JustPaste.it

System transakcyjny dr Alexandra Eldera

W tym artykule dowiesz się co to jest Trzyekranowy system inwestycyjny dr Alexandra Eldera.

W tym artykule dowiesz się co to jest Trzyekranowy system inwestycyjny dr Alexandra Eldera.

 

Środowisko rynków finansowych jest zbyt złożone, aby można było uzyskać pożądany efekt stosując do analizy jeden „magiczny” wskaźnik, tym sposobem możesz dojść jedynie do strat finansowych. Historia ma wiele przykładów dla potwierdzenia takiej sytuacji.

W połowie lat osiemdziesiątych Alexander Elder zrobił krok naprzód, opracował swój autorski system transakcyjny, który cechował się ryzykiem znacznie mniejszym niż gra przy użyciu jakiegokolwiek „magicznego” wskaźnika, a zarazem dawał rozsądne efekty i profity z gry giełdowej. W roku 1986 pierwszy raz oficjalnie system Trzyekranowy(taką właśnie nazwę nadał mu Elder, ponieważ zazwyczaj korzysta się z trzech osobnych segmentów, które możesz umieścić na trzech różnych ekranach/oknach ) pojawił się w prasie, i był dostępny dla każdego. Trzyekranowy system transakcyjny, jak sama nazwa wskazuje, polega na potrójnej filtracji każdego potencjalnego sygnału. Dzięki tak wnikliwemu testowaniu sygnałów możemy czuć się nieco bezpieczniejsi, od ludzi korzystających z pojedynczych wskaźników, ponieważ często zdarza się że sygnał na pozór prawdziwy nie przechodzi pozytywnie przez trzy testy, i dopiero po czasie okazuje się że system nie mylił się. System dr Alexandra Eldera można nazwać jednym z pierwszych kroków w nowoczesny trading.

Mówi się że nie dobrze jest korzystać z wielu wskaźników jednocześnie, ponieważ doprowadza to do wielu sprzeczności, natłoku danych oraz prowadzi to do tworzenia się zbyt wielu fikcyjnych sygnałów. Jeżeli wskaźniki dobrane są nieprawidłowo zaczynają się wręcz wykluczać. W takiej sytuacji część traderów zaleca stosowanie średniej wyciągniętej z tych wszystkich wskaźników, jednak taki sposób także nie jest najlepszym pomysłem. Uśrednienie wartości wskaźników daje nam zbyt dużo swobody, co często skutkuje manipulacją wynikiem. Korzystając ze średniej bardzo łatwo nieświadomie możemy poddać się  pokusie, do obliczania możemy użyć przeważającej części wskaźników, które dają nam przyjemniejsze informacje, takie które w zasadzie chcielibyśmy usłyszeć, dzięki czemu wynik jest nie miarodajny. W Trzyekranowym systemie inwestycyjnym wskaźniki dobrane są tak aby działały na zasadzie synergii, uzupełniają się wzajemnie oraz pomagają uwydatniać swoje silne cechy.

System transakcyjny dr Eldera pomaga także rozwiązać popularny problem wśród wielu niedoświadczonych  traderów, mianowicie pozwala na uporządkowanie i czerpanie korzystnych informacji z wykresów o różnym interwale czasowym. Takie informacje na pozór mogą wydawać się sprzeczne np. na interwale tygodniowym trend jest spadkowy, natomiast na interwale cztero godzinnym trend zwyżkuje. Działając według zaleceń twórcy systemu, aby dokonać dobrej, zyskownej transakcji, musisz przeanalizować nie tylko interwał na którym grasz, ale także wyższy i niższy, dzięki temu twoja perspektywa na daną inwestycję będzie szersza. W praktyce wygląda to tak że na początku analizujesz interwał o najwyższym stopniu(np. tygodniowy), następnie przechodzisz do analizy wykresu na interwale na którym chcesz dokonać transakcji, a najkrótszy interwał zostawiasz na koniec abyś mógł  prawidło i dokładnie wyznaczyć  moment wejścia dla siebie.

Pierwszy z ekranów systemu ma za zadanie analizę interwału tygodniowego, dzięki niemu zbierzesz informacje o głównym kierunku w którym porusza się rynek. Zaobserwować możesz to dzięki wskaźnikowi MACD, uznaje się że zależność między dwoma ostatnimi słupkami wskaźnika wyznacza główny kierunek. Dzięki pierwszemu ekranowi możesz także wywnioskować jakiego rodzaju pozycję zająć, jeśli wskaźnik MACD jest wzrostowy należy zająć pozycję długą, natomiast jeśli zaobserwujesz spadki powinieneś zająć pozycje krótką. Transakcje przeprowadzasz zgodnie z głównym trendem, który wcześniej wyznaczyłeś.

Ekran drugi ma za zadanie wyszukać i wskazać momenty kiedy trend na dziennym interwale czasowm odwraca się w przeciwnym kierunku do głównego trendu. Do tego wykorzystuje się oscylatory stochastyczne, dostarczą Ci one sygnałów kupna, kiedy ceny spadają i sygnałów sprzedaży, kiedy ceny wzrosną. Gdy na pierwszym ekranie w długoterminowym interwale wskaźnik MACD jest wzrostowy, a oscylator stochastyczny na średnioterminowym interwale spadnie poniżej 30 (jest to tzw strefa wyprzedania) kwalifikujemy to jako okazje do kupna. Podczas spadku wskaźnika MACD w długoterminowym interwale i wzrostu oscylatora na mniejszym interwale powyżej 70(strefa wykupienia) wtedy według systemu dr Eldera powinieneś skupić się na sprzedaży krótkiej.

Trzeci ekran pomoże Ci precyzyjnie ustalić punkt wejścia na rynek, nie stosuje się  przy nim wskaźnika ani wykresu. Stosuje się przy nim technikę „wędrującego kupna – stop”, kiedy długoterminowy trend jest wzrostowy, a wartość średnioterminowego oscylatora spada. Jeżeli długoterminowy trend spada a oscylatory rosną należy stosować technikę „wędrującej sprzedaży – stop”. Dodatkowo ten system transakcyjny cechuje się ciasno ustawionymi zleceniami stop. Zazwyczaj odpowiednie ustawienie stopów najprawdopodobniej zagwarantuje Ci zachowanie około 50% zysków które osiągnąłeś. Mimo wszystko ten system jest bezwzględny jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi, jeśli transakcja okazuje się być stratna, trzeba szybko się z niej wycofać, ponieważ oznacza to że rynek podlega znacznym zmianom ukrytym pod pozorem dobrych sygnałów, szybkie wyjście pozwala na ponowne przeanalizowanie tej sytuacji z bezpiecznej pozycji, czyli przebywając poza rynkiem.

Trzyekranowy system transakcyjny pozwala na uporządkowanie dużej dawki informacji, łączy w sobie na pozór sprzeczne informacje i podaje je użytkownikowi w takiej formie, z której można wydobyć cenne wiadomości. Poszerza on pole widzenia i daje większe poczucie bezpieczeństwa niż większość „magicznych” wskaźników. Natomiast trzeba podkreślić że jeżeli chcesz odnieść sukces z tym systemem, musisz bezwzględnie stosować się do jego zasad.