Login lub e-mail Hasło   

Katastrofy nuklearne

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://http://radiacja.webpark.pl/index.html
Francja w 75%produkuje energię elektryczną w elektrowniach jądrowych, argumentując że, właściwie eksploatowane i obsługiwane, są źródłem taniej i czystej energii.
Wyświetlenia: 5.616 Zamieszczono 01/04/2011

1945 r.- wybuch bomb atomowych zrzuconych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki (nazwy bomb: "fat man" i "little boy"), uświadamiają, po raz pierwszy, naukowcom i ludziom całego świata, straszliwe konsekwencje jakie może wywołać promieniowanie radioaktywne.


Badania środowiska skażonego radioizotopami wykazały że promieniowanie rozprzestrzenia się w całym ekosytemie, jest trujące dla wszystkich organizmów żywych, kumuluje się w materii żywej i martwej.

Rozszczepienie jądra atomowego może być wykorzystywane do produkcji ogromnej ilości energii (co wykorzystać można w celach pokojowych i niestety - militarnych). Powstał nowy problem - awarii elektrowni jądrowych.

Po II wojnie światowej zaczęto wykorzystywać energię jądrową do produkcji prądu elektrycznego.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
1951 w U.S.A uruchomiono pierwszą instalacją elektryczną, której źródłem energii był reaktor jądrowy.

1954 w Obmińsku na terenie b. ZSRR, oddano do użytku pierwszą elektrownie jądrową. Była to elektrownia o charakterze doświadczalnym.


1956 w Calder Hall (Wlk.Bryt) zaczęła pracować elektrownia jądrowa wytwarzająca energię elektryczną na skalę przemysłową.


Do ważnych katastrof nuklearnych możemy zaliczyć:

1.
1943-46 (Semipatałyńsk, Kazachstan)około 10 000 osób ucierpiało z powodu skażenia radioaktywnego w rejonie ośrodka prób nuklearnych. Testowano tutaj pierwszą radziecką bombę A i przeprowadzano liczne próby nuklearne w atmosferze.

2.
IX.1957 r.-katastrofa nuklearna koło Swierdłowska (południowy Ural). Wybuch w ośrodku składowania odpadów nuklearnych powoduje śmierć ponad 100 osób i zmusił do opuszczenia swych domostw około 10 000 osób.

3.
X.1957 - wypadek w ośrodku wytwarzającym pluton do celów militarnych w Sellafield (Wielka Brytania). Zostaje całkowicie zniszczony rdzeń reaktora, wypadek otrzymuje "5" w siedmio- stopniowej skali katastrof nuklearnych.

4.
1968 - samolot B-52 rozbija się w pobliżu Thule (Grenlandia), 400 g plutonu 239, pochodzącego z głowicy nuklearnej przedostaje się do atmosfery.

5.
VIII.1969 -poważny wypadek w chińskim kompleksie atomowym, około 10 robotników zostaje skażonych wyższą, od “normalnej”, dawką promieniowania.

6.
Styczeń i luty 1974 oraz październik 1975-wypadki w elektrowni w Leningradzie. Co najmniej 3 ofiary śmiertelne. Substancje radioaktywne przedostają się do środowiska.

7.
III.1979 -uszkodzenie rdzenia reaktora i duże skażenie w elektrowni atomowej Three Mile Island (U.S.A). Wypadek 5. stopnia. Nie było ofiar ale 140 000 osób zostaje czasowo ewakuowanych.


8.
VIII.1979 -podczas wycieku uranu w tajnym ośrodku nuklearnym w U.S.A, koło Erwin (stan Tennessee), dochodzi do skażenia około 1000 osób
9.
I-III 1979 - 4 wycieki radioaktywne w elektrowni atomowej w Tsuruga (Japonia). Napromieniowaniu ulega 278 osób.
10.
26 kwietnia 1986- najpoważniejsza w dziejach elektrowni atomowych katastrofa w Czarnobylu (Ukraina). Wypadek ma miejsce w niezabezpieczonym reaktorze. Według oficjalnego bilansu, około 200 osób zostało poważnie napromieniowanych, 32(?) z nich zmarły w ciągu 3 miesięcy po katastrofie. Wypadek uznany został za katastrofę 7. stopnia.

11.
Kwiecień 1993 -po wybuchu w fabryce przetwarzania paliwa nuklearnego, w Tomsku-7, tajnym mieście w zachodniej Syberii. Tworzy się chmura radioaktywna. Wypadek powoduje rozprzestrzenienie się substancji radioaktywnych zawierających uran 235, pluton 237, i inne substancje rozszczepialne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Siłownia jądrowa, jako obiekt wybudowany przez człowieka, może ulec awarii, lecz człowiek nie może być bezsilny wobec tych zagrożeń. Awarie nastąpiły w wyniku błędów popełnianych poprzez operatorów, jak i błędnych rozwiązań technicznych.

Awaria w Czarnobylu była bardzo groźna, gdyż opad radioaktywny rozprzestrzenił się na znaczną część Europy. Skutki katastrofy w Czarnobylu są do dzisiaj odczuwalne nie tylko na Ukrainie, ale także w krajach od niej oddalonych. Wielu ekspertów jednak sądzi, że energia jądrowa jest bez porównania lepsza i korzystniejsza od klasycznych źródeł energii.

Pamiętajmy, że na półkuli północnej jest znacznie więcej elektrownia atomowych niż na południowej.

Francja w 75%produkuje energię elektryczną w elektrowniach jądrowych, argumentując że, właściwie eksploatowane i obsługiwane, są źródłem taniej i czystej energii.

Polska jest krajem nie posiadającym (jeszcze) elektrowni jądrowej. Niepokoić może fakt, że w odległości do 550 km od granic Polski znajduje się aż 29 czynnych elektrowni jądrowych. W tym 22 tzw. pierwszej generacji...
….........................................................................................................................

Promieniowanie

Jest to energia jaką traci promieniowanie, a pochłania ośrodek przez który przechodzi, na jednostkę masy tego ośrodka: D= E / M Gdzie: E to średnia energia promieniowania jonizującego, przekazana materii w elemencie objętości M.

Promieniowanie obejmuje pewna klasę obiektów i procesów fizycznych. Mianem promieniowania określamy na ogół cząstki jądrowe lub fale elktromagnetyczne jako nośniki energii, ewentualnie promieniowaniem określamy także samą emisję cząstek czy fal.


Do obiektów atomowych i subatomowych (tzw.obiektów kwantowych) nie stosuje się klasycznych pojęć "cząstka" czy "fala". w koncepcji dualizmu korpuskularnofalowego każda cząstka może w pewnych zjawiskach zachowywać się jak fala i odwrotnie. Przyjęło się mówić o cząstkach promieniowania (np.cząstki alfa).

Powszechnie znane są takie rodzaje promieniowania elektromagnetycznego jak:


-fale radiowe,
-promieniowanie mikrofalowe,
-podczerwone (cieplne),
-promieniowanie widzialne (świetlne, zakres długości fal tego promieniowania od 450 - 750 nm określany jest jako tzw.okno widzialne)
-promieniowanie nadfioletowe (UV),
-rentgenowskie (X).

Nośnikami energii są fotony (kwanty promieniowania widzialnego) czy kwanty X (promieniowanie rentgenowskie, określane także jako promieniowanie X).

Promieniowanie jądrowe to cząstki emitowane (wysyłane) spontanicznie przez jądra niektórych pierwiastków (np.uran).

Najważniejsze przykłady promieniowania jądrowego to:

-promieniowanie alfa, beta, gamma, neutronowe(n),
-promieniowanie neutrin i antyneutrin elektronowych,

Promieniowanie X oraz wszystkie rodzaje promieniowania jądrowego (alfa, beta, gamma, etc.) należą do klasy promieniowania jonizującego. Tzn.kwanty tego promieniowania potrafią wywołać jonizację ośrodka materialnego. Także podzakresy promieniowania nadfioletowego (podzakres C i D) o energii niższej od promieniowania rentgenowskiego wywołują jonizację ośrodka, lecz, zwyczajowo, nie zalicza się go do promieniowania jonizujacego.


Jonizacją ośrodka nazywamy oderwanie jednego lub kilku elektronów od atomu lub cząsteczki, czy też ich wybicie ze struktury krystalicznej.
Promieniotwórczość oznacza zdolność substancji do emisji promieniowania jonizujacego. Pierwiastek promieniotwórczy nazywamy radionuklidem a jego izotopy radioizotopami.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 883
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 409
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 847
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1042
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 855
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 794
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 576
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 684
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 291
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 513
 
Autor
NN
Dodał do zasobów: Grzegorz Mniejszy
Artykuł

Powiązane tematy

więcej tak obiektywnych artykułów na eiobie !!!

Skoro podajesz już tyle katastrof w ZSRR, to podaj też jakieś ze wspaniałego USA np na wyspach marshalla, czy w newadzie, gdzie również wielu cywilów i pracowników odniosło obrażenia. O tym niestety ciśśś... to przecież strażnik pokoju na świecie.

O matko Boska, z którego bądź kościoła!
Przepraszam, kajam się nisko i pod stołem odszczekuję ten skomasowany i bezwzględny atak na ZSRR. Dopuściłem się czynu niegodnego. Mea culpa!
Jest wszak "oczywistą oczywistością", że jestem piewcą USA i bezwzględnym tępicielem Rosji. A tow. Wiesław do mnie zwracał się, kiedy, za Tito, mówił u łańcuchowych psach reakcji.
Ałć...

Nic takiego nie napisałem, nie próbuję też w żaden sposób bronić ZSRR, ale uważam, że skoro opisuje się jednych to trzeba wspomnieć również o innych.

  ykes,  03/04/2011

Z energią jądrową jest jak z demokracją - jest niedoskonała, ale do tej pory nikt nie wymyślił nic lepszego. Kiedyś w książce do geografii przeczytałem, że do zasilenia naszego kraju w energię potrzebne jest rozszczepienie 22 t uranu albo spalenie 200 mln ton węgla (co de facto również powoduje emisję radioaktywnych cząstek do atmosfery).

Druga sprawa - nie skupiajmy się tylko na energii j

...  wyświetl więcej

Próbujesz argumentować do ludzi, którzy twierdzą że zamiast "atomu" wystarczą nam wiatraki i energia słoneczna. Gdyby Żeromski dziś pisał "Syzyfowe prace", napisałby o kimś takim jak ty. :))

  ykes,  03/04/2011

Ewentualnie Cervantes i jego walka z wiatrakami, na które z powodu niezbyt ruchliwej atmosfery nie możemy zbytnio liczyć. ;)

Byłeś kiedyś w pobliży takiej maszynki? Jeśli tak, z pewnością ją słyszałeś, bardzo wyraźnie.
W ramach działań pro-eko, przesiedlałbym krzykaczy od wiatraków, w ich pobliże, niech słuchają. :)

  ykes,  03/04/2011

Byłem, takowe rosną pomiędzy naszymi miejscami zamieszkania.

Ja też byłem, w niejednym takim miejscu. Nie chcę aby rosło ich więcej.
Pomijając fakt, że Polska nie jest idealnym krajem do pozyskiwania energii wiatru.

  fela,  15/04/2011

Ciekawy artykul:)
Norwegowie pokazali ze mozna miec energie 4-krotnie tansza od atomowej i do tego przede wszystkim bezpieczna.
Sa podobno nawet w stanie zasilic nia cala Europe .Ostatnio widzialam na ten temat fajny filmik ,jesli go odnajde to wrzuce .

  fela,  15/04/2011


Film : http:// www.youtube.com/watch?v=nsI7_W8QuLU

  fela,  15/04/2011

rety,nieaktywny link bo nie umiem wrzucic rzymskiej jedynki;( nie mam jej w testaturze i nie moge znalezc.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska