Login lub e-mail Hasło   

Po co piszemy na eioba?

Jakie są motywy tej działalności. Jakie są możliwości. Pieniądze, seks,a może coś więcej?
Wyświetlenia: 2.426 Zamieszczono 05/04/2011

Jakie są motywy tej działalności?

Czy pisanie na eioba może zasilić nasze konta? No nie wiem. Jeśli ktoś z Was Drodzy Czytelnicy i Autorzy wie, jak to zrobić proszę o komentarz pod artykułem. Niektórzy autorzy są również pisarzami i promują swoje książki, inni być może oczekują aż jakieś wydawnictwo, redakcja portalu internetowego odkryje ich talent publicystyczny i sama zapuka do ich drzwi z propozycją wymarzonej pracy. Ja bym na to nie liczył (szanowni redaktorzy nie bierzcie tego do siebie – to tylko tak na potrzeby artykułu – zapraszam!). Może chodzi o zwykły ekstrawertyzm intelektualny? O co u licha jeszcze może tu biegać? Chyba tylko o seks.

Wedle Freuda motorem ludzkich czynów są siła miłości Eros i siła śmierci Tanatos. Czy to dobry trop? Coś jest na rzeczy. Jedni krytykują – chcą burzyć ład – reformować zastany stan rzeczywistości. Inni pragną afirmacji, najczęściej siebie samych, albo czegoś, co wydaje im się piękne – np. dziennikarstwo muzyczne. Są tacy, którzy piszą żeby istnieć, żeby zapisać się w historii świata, a dokładniej w kulturze. Internet daje ku temu duże możliwości. W czasach pop kultury, gdy komercja ogarnia już na dobre tv – internet w znacznej części pozostaje wolny (czyt, Web 2.0). Telewizja to latryna, gdyż ona narzuca program na który nie mamy wpływu. Tylko marne reality show z serii: „jak oni sikają?”, albo z małymi wyjątkami tania informacja, fakt, wiadomość. No chyba, że dają film, inne wydarzenie kulturalne, które należy do sfery sztuki (głównie Filmweb, TVP kultura, Kino Polska). To subiektywna ocena.

Ale nic to, wracamy do tematu. Pisać żeby być. Podobnie inni muzykują żeby być albo malują, grają, wyją, śpiewają, projektują, rzeźbią, i Istota Boska wie jakie jeszcze inne wykonują czynności.  Pamiętacie słowa Horacego : „Wybudowałem pomnik trwalszy nisz ze spiżu”. No tak, pewnie nie każdy wie co to jest spiż. Chcę być szczery – ja również. Zatem szukam w źródle najczęściej krytykowanym przez polskie środowisko naukowe  - rzecz jasna w Wikipedii. I co? Mądre głowy piszą , że Spiż to stop miedzi z cyną, cynkiem, ołowiem, czasem zaliczany do brązów”. Pierniczą dalej uszczegóławiając ten wywód, który nie jest nam do niczego potrzebny. Nawiasem mówiąc, Wikipedia jaka jest taka jest ale przydaje się – to bardzo szybkie źródło informacji.

Dobra wracamy do meritum. Co to jest pomnik? Jest to coś co pozostaje na zawsze moim tworem i będzie trwać dłużej niż ja, a inni będą to widzieć i niektórzy będą podziwiać, a inni krytykować. Tak. 

I jeszcze jedna kwestia sąsiadująca z powyższą. Eioba również ulega komercjalizacji. Więc sam nie wiem czy pisać artykuły szczerze i prosto z serca, czy pod publikę? Możecie zobaczyć mój artykuł Galerianki – prawie 6000 wyświetleń i 15 głosów. Przyznam szczerze, że pisząc ten artykuł osiągnąłem zamierzony cel – popularność (co prawda chwilową ale zawsze). Inne choć według mnie lepsze, nie osiągnęły porównywalnych wyników – zgodnie z przewidywaniami (a artykuł – opowiadanie: „Zegarek porucznika” zyskało w pewnym obeznanym nieco z literaturą gronie wielką przychylność – polecam).

Słowem zakończenia: pamiętajmy, że jesteśmy dziećmi kultury. Tworzy nas dokładnie to co czytamy, czego słuchamy, co oglądamy i co sami piszemy? Wszak istnieje w teorii literatury myśl, iż akt pisarski tworzy osobę autora. Jasne co innego publicystyka i co innego literatura. Tyle na dziś. Wiecie już, po co ja to piszę. Dziękuję – Dobranoc.Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1593
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 663
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1156
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 768
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 931
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1026
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 961
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 346
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 519
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 806
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 625
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Strzyga  (www),  05/04/2011

A może chodzi o zwyczajne dzielenie się wiedzą...

  lilith123  (www),  05/04/2011

Może dla fantastycznych komentarzy?

  Strzyga  (www),  05/04/2011

:)))

By wyrazic siebie

By wyrazić siebie kiedy czujemy chęć zmartwychwstania lub kiedy nasze stłumienie się nam nie podoba..
By potwierdzić swoją wartość, bo przecież warto ją znać. By nauczyć się co znaczy się dowartościować, a co poznać swoją wartość. By rozróżnić pozytywne i negatywne potwierdzanie własnej wartości..
By się wygadać, bo nie wiemy o co nam chodzi, a chcemy się dowiedzieć. Bo coś nas porus ...  wyświetl więcej

Aby opowiedzieć, co warto wiedzieć.

  hussair  (www),  06/04/2011

Teoria seksualna mnie szczerze rozbraja. Myślę, że moi poprzednicy wszystko już wyrazili w komentarzach, zapewne Anna najcelniej.
Swoją drogą, nie brak Ci trafnych spostrzeżeń. Wydaje się, że istnieją gwaranty popularności artykułu, np. użycie w tytule określeń typu "Ksiądz Jankowski" czy "PIS popełnił rzecz straszną, bo..." i już się kotłuje. Może to czyste chwyty komercyjno-autopromujące, ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  07/04/2011

Matwieju, sądzę że w części masz rację, a w części jej nie masz, bo Twoje stwierdzenie że jeden artykuł jest lepszy, a drugi gorszy, jest przecież subiektywne. Jeżeli natomiast Twoje opowiadanie „Zegarek porucznika przeczytały 62 osoby i tylko 5 z nich zagłosowało, to możemy już mówić o pewnej dozie obiektywizmu.

Ja piszę żeby wyrzucić z siebie niektóre myśli (szczególnie te, które nie dają mi zasnąć w nocy), czasem żeby podzielić się czymś co mnie zafascynowało, zainteresowało, innymi słowy czymś, co według mnie jest wartę podzielenia się z Wami, Szanownymi Czytelnikami Eioba.pl:)
Choć czasem tak jak w przypadku mojej pasji - programowania - robię to po to żeby poczuć spełnienie. Oczywiście często ...  wyświetl więcej

Oczywiście, że chodzi o seks.
Głos dla Autora za szczerość. ;-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska