Login lub e-mail Hasło   

Urlop - ciekawe miejsca - Oberfranken

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie znajduje się kamień, będący jak gdyby miniaturą tego z Mekki, gdzie wydarzają się rzeczy wykraczające poza ,,szkiełko i oko”
Wyświetlenia: 1.190 Zamieszczono 23/04/2011

zwane cudami i gdzie nie spotkamy tłumów przybyszów z całego świata jak w Lourdes, Fatimie czy Medjugorie.

Miejsce to oddalone jest niespełna 11-12 godzin jazdy samochodem od Warszawy, a znajduje się w niemieckim landzie Bayern w pobliżu ospałego, urokliwego miasteczka Lichtenfels.

 Zwane tez jest ,,miejscem zmiłowania czternastu świętych”, którzy wypraszają u Jezusa łaski, o które w tym miejscu prosimy,  który w postaci dziecka objawił się tu trzykrotnie w 1445 roku, pasterzowi pasącemu owce życząc sobie, by na tym miejscu (dokładnie na czarnym kamieniu na którym się objawił) postawiono kaplicę dla uczczenia 14-tu męczenników mających szczególną moc wypraszania łask w nagłych potrzebach. Po tych objawieniach, modlący się przy kamieniu zaczęli doznawać łask, w tym cudownych uzdrowień.

   W miejscu tym powstawały, na czarnym kamieniu, kaplice i kościoły, burzone na przestrzeni wieków, najczęściej w wyniku działań wojennych, a na ich miejscu stawiano nowe, większe i okazalsze. Obok znajduje się zakon Franciszkanów, przyciągający nielicznych gości, wyrabianym od wieków we własnym browarze piwem. Ein Mass – piwo w wielkim, litrowym kuflu, według niektórych również ma cudowne właściwości, szczególnie, gdy nie poprzestanie się na jednym.

 

   Bad Staffelstein, bo o bazylice w tej miejscowości tu  mowa, jest pięknym malowniczym miejscem. Teraźniejsza bazylika prezentuje się wspaniale i widać ją z daleka, jednak to co widzimy na zewnątrz jest tylko niewielka częścią okazałości i piękna wykonanego ludzką ręką, jakie możemy obejrzeć wewnątrz. Budowano ją przez 29 lat od 1743 do 1772 roku, a jej budowniczym i architektem był Balthasar Neumann.

   Czarny kamień na którym ukazał się Jezus, znajduje się mniej wiecj pośrodku bazyliki, za ozdobną kratą, około metra poniżej powierzchni posadzki, oprawiony w przepiękną kapliczkę zdobioną figurami 14 świętych będących pośrednikami w przekazywaniu próśb.

 

   Cały region – Oberfranken to piękne miejsca. Cechują go nie tylko malownicze krajobrazy i zabytki kultury, ale i oazy kontemplacji duchowej i wyciszenia – jak tu, w Bad Staffelstein.

   Badów jest tu pod dostatkiem i choć nie w każdym wydarzają się cuda warto je odwiedzić.

   Następny etap naszej wycieczki oddalony jest o 63 kilometry. Tu mieszkał i leczył sławny niegdyś z metody wodolecznictwa, ksiądz Kneipp. Od 1867 roku Bad Berneck był kurortem klimatycznym, a latach 30-tych XX wieku nazywano go Kurortem Kneippa, który ściągał rzesze kuracjuszy z całej Europy, zafascynowanych nową metodą leczenia i, w dzisiejszym określeniu, medycyny naturalnej. Malowniczo położone na górzystym terenie miasteczko w sąsiedztwie Lasu Frankońskiego – dziś świeci pustkami. Nie mam pojęcia dlaczego. Ja mogłabym w Bad Berneck zamieszkać, bardzo mi się podoba.

 

   Czytelników zachęcam do odwiedzenia tego regionu, zresztą w Oberfranken jest wiele ciekawych miejsc, ludzie przyjaźnie nastawieni, żywność tańsza niż w Warszawie, a każdy znajdzie tu cos dla siebie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2562
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 857
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 844
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 747
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 731
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 605
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1659
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 572
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 879
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 479
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Anno, bardzo ciekawe miejsca pokazałaś :) Niezwykle malownicze, no i to piwo u mnichów...ah, warto by się wybrać, dziękuję i pozdrawiam :)

  barkarz  (www),  24/04/2011

Pozdrawiam, bardzo dobrze jest nie tylko zobaczyć, ale również zapoznać się ze zwiedzanym obiektem. W dzisiejszych czasach często obserwuję raczej bezkrytyczne i bezrefleksyjne „zwiedzanie”, więc tym bardziej chwała Ci.

znam... to cud :)

  Jezioro  (www),  14/07/2012

Ciekawe i zupełnie nieznane miejsce, przynajmniej mi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska