubo powyżej przeciętnej

  Daraena,  21/02/2011

E tam niewiele, sama niby jestem wyższa, ale naprawdę widzę bardzo dużo mężczyzn o tym wzroście. A o Napoleonie legendy chodzą, że kurdupel jakich mało. A właśnie w tym XVIII/XIX wieku to mało kto aż tak dorastał :D

  kev  (www),  22/02/2011

Sam Jarosław Cię chyba zminusował za ten wzrost :p

Człowiek-ekscentryk, za to wielki i nie byle kto! Szkoda, że w dzisiejszych czasach takich ludzi już nie ma i nie będzie...

  kev  (www),  22/02/2011

A co do III symfonii Bethovena pozwolę sobie dodać że kompozytor zaniechał dedykacji Napoleonowi w furii. Złość tę wywołała informacja że Bonaparte w 1804 roku chciał koronować się na cesarza. Całą agresję choć jest jej kilka wersji, Ludwig wyładował na stronie tytułowej tego wielkiego dzieła. Przyjmuje się że tak intensywnie zamazał tę stronę gumką, iż tą szlag trafił, lub tak intensywnie bazgrał ...  wyświetl więcej

15. W Japonii na stacjach tokijskiego metra wiszą plakaty z dużym portretem Napoleona, który trzyma w dłoni bilet miesięczny. Przedstawiony tak Cesarz ma jako autorytet przypominać pasażerom o obowiązku pokazywania biletu przy wchodzeniu na peron.

Czy, aby na pewno są to portrety Napoleona, czy może chodzi o Cesarza Japonii?
Mam poważne wątpliwości, co do prawdziwości tego stwierdzenia.

Tylko dodam jeszcze jeden drobny szczegół o tym człeku, nie wiem na ile prawdziwy.Ponoć pisał w swych listach do Józefiny:moja droga, wracam za kilkanaście dni, od dzisiaj się nie podmywaj!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska