Login lub e-mail Hasło   

Wszechświat - czy aby nie jest zaprojektowany?

Myśl, że świat może być tylko iluzją nie jest nowa i można na różny sposób ją rozumieć. Filozof Berkeley pomyślał sobie, że świat może być po prostu w jego głowie,...
Wyświetlenia: 1.923 Zamieszczono 27/05/2011

Myśl, że świat może być tylko iluzją nie jest nowa i można na różny sposób ją rozumieć. Filozof Berkeley pomyślał sobie, że świat może być po prostu w jego głowie, że może być tylko w myślach, a wszystko dookoła może nie istnieć. Nazywa się to solipsyzmem i Berkeleyowi właśnie przypisuje. Ktoś ponoć miał obalić ten cały solipsyzm, kopiąc po prostu w stołek. Ale to jednak nie jest żadne "obalenie". Nie można zapominać, że wrażenie dotykania przedmiotów moze być tak samo fałszywe, jak ich widzenie. (Solipsyzm jest ogólnie rzecz biorąc mało towarszyską ideą, bo jeśli w niego wierzysz, to nie wierzysz w istnienie całego świata, prócz Twoich myśli, a więc jeśli wszyscy by byli solipsystami, to przecież wszyscy nie mogą mieć racji).

A jeśli świat jest symulacją komputerową? Okazuje się, że można znaleźć naukowe podstawy do takiego myślenia.

1. Zasada Turinga, mówiąca, że może istnieć urządzenie, która za sprawą wbudowanego w nią programu, potrafi naśladować działanie każdego innego urządzenia. Dziś takie urządzenie nazywamy komputerem, który jest w rzeczy samej urządzeniem generującym wirtualną rzeczywistość. Komputer jest urządzeniem coraz sprawniejszym, na co wskazuje prawo Moore'a.

2. Prawo Moore'a - a w zasadzie obserwacja, że moc obliczeniowa komputerów (obecnie także Internetu) podwaja się w równych okresach czasu, zwykle twierdzi się, że co półtora roku lub 2 lata.

3. Koncepcja Multiświata - może tak być ale nie musi, że wszechświatów może być wiele. Nie wchodząc w szczegóły, mówi ona o istnieniu wielu (może i nieskończenie wielu) wszechświatów równoległych, które różnią się od siebie pod pewnymi względami (np. stałych fizycznych).

Scenariusz zaprojektowania naszego Wszechświata może wyglądać tak, że gdzieś, pośród zbioru wszechświatów może istnieć jakaś  wysoce rozwinięta cywilizacja, która (na co wskazuje prawo Moore'a) posiada komputery o niewyobrażalnej dla nas mocy obliczeniowej. Komputery te mogą generować więc dowolną fizyczną rzeczywistość. Te inteligentne (najwyraźniej) istoty mogły wpaść na pomysł, aby stworzyć sztuczny świat. I takim właśnie fałszywym wszechświatem może być ten nasz. Pośród wielu wszechświatów mogą istnieć też sztuczne. Pomysł ten nosi nazwę "tezy symulacyjnej".

Rozumowanie to może jednak wprowadzać w błędne koło. W końcu 3 zasady, na których się opieramy, a które wnioskujemy z obserwacji naszego Wszechświata, w końcu doprowadzają nas do tego, że ten nasz Wszechświat może być fałszywy - a i one też. Poza tym, skąd wiemy, że nasi stworzyciele chcieliby zbudować świat podobny do swojego?

Kolejnym problemem jest też to, że w sztucznym wszechświecie może powstać inteligentne życie, może skonstruować superkomputery i wygenerować - następny sztuczny wszechświat. I nie trzeba chyba dodawać - i tak dalej, w nieskończoność.

Może więc jednak nie żyjemy w symulacji komputerowej, ale sami mozemy stworzyć wszechświat? Kosmolog Alan Guth (twórca teorii inflacyjnej) twierdzi, że teoretycznie jest to dopuszczalne, należy po prostu wziąć byłkę materii i skupić na niej wystarczającą (czyli ogromną) ilość energii, np. wiązkami laserowymi. Wtedy powstałby kosmiczny "bąbel" przestrzeni, przez ułamek ułamka sekundy połączony z nami tunelem czaseprzestrzennym, który by gdzieś wsiąkł. Gdzie? Gdzieś poza to, co widzimy. Możliwe, że odziedziczy nasze prawa fizyki.

Tak wygląda w skrócie sposób na stworzenie wszechświata. Gdybyśmy to mogli zrobić, to pewnie już byśmy robili i trąbiły by o tym media, ale nie trąbią, bo choć może wiemy jak, to jednak nie potrafimy wytworzyć potrzebnej do tego energii. I jeszcze przez wiele wieków nie będziemy potrafili. Powinniśmy to zrobić, bo kiedyś sami wyginiemy, ale może gdzieś tam powstanie życie, które "przejmie pałeczkę" i wszystko zacznie się od nowa. Kto wie, może taki był nasz początek? Kiedyś może nam się udać to zrobić i myślę, że to będzie jedno z najważniejszych jak nie najważniejsze dokonanie ludzkości - stworzenie świata.

 

Literatura:


- D. Deutsch "Struktura rzeczywistości";

- M. Kaku "Wszechświaty równoległe".

Podobne artykuły


31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8945
27
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4416
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2607
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4242
20
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1785
12
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2057
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10222
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 52386
77
komentarze: 227 | wyświetlenia: 147828
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12074
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 9863
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32177
 
Autor
ArtykułKażde doznanie podważa solipsyzm, bo skoro jest fałszywe to, po co reagować, skąd pochodzi? Berkeley nie znał solipsyzmu, twierdził coś innego, ta koncepcja pojawiła się dopiero, kiedy powstał idealizm niemiecki XIX w.

Tak, ale pamiętaj, że może wszystko to dookoła nie istnieć, a istnieć może tylko Twój mózg, do którego przesyłane są wszelkie "zewnętrzne" wrażenia. Jak więc można to obalic?

Świat jako hologram...:)

To możliwe :) Jedyne czego możemy być naprawdę pewni, to tego że jesteśmy świadomi.

  hussair  (www),  27/05/2011

W rzeczy samej możliwe jest wszystko. Tak się półżartem, półserio zastanawiam, czy jest coś bardziej fascynującego niż niewiedza...

Nieiwedza o czymś może być śmieszna i przykra jednocześnie. Wszechświat sie rozszerza i kiedyś w przyszłości galaktyki oddalą sie od siebie tak bardzo, że jeśli w którejś z nich pojawi sie inteligentne życie, to nie będzie ono mogło zaobserwować światła z reszty Wszechświata. Będą uważali że ich galaktyka to cały Wszechświat (sami tak uważaliśmy niecałe 100 lat temu).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska