Login lub e-mail Hasło   

Najpiękniejszy widok na Świecie

Jest z drugiej strony Wisły.
Wyświetlenia: 6.410 Zamieszczono 23/04/2011

Chełmno i Świecie to dwa konkurujące ze sobą miasta rozłożone naprzeciwko siebie po dwóch stronach Wisły. Chełmno to miasto z wieloma zabytkami i bogatą historią, wiele miast w Polsce powstawało na prawie chełmińskim. Świecie zawsze było mniejsze i skromniejsze, dopiero w latach 60-siątych XX wieku przerosło ostatecznie rywala. Stało się tak za sprawą największego w naszym kraju kombinatu papierniczego zbudowanego właśnie w Świeciu, a właściwie obok, bo kombinat zajmuje ogromną powierzchnię. Poza tym strasznie smrodził, były dni kiedy czuć było odór świeckich Zakładów Celulozy i Papieru w odległej o 46 kilometrów Bydgoszczy. Dodatkowym hitem tamtych pięknych czasów był fakt, że drewno do produkcji papieru wożono do Świecia z Bieszczad. Tak, tak w PRL-u nie było bezrobocia, a państwo dbało o to, żeby kolej miała co robić. Kombinat powstał głównie po to, żeby dać pracę okolicznym mieszkańcom. Mało było w Świeciu rodzin, których przynajmniej jeden z członków nie pracował w tym kombinacie. W takim Swieciu dorastałem i takie Świecie pamiętam kiedyś gdy byłem w Chełmnie jeden z kolegów zaprowadził mnie w miejsce skąd roztacza się „najpiękniejszy widok na Świecie”

 

Tak naprawdę to widok wcale nie jest szczególny, bo większa część Świecia położona jest w dolinie i w głębi duszy zawsze jako Świeciak zazdrościłem Chełmnu pięknej panoramy. Miasto położone jest na wzgórzu, które stanowi wysoki brzeg doliny Wisły i zabytkowe budowle są doskonale widoczne na tle nieba.

 

Nie byłoby może w Świeciu nic godnego uwagi, w miasteczku znajduje się wprawdzie schludny ryneczek

 

z ratuszem, który pamięta czasy, gdy biurokracja była jeszcze w powijakach, pomyśleć tylko, że w tym małym budyneczku mieścili się wszyscy urzędnicy miejscy, ale co poza tym w Świeciu?

 

No właśnie poza tym w Świeciu, a właściwie to w miejscu gdzie kiedyś się ono znajdowało, czyli w widłach Wisły i Wdy, znajdują się pozostałości i to nawet nieźle zachowane po warowni krzyżackiej.

 

Sam zamek wydaje się być potężny,

 

a wieża góruje na okolicą.

 

Z jej szczytu rozciąga się widok na miasto, które przeniosło się już dawno na drugą stronę Wdy, żeby uniknąć zalewania przez dwie rzeki.

 

We wnętrzu zamku jest prowizorycznie urządzona sala projekcyjna i scena oraz małe muzeum. Burmistrz Świecia chciałby tam urządzić centrum konferencyjno hotelowe jednak stanęło mu na drodze malutkie zwierzątko. Okazuje się, że zamek wykorzystują jako zimowisko nietoperze nocek duży i mapek, zwłaszcza ten ostatni jest unikatem w skali Europy, zagrożony wyginięciem. Niełatwo więc będzie burmistrzowi uzyskać dotację na remont zamku z unii, bo inwestycję blokują ekolodzy.

 

Warto jeszcze w Świeciu obejrzeć stary gotycki kościół nazywany farą.

 

Znajduje się on po tej samej stronie Wdy co zamek, czyli tam gdzie kiedyś było miasto. W obecnym stanie kościół farny stanowi zlepek różnych stylów, budowany był w stylu gotyckim, później burzony i odbudowywany, uzyskał wiele elementów i cech późnobarokowych oraz renesansowych. Przez cały okres Polski Ludowej pozostawał w całkowitej ruinie, zaś od roku 1990 był intensywnie odrestaurowywany i odbywają się już w nim nabożeństwa.

 

Oficjalnym symbolem Świecia jest zamek, którego makieta stoi przy Urzędzie Miejskim. Twórców makiety poniosła trochę fantazja i przedstawili zamek może nie taki, jaki był w rzeczywistości, a bardziej taki, jak sobie wyobrazili. Trzeba jednak przyznać, że zamek przedstawiony za pomocą makiety wygląda bardzo atrakcyjnie i zachęca do obejrzenia oryginału, a przecież o to w końcu chodzi.

Podobne artykuły


20
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3312
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1714
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1052
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2065
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3902
131
komentarze: 42 | wyświetlenia: 101933
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3748
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7157
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1994
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1405
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 904
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1529
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 652
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

a co do zamku to makieta jest chyba jednak wiernym odzwierciedleniem oryginału.

  barkarz  (www),  23/04/2011

Tak naprawdę, to najprawdopodobniej zamek miał tylko dwa skrzydła – północne i wschodnie, w którym były stajnie. Os zachodu i południa był tylko mur. Jeżeli masz wątpliwości to odwiedź zamek z dobrym przewodnikiem.

  greenway,  23/04/2011

Oglądałam widok z wysokiego brzegu Wisły, ale w Dobrzyniu. Panorama zapierająca dech w piersi. Pozdrawiam i życzę udanych Świąt Wielkanocnych. :-)

Pięknie opisane :) Byłam w Świeciu i polecam odwiedzić zamek. Pozdrawiam.

MNi wiem co na ten temat mówią dobrzy przewodnicy ja na własne oczy widziałem resztki ruin baszt (pozostałych dwóch) czyżby stały sobie ot tak ? A tak na marginesie są na stronach regionalnych również i takie strony:
http://vegacomp.nazwa.pl ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska