Login lub e-mail Hasło   

Psychologia manipulacji czy Wywieranie Wpływu?

·         Co nam robią w głowach?·         Jakich technik używają?·         Jak się przed nimi bronić?
Wyświetlenia: 1.351 Zamieszczono 03/07/2011

Technik jest wiele - mówi Maciej Zagłoba Trener Psychologii Biznesu. Jedną z bardziej zaawansowanych jest kasownik modalny. Jest to treść w części zdania, która użyta w odpowiedniej formie pozwala kasować niewygodną treść z umysłu naszego rozmówcy.

To znaczy, kiedy rozmawiamy z klientem o czymś niewygodnym, to przez zastosowanie odpowiednich technik oddziałując na jego umysł możemy spowodować zmianę tematu na wygodny i przyjemny dla nas (skasować poprzedni temat z umysłu rozmówcy). Dowodem na to, że istnieje kasownik może być fakt, który przydarza mi się czasami na imprezie. Rozmawiam, rozmawiam, rozmawiam, nagle w głowie powstaje taki "zawias umysłowy"...hmmm, o czym to wcześniej rozmawialiśmy? Jeśli kiedyś o tym słyszałeś, bądź miałeś takie poczucie, to prawdopodobnie właśnie nieświadomie został użyty kasownik modalny w prawidłowej strukturze. Zresztą jest on stosowany przez dobrze wyszkolonych polityków, którzy w debacie zamiast odpowiedzieć na pytanie tak zręcznie zmieniają temat, że widzowie wielokrotnie mówią „hmmm... mądrze powiedział” - szkoda tylko, że nie na temat dodaje Maciej.

Trzeba pamiętać, że techniki wywierania wpływu to normalne zdania używane na co dzień.
Żeby je zauważyć i móc się przed nimi bronić trzeba je po prostu znać i wiedzieć jakie konkretne struktury wywołują w umyśle drugiej osoby konkretne reakcje. Dzięki nim możesz np:

·       sprzedać” swój pomysł, tak aby inni się nim zaciekawili

·       poprowadzić dialog np. w burzliwej dyskusji tak, aby druga osoba wreszcie uważała, że masz racje

·       komunikować nawet rzeczy wątpliwe w taki sposób by inni w nie wierzyli

·       a nawet kasować niewygodne treści z umysłu drugiej osoby

Mówiono nam kiedyś, że ktoś ma „gadane”, że się z tym urodził. Nic podobnego. Umysł jest jak mięsień można go wytrenować, trzeba tylko znać odpowiednie wzorce zachowań wpływające na siebie i innych ludzi, a przecież tego można się dość szybko nauczyć.

Czy jest to manipulacja czy wywieranie wpływu? Techniki to tylko narzędzia, to od nas zależy jak je wykorzystamy. Tak potężne narzędzia w nieodpowiednich rękach mogą być niebezpieczne, więc warto się zastanowić komu je powierzyć.

 

Akademia Nauki i Umysłu „GŁAZ”, która wyszkoliła do 2010 roku ponad 200 trenerów Psychologii Sprzedaży, zbiera właśnie chętnych na limitowane szkolenie w Warszawie z technik Wywierania Wpływu. Zobacz więc jakich innych ciekawych technik możesz się tam nauczyć www.4wplyw.pl.

Podobne artykuły


27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19923
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3549
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5574
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4190
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1623
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4575
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4927
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23172
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4454
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12736
 
Autor
ArtykułBzdury..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska