JustPaste.it

"Zespół dr. Frankensteina" buduje ludzki mózg za unijne pieniądze

" Dzięki mózgowi myślimy, że myślimy "Ambrose Bierce

" Dzięki mózgowi myślimy, że myślimy "Ambrose Bierce

 

 

 

Zaglądając do czaszki żywego człowieka zobaczysz jego mózg, a nie jego świadomość.

— Stanisław Lem
Dialogi

4f189fb2bae933dcbc465b3e932d79c5.jpg

 

Człowiekowi od niepamiętnych czasów towarzyszą ciągoty do tego, by w jakimś stopniu wejść w posiadania atrybutów przypisywanych przez wielkie religie Bogu. Na przestrzeni dziejów przejawiało się to w różny sposób. Teraz, jak przystało na XXI w., ludzie starają się przejąć część "kompetencji" przypisywanych Absolutowi, wykorzystując technologie komputerowe. Zespół szwajcarskich i niemieckich naukowców ujawnił właśnie plany stworzenia komputerowego modelu mózgu. Inicjatywa o nazwie "Human Brain Project" ubiega się o dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Chodzi o niemałą dotację w wysokości ponad 1 miliarda euro.

 
Na razie trudno zarzucić specjalistom jakiekolwiek nieczyste zagrania. Na każdym kroku podkreślają oni, że głównym celem odtworzenia modelu ludzkiego mózgu jest lepsze poznanie centralnej jednostki układu nerwowego, a co za tym idzie - wynalezienie metod leczenia różnych schorzeń neurologicznych, np. choroby Parkinsona. Innym pozytywnym aspektem badań nad elektroniczną repliką najważniejszego organu w ludzkim organizmie jest ewentualne przyspieszenie badań nad nowymi lekami. W przypadku osiągnięcia sukcesu przez specjalistów pracujących przy "Human Brain Project", udałoby się zlikwidować podstawowe bariery, pojawiające się podczas testowania nowych specyfików. Możliwe byłoby też szybsze wprowadzania ich na rynek.

 

82d74bb0ff67105fae8e3b0d00e387db.jpg

Oprócz samych pozytywów, które płyną ze stworzenia sztucznego mózgu, istnieją też pewne niebezpieczeństwa, przed którymi już w przeszłości ostrzegali wielcy filozofowie i futurolodzy. Naukowcy, pracujący przy kosztownym i rewolucyjnym projekcie, wieszczą bowiem rewolucję w robotyce - pojawienie się superinteligentnych robotów, które wyprą te znane nam obecnie, jest wg nich kwestią czasu

Badaczom, biorącym udział w programie, towarzyszy olbrzymia pewność siebie. Większość z nich nie ma wątpliwości, że przy zastosowaniu rozwiązań, jakie daje nowoczesna technologia, odtworzenie ludzkiego mózgu będzie możliwe w ciągu 10-12 lat

"To jest jedno z trzech głównych wyzwań dla ludzkości. Musimy zrozumieć Ziemię, kosmos oraz ludzki mózg. Musimy zrozumieć to, co czyni nas ludźmi" - powiedział Henry Markram z Ecole Polytechnique Federale w Lozannie. "Zbudowanie ludzkiego mózgu nie jest niemożliwe. Możemy tego dokonać w zaledwie 10 lat".

Podczas prac nad rozwiązaniem, które stać się ma kamieniem milowym w rozwoju medycyny, zostaną wykorzystane superkomputery z Julich Research Center w pobliżu Kolonii. Wśród obecnych tam jednostek, znajduje się najszybszy komputer w Europie i jeden z najszybszych na świecie. Będą one bez przerwy przetwarzać niezliczone ilości danych.

 

dfde201ee91230bec5856b37c40f283d.jpg

 

 
Jedna z badaczek w Julich Research Center rozpoczęła już prace przygotowawcze do dziejowej misji. Zadaniem, jakie stoi przed Katrin Amunts, jest stworzenie atlasu ludzkiego mózgu. W ramach badań, ludzki mózg zostanie pokrojony na 8 tysięcy fragmentów, a każda z jego części zostanie zeskanowana i wprowadzona do pamięci komputerów - poinformował dziennik "Daily Mail".

Naukowcy podczas swoich prac korzystają z istniejących, ale znacząco ograniczonych modeli ludzkiego mózgu, m.in. z uzyskanej wcześniej sztucznej kolumny kory mózgowej, występującej u ssaków i odpowiedzialnej za niektóre funkcje poznawcze.

 

robot-monkey1.jpg

 

Biorąc pod uwagę te doniesienia, z jednej strony powinniśmy się cieszyć. Z drugiej nie brakuje wątpliwości natury etycznej, które zostały zaakcentowane w przeszłości przez takich artystów, jak Stanley Kubrick, żeby przypomnieć tylko jego epopeję science-fiction "2001: Odyseja kosmiczna".

 

Przygotowała:
Ania-nibiru
Anna Modrzejewska


 

 

 

 

 

 

Źródło: Niewiarygodne.pl