JustPaste.it

Napoléon Bonaparte i 20 rzeczy, których prawdopodobnie o nim nie wiesz.

Artykuł ukazujący informacje o Napoleonie, których z pewnością nie dowiedziałbyś się w szkole.

Artykuł ukazujący informacje o Napoleonie, których z pewnością nie dowiedziałbyś się w szkole.

 

Napoléon Bonaparte – Ciekawostki

 

 

1.      Na podstawie wypowiedzi Napoleona oraz jego listów i zachowań szacuje się jego iloraz inteligencji na 150, podobnie jak iloraz inteligencji Mozarta.

2.      Spał bardzo mało, zwykle wstawał ok. 5:00 lub 6:00 a kładł się spać ok. 24:00, 1:00 lub nawet 2:00.

3.      Zdarzało mu się zasypiać na polu bitwy. Sen taki trwał zazwyczaj kwadrans.

4.      Jego wielkim idolem był Paoli, pragnął być taki jak on. Chciał walczyć o suwerenność Korsyki. Przez wszystkie młodzieńcze lata żył w wielkiej nienawiści do narodu francuskiego.

5.      Miał 168 cm wzrostu.

6.      Napoleon Bonaparte miał zwyczaj przemierzać ulice Paryża incognito, w cylindrze na głowie i cywilnym ubraniu tak żeby nie być rozpoznanym. Podczas jednego z takich wypadów wszedł do jubilera i lustrując kosztowny naszyjnik mruknął coś o "kuglarzu Bonaparte". Jubiler usłyszawszy to wpadł w furię, chwycił ciężką miotłę i klnąc straszliwie rzucił się na człowieka obrażającego Cesarza. Później monarcha wspominał, że wysłuchanie tej porcji wyzwisk i strącenie mu cylindra z głowy było jedną spośród najprzyjemniejszych chwil w jego życiu. Jubiler nieświadomie zademonstrował swoje oddanie Cesarzowi, lecz gdyby wielki marszałek dworu nie zastawił go swym ciałem i nie wziął razów na swoje plecy, dając Bonapartemu szanse ucieczki, „Bóg Wojny” zostałby obity przez poddanego jak kundel.

7.      Panicznie bał się kotów.

8.      Codziennie się kąpał, co dla wielu było dowodem jego barbarzyństwa.

9.      Naukowcy podają, że ludzie leworęczni są bardziej inteligentni. Towarzystwo Mensa zrzeszające ludzi o bardzo wysokim IQ, podaje, że ponad 20% członków towarzystwa to ludzie leworęczni. Reader’s Digest podaje informację, że leworęcznymi byli Aleksander Wielki, Juliusz Cezar i Napoleon Bonaparte właśnie.

10.  Był wybitnie uzdolniony matematycznie.

11.  Pochowano go pod trzema wierzbami, które przez długi czas były przedmiotem napoleońskiego kultu.  

12.  Naukowcy po charakterze jego pisma oraz po specyficznym formułowaniu zdań w listach stwierdzili, że Napoleon był z pewnością dyslektykiem.

13.  Wprowadził we Francji po raz pierwszy na świecie, obowiązek nieodpłatnej nauki w szkołach.

14.  W rzeczywistości faktyczna przyczyna zgonu Napoleona nie jest w pełni znana. Najbardziej wiarygodna hipoteza zakłada, że zmarł on wskutek raka żołądka.

15.  W Japonii na stacjach tokijskiego metra wiszą plakaty z dużym portretem Napoleona, który trzyma w dłoni bilet miesięczny. Przedstawiony tak Cesarz ma jako autorytet przypominać pasażerom o obowiązku pokazywania biletu przy wchodzeniu na peron.

16.  Napoleon we wszystkich państwach, którymi władał zmienił ruch z lewostronnego (wprowadzonego przez papieża Bonifacego VIII w roku 1300) na prawostronny. Do dziś w tych państwach (w tym w Polsce) obowiązuje ruch prawostronny.

17.  Ludwig van Beethoven zadedykował początkowo Napoleonowi swoją trzecią symfonię "Eroica" (heroiczną).

18.  Był prezydentem (1802-1805) i królem Włoch w latach 1805-1814.

19.  Kiedyś podczas jednej z narad, Cesarz zapragnął spojrzeć na mapę, znajdującą się wysoko na półce. „Sir, ja po nią sięgnę, jestem większy!” - zaoferował natychmiast jeden z adiutantów. „Nie większy, tylko wyższy!” - odparł natychmiast Napoleon.

20.  Napoleon chciał za wszelką cenę dostać się do Piramidy Cheopsa, co mu się wreszcie udało. Kulisy tego wydarzenia odsłoniła telewizja Discovery w programie „Obsesje NAPOLEONA – Egipt”. Z przedstawionych tam materiałów wynika, że Cesarz poprosił wszystkich o to, aby pozostawić go samego w Komnacie Królewskiej Wielkiej Piramidy. Przebywał tam ponad godzinę. Kiedy wreszcie zaniepokojeni oficerowie Napoleona wysłali jednego z nich do komnaty, ten ujrzał niezwykły widok. Napoleon Bonaparte był wstrząśnięty czymś, co zobaczył. Cesarz znany był z tego, że mówił tylko prawdę. Na pytanie, co wydarzyło się w komnacie królewskiej Bonaparte odpowiedział: - Nieważne. I tak by nikt nie uwierzył!