Login lub e-mail Hasło   

Dyskryminacja – była, jest i będzie?

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Wyświetlenia: 909 Zamieszczono 05/05/2011

A taka dyskryminacja może pojawić się wszędzie. W pracy, w domu, na podwórku. Zjawisko, które okazuje się być bliskie. Bo albo dotyczyło nas samych, albo kogoś z otoczenia.

Wiadomym jest, że każdy człowiek jest inny. Inny mentalnie i inny fizycznie. Istniejące podobieństwa klasyfikują ludzi do poszczególnych grup sprawiając, że ludzka natura w ludzkim, człowieczym ciele staje się nieobliczalna mieszanką wybuchową.

Dyskryminacja tyczy się przeróżnych zjawisk, jakie współcześnie zachodzą. Te kwestie to przede wszystkim seksualność, religia, wielokulturowość i wielorasowość czy dyskryminacja ze względu na istniejącą niepełnosprawność.

Wszystkie te zagadnienia są trudne dla osób zainteresowanych, ponieważ godzą w ich najgłębsze uczucia.

Dyskryminacja to rodzaj wykluczenia, jakie zachodzi miedzy członkami poszczególnych grup. Wykluczenie społeczne jest zjawiskiem ciężkim do przejścia. Zdarzają się przypadki tzw śmierci cywilnej. Art. 32. Konstytucji RP

1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Fakt bycia osobą niepełnosprawną nie przyzwala nikomu na jej poniewieranie. Jakakolwiek pomoc winna być bezinteresowna a nie z litości. Dowartościowywanie się kosztem losu takich ludzi jest po prostu haniebne i pozbawione zwyklej ludzkiej empatii.

Etykieta kulturalnego człowieka zobowiązuje do pomocy drugiemu człowiekowi, jeśli ten jest słabszy i takiej pomocy potrzebuje. Nigdy nie odmawia się oferowanej pomocy.

Człowiek niezależnie od tego, co ma jest tylko i wyłącznie człowiekiem. Istotą rozumną. Nieliczni mogą zakwalifikować się do grona ludzi kulturalnych. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi, bo tak jest skonstruowany.

Idąc za wikipedią „Handicapizm (ang. handicap - niepełnosprawność, przeszkoda) - niechęć, wrogość względem osób niepełnosprawnych. Uprzedzenie może przejawiać się zarówno bezpośrednią agresją (III Rzesza - uprzedzenie awersyjne) jak i np. lekceważeniem potrzeb osób niepełnosprawnych w architekturze (uprzedzenie dominatywne). Skutkiem handicapizmu jest odczuwanie przez nich poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.” W literaturze anglojęzycznej używa się zamiennie terminów handicapism i ableism.

Nic ani nikt nie ma prawa do tego, aby dyskredytować człowieka tylko dlatego, ze nie przystaje do danej grupy, środowiska. a jak to może wyglądać w przyszłości? W końcu obie grupy powinny uświadomić sobie, zdawać sobie sprawę z istniejącego problemu, który od lat zamiatany jest pod dywan.

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1127
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 935
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 837
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 655
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 504
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 990
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 830
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1140
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 591
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 499
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 628
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska