Login lub e-mail Hasło   

Raj na sztucznej planecie

Czy przekonanie, że Ziemia jest idealna powstrzyma ludzi przed konstruowaniem planet, które kiedyś mogą osiagnąć doskonałość? Dalsze szczegóły projektu.
Wyświetlenia: 1.773 Zamieszczono 23/03/2011

Skoro już zaczęliśmy zastanawiać się nad skonstruowaniem czegoś doskonalszego niż Ziemia http://www.eioba.pl/a/3345/sztuczna-planeta to spróbujmy zastanowić się nad niektórymi szczegółami.

Zasadniczą częścią konstrukcji będzie podłoże dla budynków i ruchu pieszego skąpane w atmosferze podobnej do Ziemskiej. Ponad tym wąskim paskiem będzie można umieścić przezroczyste pojemniki z gazami traktując to z jednej strony jako ich magazyn, a z drugiej jako filtry dla promieniowania kosmicznego. Środek walca zajmie stożkowate lustro, które będzie odbijało promienie słoneczne napływające z jednego boku walca tak by mieszkańcom świeciło wprost nad głowami. Kąt pod jakim nachylona jest ściana stożka będzie tak dobrany by promienie słoneczne dobrze oświetląły powierzchnię tej sztucznej planety, ale też nie przeszkadzały ludziom nadmiarem światła i temperatury, 

Pod podłożem znajdą się instalacje transportu ludzi, które mogą wykorzystywać próżnię kosmiczna by zmniejszyć energię niezbędną na ruch oraz umożliwać rozwijanie ogromnych prędkości.http://www.eioba.pl/a/2ztm/kolej-na-magnetyczno-prozniowa-kolej Przewiduje się umieszczenie sztucznej planety na tej samej orbicie wokółsłonecznej co Ziemia w niedalekiej od niej odległości. Pozwoli to na zaopatrywanie planety z Ziemi. M.in. przewiduje się realizację gazociągu pozwalającego dostarczać m.in. tlen dla systemów podtrzymywania życia. Wykorzystać tu można linę windy kosmicznej http://www.eioba.pl/a/2woc/winda-do-nieba dla poprowadzenia gazociągu z powierzchni Ziemi na jej orbitę. Gazociąg będzie wymagał stacji przepompowujących tym bardziej, że wtłaczany na powierzchni Ziemi gaz zamieni się z chwilą wejścia w przestrzeń kosmiczną w płyn ze skroplonego gazu pod wpływem temperatury bliskiej zera bezwzględnego. Przewiduje się, że gazociąg będzie posiadał zdolność przełaczania się na różne gazy np. tlen i wodór transportowane rozłącznie m.in. ze względów bezpieczeństwa. Połączenie telnu z wodrem w ogniwach paliwowych na sztucznej planecie nie tylko dostarczy energii ale też da wodę jako jeden z elementów niezbędnych do życia.

Winda kosmiczna wydaje się nieodzowna do realizacji tego projektu, przede wszystkim ze względów ekonomicznych.  Pozwoli to najpierw przetransportować wszystkie elementy jej konstrukcji, które zostaną zmontowane na orbicie.

Ciekawe czy ten kierunek zdobywania kosmosu znajdzie uznanie zamiast albo obok zdobywania nieprzyjaznych i odległych planet i księżyców?

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1279
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60996
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31370
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32676
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63679
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65102
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23364
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28981
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28636
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23677
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26376
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12554
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Owa winda kosmiczna jest na obecną chwilę, być może w ogóle przedsięwzięciem niemożliwym. Nie posiadamy obecnie materiału, który byłby tak lekki a zarazem tak wytrzymały, aby nie zerwał się pod swoim ciężarem. Część tej windy, większość byłaby poddana przyciąganiu grawitacyjnemu, byłaby ciężka. Biorąc pod uwagę, że atmosfera ma kilkanaście do kilkudziesięciu kilometrów „grubości” to owa rura miała ...  wyświetl więcej

Winda kosmiczna jest rozważana od kilkudziesięciu lat. Od kilku lat duże nadzieje wiąże sie z materiałem opartym na nanorurkach. Podobno jest już blisko do osiągnięcia wymaganego stosunku wytrzymałości do masy własnej. Na pewno skonstruowanie windy kosmicznej to wyzwanie na miarę lądowania człowieka na Ksieżycu czy budowy promu kosmicznego. Księżyc zdobyliśmy ale idea promu kosmicznego okazała się ...  wyświetl więcej

Pisałem wiedząc o nanorurkach, chodzi o to, że te rurki są nano w nano skali, kiedy składa się z nich windy kosmiczne w skali makro to przestają być całkiem nano, ale nabierają realnego ciężaru i giętkości. Sztuczna planeta będzie zawierała zbiorniki wypełnione różnymi substancjami, maszyny, ludzi i wszystko, co ludziom będzie potrzebne. Będzie, więc ciążyła i to przy jej potencjalnych rozmiarach ...  wyświetl więcej

Masa Księżyca wynosi 7,3477e22 kg. Gdybyśmy myśleli o mieście-planecie 1mln mieszkańców to trzeba by przyjąć jakieś oszacowanie liczby ton na osobę. Lotniskowiec z lat 50 ważył 22 tony na osobę(a przecież służył samolotom o znacznie większych wymaganiach miejsca i wytrzymałości). Przyjmijmy nawet 100 ton na osobę, wtedy waga planety wyniosłaby 1e11 kg, a więc 1,4e-10% masy Księżyca.

Taka planeta ma służyć – jak domyślam się – przeludnieniu, więc i sto milionów jest za mało, kiedy przy poważnym przeludnieniu będzie nas np. 20 miliardów, albo 50, bo dwadzieścia znajdzie schronienie na np. azjatyckich pustkowiach. Już 10% to duży obiekt i ma wpływ znaczny.

Lotniskowiec nie musiał przenosić układów podtrzymywania życia, nie musiał być hermetyczny i odporny na warunki otwartego kosmosu, a zaopatrzenie otrzymywał z zewnątrz. Że nie wspomnę że na lotniskowcu ludzie pracowali, nie żyli, w sensie zakładania rodziny, wychowywania dzieci itd.
Więc BARDZO optymistyczne te twoje wyliczenia.

@Marcin
Nie popadajmy w megalomanię. Mnie nie chodziło o przeludnienie, a o uzmysłowienie, że "surowy" kosmos przez stabilność swych warunków może być alternatywą, zwłaszcza dla wielu nieprzyjaznych regionów Ziemi. A jak już będziemy potrafili budować większe planety to umieścimy je na orbitach wokółsłonecznych z dala od Ziemi.
@darkwater
No to ile razy chcesz to jeszcze przem ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska