Login lub e-mail Hasło   

10 powodów dla których warto inwestować w SAN

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.powerserver.pl/d6272_10_powod(...)an.html
Coraz więcej administratorów sieci przygląda się SAN-om (Storage Area Network). Poniżej wymieniamy 10 powodów, dla których uważamy, że dobrze robią.
Wyświetlenia: 1.323 Zamieszczono 10/03/2011
Zwiększające się wymagania co do zapotrzebowania na miejsce dla danych w rozwijającej się firmie oraz obciążona sieć lokalna przez nieustające backupy i ruch generowany przez użytkowników powodują, że coraz więcej administratorów sieci przygląda się SAN-om (Storage Area Network). Poniżej wymieniamy 10 powodów, dla których uważamy, że dobrze robią.
 
1. Skalowalność
 
Skalowalność SAN oznacza, że nie jesteśmy ograniczeni ilością dysków z jakich korzystamy na początku. W każdym momencie można dołożyć kolejne i to praktycznie bez ograniczeń, podczas gdy typowy serwer pozwala na zainstalowanie maksymalnie 12 dysków.
 
2. Wydajność
 
Wydajność SAN jest wysoka, gdyż nie dotyczą jej wąskie gardła przepustowości Ethernetu oraz lokalnych dysków. Dane są przesyłane za pomocą dedykowanej sieci, niezależnie od ruchu generowanego przez pracowników oraz ruchu powodowanego backupem.
 
3. Bezpieczeństwo
 
Z racji tego, że dane przesyłane w sieci SAN są odizolowane od reszty danych w sieci, nie ma szans, żeby ktoś je skopiował lub podglądnął. Nawet administratorzy SAN nie widzą co jest przesyłane w tej sieci. Za izolowanie danych odpowiada tworzenie stref (z ang. zoning). Jeśli strefy są odpowiednio skonfigurowane, wtedy są całkowicie od siebie odrębne. Np. jeśli dwa systemy Windows i LINUX korzystają z tej samej sieci SAN, znajdują się one w osobnych strefach. W ten sposób system Windows nie widzi danych wysyłanych przez LINUX i vice versa.
 
4. Dostępność
 
Systemy SAN najlepiej odpowiadają na potrzebę dostępności przez 24h. Nie wymagają restartu podczas podłączania i wymiany dysków, ani podczas konfiguracji RAID. Możliwość przesyłania danych pomiędzy różnymi sieciami SAN pozwala na automatyczny backup i odzyskiwanie bez konieczności angażowania serwerów. 
 
5. Obciążenie 
 
Odpowiednio skonfigurowane strefy mają wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale pozwalają także na odizolowanie ruchu, który nie jest związany z przepływem informacji w SAN, przez co nie ma on wpływu na prędkość działania aplikacji korzystającej z zasobów SAN.
 
6. Długodystansowa łączność
 
Sieci SAN pozwalają na przesyłanie danych na maksymalną odległość 10 km bez utraty szybkości i jakości połączenia. Pozwala to na swobodne stworzenie odizolowanego miejsca na przechowywanie danych.
 
7. Zwiększona utylizacja
 
Zamiast dziesiątek albo setek osobnych dysków marnujących niewykorzystaną przestrzeń, zużywających energię i generujących ciepło można przeprowadzić konsolidację do jednego rozwiązania SAN. Thin provisioning  pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania oraz lepsze wykorzystanie miejsca zajmowanego przez dane.
 
8. Możliwość bootowania
 
Podczas korzystania z sieci SAN istnieje możliwość zrezygnowania z bootowalnych dysków twardych obecnych w komputerach. System operacyjny, pagefile i komplet aplikacji może być przechowywany na zdalnym dysku. Dokładnie, jak w przypadku wirtualizacji.
 
9. Centralne zarządzanie
 
Producenci sprzętu do tworzenia sieci SAN dostosowali oprogramowanie, aby można było zarządzać rozrastającym się systemem złożonym ze sprzętu od różnych dostawców. Dodatkowo istnieje możliwość wydajnego i stosunkowo prostego centralnego zarządzania całym środowiskiem za pomocą jednego interfejsu. 
 
10. Odzyskiwanie danych
 
SAN nie należy do najtańszych rozwiązań. W zamian otrzymujemy jednak bardzo szybki i niezawodny system przechowywania danych. W przypadku globalnej awarii serwery mogą odmówić posłuszeństwa, podczas gdy SAN nadal będzie działać i pozwoli na szybkie przywrócenie danych.
 
 
O autorach
 
Specjaliści z PowerServer.pl od 1997 roku oferują profesjonalne rozwiązania serwerowe dla średnich i dużych przedsiębiorstw oraz korporacji. W naszej ofercie obok serwerów, pamięci masowych (backup/storage), oprogramowania Microsoft, Novell SUSE, Red Hat, StarWind znajduje się szeroka gama oprogramowania do wirtualizacji serwerów i desktopów. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam świadczyć wysokiej jakości usługi - konsultacje, wdrożenia i opiekę techniczną systemów klasy od small business do enterprise z uwzględnieniem technologii wirtualizacji. 
 
Słownik pojęć informatycznych http://www.powerserver.pl/wiki 
Strona na Facebooku: http://www.powerserver.pl/facebook 
 

Podobne artykuły


25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2177
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4255
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 19753
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6853
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15655
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7530
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13659
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17425
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31432
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32733
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29077
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19723
21
komentarze: 21 | wyświetlenia: 11543
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska