Login lub e-mail Hasło   

Ukraina, co to za kraj?

Ukraina, pomimo, że leży pomiedzy Polską a Rosją, nie ma za wiele z nimi wspólnego.
Wyświetlenia: 7.602 Zamieszczono 19/06/2011

Ukraina od zawsze różniła się od Polski i Rosji. Na jej terenie Waregowie założyli państwo kijowskie, zwane Rusią. Po najeździe Mongołów w 1223 r. na księstwa ruskie, zostały one pobite i weszły w orbitę państwa Dżyngis-chana. Lwią część Rusi zawojowała Litwa, część przypadła Polsce za Kazimierza Wielkiego. Pozostałe tereny Ukrainy, to dzikie pola i stepy, gdzie zamieszkiwali stepowcy, potomkowie Sarmatów. Te tereny nie zaznały nigdy spokoju od najazdów Tatarów krymskich. Całą dzisiejszą Środkową Ukrainę zamieszkują potomkowie Hunów,Sarmatów, Chazarów i Tatarów i właściwie z Polakami mają znikome pokrewieństwo genetyczne. Również z Rosjanami mają podobnie, gdyż ci są raczej naszymi bliskimi krewniakami.Tereny Zachodniej Ukrainy, to nałożenie się żywiołu Sarmackiego z Wandalskim, zdominowanym przez Hunów w V wieku n.e.  Wschodnia Ukraina, to z kolei Sarmaci,Wandalowie,Chazarowie i Tatarzy, dzisiaj raczej opowiadający się za Rosją i mówiący po rosyjsku. Ukraina jest słowiańska, dlatego, że mówi się tam w tym języku, tak samo jak na Bałkanach. Geny Wandali ( Y-DNA  R1a1a7) występują w większych ilościach tylko na Zachodniej i Wschodniej Ukrainie. Na pozostałej środkowej części, większość to geny Sarmatów, Hunów i Tatarów ( R1a1a, E1b1b, G2a, J2, N1c1,Q1) i I2a- późniejszych osadników z Bałkanów za czasów I Rzeczypospolitej, których dzisiaj jest tam ok. 20%. Kiedyś jak przejeżdżałem przez Czerniowce na Bukowinie, mogłem zauważyć różnorodność w wyglądzie ludzi, mieszka tam ponoć kilkadziesiąt narodowości. Bardzo często odwiedzałem Lwów i nie da się nie zauważyć, że jest tam wielokulturowość: polska, rusińska, żydowska, ormiańska,trochę austriackiej i najwięcej sowieckiej. Ten kraj jest tak różnorodny, że trudno tutaj mówić o nim jak o Polsce. W zasadzie Ukraina, to trzy oddzielne organizmy państwowe. Lwów, o kulturze raczej zachodniej, prowadzi swoją prywatną politykę, wschodnia Ukraina prorosyjską a Kijów balansuje między nimi.

      

       haplogrupa R1a1a7-polska                                                                                                                                                   

 

   Polacy uważają Galicję, czyli tereny do Zbrucza, za kulturowo i historycznie należącą do Europy Zachodniej i czują wielki sentyment do tych ziem. Rosjanie z kolei czują to samo do terenów wschodniej Ukrainy a Lwów najchętniej odseparowaliby od reszty. Wcześniej czy później te podziały się nasilą i nastąpi trwały rozkład państwa ukraińskiego. Dzisiaj Lwów bardzo obawia się polityki Moskwy i będzie robił wszystko, by uzyskać samodzielność. Mylę, że dla Polski taki sąsiad byłby bardzo korzystny, gdyby nie jego nacjonalistyczna, wroga Polsce polityka. W Polsce odżywa tradycja wandalska i pogańska,  w Galicji z kolei  sarmacko-pogańska, oni nawet uważają, że Polacy pochodzą od nich, czyli Sarmatów i ziemie do Krakowa za odwieczne ruskie.

 Ukraińcy raczej z dala od Polaków, Rosjan i Serbów Łużyckich.

    Kiedyś ziemia krakowska zwana była Chrobacją, która to była częścią państwa Wielkomorawskiego, gdzie Metody i Cyryl zaprowadzali nowe porządki, wprowadzając chrześcijaństwo i alfabet słowiański zwany "głagolicą". Do czasów Mieszka I na terenach Małopolski panował obrządek wschodniochrześcijański i Chrobry prawdopodobnie miał wielki problem, gdyż był łacinnikiem. Podobna sytuacja była za Wazów z Wielkim Księstwem Moskiewskim, gdzie ofiarowywano królewiczowi polskiemu koronę carską, pod warunkiem, że przyjmie prawosławie. W obu przypadkach nie obyło się bez wojen i spadkiem Polski  w dół. Za Piastów były walki o religię i z religią łacińską , Bezprym, Bolesław II Zapomniany  i Bolesław Śmiały  toczyli wojny z kościołem rzymskim. Państwo upadało. Za Wazów utrwalano wiarę katolicką, państwo upadało. Według niektórych źródeł historycznych, Rosjanie, to Polacy, którzy nie chcieli zmienić wiary i za czasów Bezpryma i Bolesława II Zapomnianego udali się na wygnanie do ziem  nad rzeką Ros, pod dzisiejszą Moskwę. Skoro Bolesław Chrobry i Bolesław Śmiały udawali się na Kijów, musiało chodzić o ziemie dzisiejszej Galicji, które zagarnęli Waregowie. Chcieli po prostu wszystkie ziemie dawnych Wandali zebrać do kupy i stworzyć silne państwo oparte na etnosie autochtonów ( R1a1a7) od Łużyc  po Zbrucz, gdzie dawniej stał słup graniczny Światowida. Niestety nie udało się pierwszym Piastom zbudować trwałej potęgi, która mogłaby przeciwstawić się Cesarstwu Niemieckiemu. Taka sytuacji nastąpiła po wygranej bitwie z Krzyżakami w 1410 roku. Tak więc przyłączenie Galicji do Korony przez Kazimierza Wielkiego a następnie pogrom krzyżaków przez Jagiełę, dawał Polsce pozycję mocarstwową. Na 300 lat  Polska stała się dominatorem w centralnej i wschodniej Europie. Tą pozycję straciliśmy, gdy do władzy w Polsce doszli Wazowie, którzy prowadzili politykę wojny z sąsiadami. Nastało stulecie ciągłych wojen i wyniszczania państwa polsko - litewskiego. W tym to czasie do głosu doszli Kozacy ukraińscy, którym Polska nie mogła zagwarantować roboty wojennej a którą to dawali carowie Moskwy. Rosjanie rękami kozaków zdobywali nowe tereny na wschodzie i cywilizowali Syberię. Nieumiejętność wykorzystania potencjału ukraińskiego przez Polskę, dało możliwość Moskwie stania się potęgą, na miarę jaką do tej pory nie zdobyło nigdy żadne państwo słowiańskie. Ukraina na przeszło 300 lat straciła możliwość usamodzielnienia się i stworzenia swojego państwa. Cały swój potencjał poświęciła dla Rosji i jej zdobyczy, była przez ten czas jej żandarmem. Kozacy byli wykorzystywani nie tylko do działań wojennych ale także przede wszystkim do pilnowania porządku w podbitych narodach i krajach.

Kozacy

                                       

  ciepłe kol. R1a1a

   Ukraina zawsze była polem walki  Wschodu z  Zachodem , kultury i religii, obyczajów i tradycji, Ariów zachodnich ( R1a1a7) z Ariami Wschodu (R1a1a). Do dzisiaj została nijaka, trochę cywilizowana i dużo dzika. Nie ma za wiele własnej historii i oryginalnej tradycji, jest tam wszystko albo powiązane z Polską albo z Rosją. Jeśli to prawda, że skrobiąc Ruskiego zobaczysz Polaka, to wychodzi na to, że Ukraina zawsze była w naszych rękach a my, tzn. Polska i Rosja nie mieliśmy zielonego pojęcia, że jesteśmy taką bliską rodziną. Oby ta bliskość pokrewieństwa nie poskutkowała, wiecie o czym myślę?.

http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

http://www.eupedia.com/europe/maps_of_europe.shtml#languages

 </p http://chrobacja.narod.ru/

http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/powstanie-chmielnickiego

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1336
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1195
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 745
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 782
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 850
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ...,  20/06/2011

Ciekawy artykuł, ale jakby urwany w połowie. Trochę za mało. Ale, tak czy siak, takich tekstów nie ma tutaj za wiele, więc masz plusa.

  oculus,  20/06/2011

Ten tekst jest o Ukrainie ale nawiązuje do mojego pierwszego arta. "Czy Polacy to na pewno Słowianie". Zresztą, wszystkie moje teksty to czynią. Widzisz Łukaszu, historia czasami zakreśla koło, 1000 lat temu było podobnie jak dziś. Wtedy był to K.K. dziś jest Unia, tak za Piastów byli przeciwnicy nowego, jak i dzisiaj też są takowi. Dawniej mogli zakłamywać historię i wymazywać ją z dziejów Europy ...  wyświetl więcej

  ...,  21/06/2011

W każdym razie pisz takie teksty Oculus, bo jet ich tutaj jak na lekarstwo. Np. "Skąd wzięli się Słowianie".

  oculus,  21/06/2011

Pewnie nie czytałeś moich artykułów Łukaszu. Słowianie wzięli się stąd, że nauczyli się języka od Hunów. Nie ma innego wytłumaczenia na ich pojawienie się w Europie.Genetyka to potwierdza. Może ludzie mieszkajacy na ziemiach polskich, przed przybyciem Hunów, mówili językiem podobnym do języka Ariów, gdyż przez 1500 lat jak oni wyszli z Europy, język naszych ojców musiał ulec pewnym zmianom. Nałoże ...  wyświetl więcej

  ...,  21/06/2011

Wszystkich nie czytałem. Ten o Słowianach mam do przeczytania, jak i kilka innych tekstów. Moce przerobowe są zbyt małe!

Mam słabość do Ukrainy i jego mieszkańców. Mam liczną rodzinę w Kijowie i nigdy nie spodziewałbym się takich różnic między Ukraińcami, a resztą Słowian. Nie mam w tym temacie dostatecznej wiedzy, by dodać coś w tej kwestii, ale mogę powiedzieć coś na temat świadomości Ukraińców.

Szczególnie charakterystyczna i ważna jest kwestia tożsamości. Wielu Ukraińców uważa, że są atakowani przez Pols

...  wyświetl więcej

"Ukraina zawsze była polem walki Wschodu z Zachodem , kultury i religii, obyczajów i tradycji, Ariów zachodnich ( R1a1a7) z Ariami Wschodu (R1a1a)."
Ariowie (albo Indo-Irańczycy) – odłam ludów indoeuropejskich, który w III i II tysiącleciu p.n.e. zamieszkiwał Azję Środkową, by następnie rozprzestrzenić się na tereny Iranu i Indii. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ariowie
Muszę odrzucić z powodu nieprawdziwych informacji.

"Według niektórych żródeł historycznych, Rosjanie, to Polacy, którzy nie chcieli zmienić wiary i za czasów Bezpryma." - mógłbyś podać te źródła abym mógł poszerzyć wiedzę? Najlepiej jakąś pracę naukową i kilka nazwisk tych historyków.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska