JustPaste.it

Co to jest POChP?

POChP to choroba palaczy: 90 % chorych na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, pali lub paliło papierosy.

POChP to choroba palaczy: 90 % chorych na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, pali lub paliło papierosy.

 

- Wdychanie dymu tytoniowego, wieloletnie, 10, 20 lat, powoduje rozwój procesu zapalnego w układzie oddechowym, to powoduje rozwój zapalenia, czyli błona śluzowa układu oddechowego robi się gruba, jest tam nadmiar wydzieliny.- mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – Co więcej, dym tytoniowy powoduje, że napływają tam komórki zapalne, które robią destrukcję obwodowego miąższu płucnego. Pojawia się zjawisko rozedmy. Po wielu latach dochodzi do rozwoju niewydolności oddechowej u pacjentów. A to jest dla nich zabójcze.

- Przebieg POChP zależy nie tylko od leków, ale również od tego, jak chory radzi sobie z chorobą, czy przyjmuje leki właściwie – podkreśla prof. dr hab. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Alergologii Akademii Medycznej w Gdańsku, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. – Lepiej jest, gdy leki dawkowane są raz dziennie, bo jest wtedy większa nadzieja, że chory przyjmie zalecana dawkę, ale bardzo istotne jest także, by chory dokładnie wiedział, ja należy przyjmować leki w postaci inhalatorów, a takie głównie stosowane są w POChP. Ważne jest również, żeby po prostu kupował te leki.

Jednak….
- …żeby leczyć, trzeba rozpoznać. Z dwóch milionów osób chorych na POChP milion jeszcze jest nierozpoznanych. – stwierdza Piotr Dąbrowiecki. – Więc musimy rozpoznać chorych. Jak? Robiąc badanie spirometryczne. Można też zrobić bardzo proste badanie polegające na mierzeniu natężonego wydechu. To trwa ok. 5-6 sekund…, takie małe urządzenie w ręku lekarza pierwszego kontaktu może uratować pacjentowi życie.

047e8c0378122628d1b4f4f5cac3be9c.jpg

Prof. dr hab. Anna Doboszyńska, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, podkreśla natomiast:
- Chorobę z cała pewnością można hamować i do tego należy kilka elementów: zapobieganie zaostrzeniom, czyli szczepienia przeciwko grypie raz do roku, szczepienie przeciwko , infekcjom pneumokokowym, zaprzestanie palenia jako pierwszy element leczenia I to jest ważne na wszystkich etapach choroby, również w okresie wstępnym, ponieważ zapobieganie zaostrzeniom zapobiega pogarszaniu czynności płuc, które jest związane z ta chorobą.

Nowoczesne terapie, które mogą pomóc chorym, są jednak drogie. Prof. dr hab. Karina Jahn-Różyk, kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej CSK MON WIM w Warszawie, jest zdania, że aby zapewnić dostępność pacjentów do takich drogich terapii, leki muszą być refundowane, jest to trend i europejski, i ogólnoświatowy.