JustPaste.it

Pierwsze objawy choroby Alzheimera - nie ignoruj ich!

Trudno jest rozpoznać moment, w którym kończy się “zwykłe” zapominanie i nieuwaga, a zaczynają się objawy choroby Alzheimera.

Trudno jest rozpoznać moment, w którym kończy się “zwykłe” zapominanie i nieuwaga, a zaczynają się objawy choroby Alzheimera.

 

osoba-starsza.jpgChoroba Alzheimera jest bardzo trudną chorobą - zarówno dla osoby chorej, jak i dla całej rodziny. Często nie zauważamy pierwszych objawów, bo przecież “w tym wieku” zdarza się czegoś zapomnieć, mieć obniżoną koncentracje, czy być nieuważnym. Zdarza się, że dopiero niecodzienna sytuacja, jak np. zalanie łazienki, czy przestawienie przedmiotu w zupełnie nie pasujące miejsce, np. schowanie pilota do lodówki, uświadamia nam, że te “zwykłe” zachowania mogą oznaczać coś dużo bardziej poważnego.

Do wczesnych objawów choroby Alzheimera możemy zaliczyć:

Zapominanie. Zapominanie o rzeczach, które wydarzyły się niedawno, wielokrotne pytanie o to samo, chociaż odpowiedź otrzymało się chwilę wcześniej.

Problemy w komunikowaniu się. Osoba chora może zapominać słów i przez to mieć trudności w nazywaniu przedmiotów - łącznie z przedmiotami codziennego użytku. Ponadto osoba ta może mieć trudności w zrozumieniu, co do niej mówimy i w sensownym odpowiedzeniu na nasze pytania.

Przenoszenie rzeczy z miejsca na miejsce, chowanie przedmiotów w niepasujących miejscach, roztargnienie.

Problemy z orientacją. Osoby chore mogą stracić orientacje nawet w miejscach, które są im bardzo dobrze znane, na przykład na własnym osiedlu. Mogą mieć problem z odnalezieniem właściwej drogi mimo, że wielokrotnie ją pokonywały.

Codzienne, rutynowe czynności staja się problemem. Mogą pojawić się problemy z takimi rzeczami, jak obsługa telefonu, czy pralki, a także z zachowywaniem higieny.

Utrata zainteresowania pracą, czy też pasją, której dana osoba zazwyczaj poświęcała dużo uwagi i było to dla niej ważne zajęcie.

Zmiany w charakterze. Osoba chora może stać się bardziej nieufna, nadpobudliwa. Mogą również wystąpić wahania nastroju.

Opieka nad osobą chorą jest bardzo trudna i wymagająca. Koniecznie jest zaakceptowanie chorego takim jaki jest i pamiętanie, że jego zachowania to wina choroby, a nie chorego, a oprócz leków, potrzebuje on przede wszystkim miłości, cierpliwości, wsparcia oraz zrozumienia.

Więcej informacji na temat choroby Alzheimera znajdziesz na stronie Pastylka.pl - choroba Alzheimera.