Login lub e-mail Hasło   

Ludzie jak psy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://jakubkrolikowski.pl/ludzie-jak-psy
Zastanawiałeś się kiedyś jak w dłuższej perspektywie najwygodniej sterować ludźmi? Bez owijania w bawełnę, cackania się i babrania w sztuczkach na każdym kroku.
Wyświetlenia: 3.393 Zamieszczono 27/08/2011

Zastanawiałeś się kiedyś jak w dłuższej perspektywie najwygodniej sterować ludźmi? Bez owijania w bawełnę, cackania się i babrania w sztuczkach na każdym kroku.

Prawie wszystkie opracowania jakie można spotkać w temacie tworzone są w 2 nurtach:

1. Bezpośrednia perswazja tu i teraz.

Czyli chwilowe zamieszanie w głowie aby druga strona złożyła podpis na umowie, zgodziła się na wejście do Twojego mieszkania czy dała Ci zniżkę w sklepie. Tutaj pakuje się całą lingwistykę, hipnozę konwersacyjną itp.

2. Zdobywanie przyjaciół w strategii win-win.

Czyli powodowanie aby klient kupował u nas za każdym razem bo nas lubi, partner chciał być z nami czując spełnienie a wszyscy zgadzali się na przysługi. Głównie reguła wzajemności i sympatii.

 

 

Oczywiście znajomość tych technik jest wręcz nieopisywalnie pomocna w życiu. Ale czy można to wszystko usprawnić, przyspieszyć… i bawić się przy tym o wiele lepiej? ;)

Widziałeś na pewno jak ludzie podążają za przywódcami wojskowymi, religijnymi, politycznymi. Jak stopniowo uzależniają się na tyle, aby wykonać dowolnie absurdalne polecenie. Oczywiście pełen schemat takich zachowań jest bardziej skomplikowany, ale dostaniesz podstawowe narzędzie, które podniesie niewiarygodnie Twoją skuteczność i jest proste w użyciu.


Cała sztuka sprowadza się do wydawania poleceń i oceniania.

Ale jak to? Przecież ludzie nie cierpią wydanych wprost komend i nienawidzą być oceniani!

Teoretycznie. Ale można ich wytresować i to bardzo łatwo. Nie mówiąc o tym, jak w takiej sytuacji podnosi się skuteczność zachowań z pierwszego i drugiego nurtu.

 
Więc jak dokładnie tego używać?

Należy pamiętać o kilku prostych i dość naturalnych regułach:

-Im bardziej pozytywna ocena tym chętniej ludzie się jej poddadzą. To dość oczywiste, mało osób odrzuci mocno uargumentowany komplement w dziedzinie w której czują się dobrze.

-Im bardziej ukryta komenda tym chętniej ludzie się jej poddadzą. Znów dość jasne, „przepraszam, czy mógłbyś zwolnić miejsce, bo bardzo się spieszę” jest prostsze do przełknięcia niż „przesuń się”.

-Im mniejsze zadanie tym chętniej ludzie je wykonają. Człowiek chętniej odsunie krzesło, wstanie i coś Ci poda jeśli podyktujesz mu czynności podając kolejne kiedy będzie kończył niż jeśli każesz mu to zrobić w całości.

Ok, to wszyscy wiemy. Więc na czym polega sztuczka? Na możliwie szybkim i stałym podnoszeniu jawności i rozmiaru zadań oraz obniżaniu ocen (głównie przez obniżanie "domyślnego" poziomu emocji oraz obniżanie częstości wystepowania pochwał. W miarę możliwości nie poprzez kary. Odsyłam do wszelkich opracowań baehawiorystów oraz do... podręczników tresury psów).

Daje nam to 2 najważniejsze korzyści:

-Jest wygodne i szybkie. Wydawanie ludziom bezpośrednich komend i nie nagradzanie ich za wykonanie zadania jest absurdalnie praktyczne.

-Pozwala wymusić na nich niesamowite rzeczy. Kiedy osobie nawykłej do wykonywania bezczelnie wydawanych komend bez niczego w zamian podamy ukrytą sugestię i wykonanie jej elementów będziemy mocno nagradzać zrobi znacznie, znacznie więcej.


Dlaczego to działa?


Możemy zacząć od behawiorystyki. Wszystkie zwierzęta, w tym ludzie, dobrze reagują na pozytywne wzmocnienie, czyli nagrody. Oczywiście nie ma znaczenia rzeczywista wartość nagrody, ale to jaką wartość ludzie jej przypiszą. Komplement od przypadkowej osoby może oczywiście wydać się mało zachęcający dla osoby o unormowanym poczuciu własnej wartości, ale należy pamiętać że osoby bez jakiejkolwiek luki w zaspokajaniu wartości to rzadkość. Ale co zrobić z tymi bardziej wytrwałymi?

Stosujemy regułę autorytetu opisaną przez Cialdiniego. Jeśli ktoś będzie uważał nas za ważną osobę wyżej będzie cenił nasze pochwały. I tu pojawia się najpiękniejszy element całego modelu: jak przekonujemy kogoś, że jesteśmy autorytetem?

Otóż nie wymaga to od Ciebie żadnej dodatkowej pracy poza trzymaniem się ogólnego wzorca! Kiedy dajesz osobie pierwszą pochwałę robisz pierwszy krok do przyzwyczajenia jej, że dajesz pochwały. Czyli oceniasz ją. Jeśli oceniasz, to jesteś autorytetem. Jeśli jesteś autorytetem to masz prawo oceniać. Koło się zamyka.


Najważniejsze jest trafienie choćby jedną pochwałą i to tak szybko jak to możliwe. Jak wszystkie techniki, szczególnie te oparte na narzucaniu ról, ta oczywiście również lepiej działa na nowe znajomości, ale można ją zastosować zawsze.

Perswazja-więcej najlepszych artykułów


Zanim użyjesz tego na wszystkich nowych znajomych zastanów się, jak Ty byłeś dotąd tresowany i przez kogo?

 

P.S.

Zanim odpowiesz sobie na pytanie kliknij "głosuj" jeśli uważasz, że artykuł jest dobry, bo o takie wszystkim tu chodzi :)

I jeśli interesuje Cię NLP, to grupa: Grupa NLP na Eioba.pl!

 

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 108920
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22824
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43329
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4320
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15794
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12617
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7480
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5487
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4573
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9931
 
Autor
Artykuł  Areva,  27/08/2011

Bardzo ciekawe... I niestety te stosowane techniki na wszystkich się sprawdza.

Niestety jak niestety. Nóż też jest ostry za każdym razem tak samo. Narzędzie to narzędzie, nie ma w sobie natury etycznej ;)

  lejos4,  29/08/2011

To są bzdury .

Bzdurą jest zapewne stosowanie takiej manipulacji na ludziach dla własnej korzyści. Etyka na psy schodzi ;)

Możesz powiedzieć co konkretnie nie jest prawdą Twoim zdaniem? Bo rzucanie takimi hasłami z powietrza jest troszkę poniżej standardów każdej dyskusji.

To nie jest ART o etyce;] Filozofia tez mnie interesuje, ale to całkiem inny temat.

  Elba,  29/08/2011

Z jednej strony wygląda to na efekt powiedzenia: kto z kim przestaje takim się staje? W Polsce liczbę wszystkich psów szacuje się na około 8 milionów. Doszło do tego, że ludzie wolą mieć psy, niż dzieci, bo pies stał się dużo wygodniejszy od dziecka. Pies lepiej niż dziecko zaspokaja potrzeby uczuciowe człowieka. A jak coś nie pasuje można go zostawić w lesie, albo uśpić..., itd.
A z drugie ...  wyświetl więcej

Bo jest wówczas zwolniony z odpowiedzialności myślenia, Elbo ;)

No i manipulacja (czy perswazja, ot nazewnictwo) to wykorzystywanie naturalnych wzorców(bo w tedy działa najlepiej) więc uodparnianie się na to, to uodparnianie się na komunikację;]

  Elba,  30/08/2011

I tu masz rację Jakubie, wszyscy jesteśmy uodpornieni na komunikację - ja swoje wiem... ty swoje wiesz.... każdy swoje wie... To też chyba wynik jakiejś manipulacji, tresury, że jesteśmy zamknięci na perswazję, szczególnie pozytywną... bo do złego to długo nie trzeba nikogo namawiać... :)
A nazewnictwo - to świetna zabawa, gra słów - dosłownie... Dlatego tak trudno prawdę wyrazić tylko słowami...

  lilith123  (www),  30/08/2011

Z tym "P.Sem" to dobry pomysł:) Dam się zmanipulować:)

Polecam się na przyszłość ;]

  Bar_ka  (www),  30/08/2011

Nie, nie zastanawiałam się, nigdy mi nie przyszło do głowy aby sterować ludźmi. Jednakże bez przekazanej tu wiedzy niektórych elementów używałam chyba intuicyjnie. Dam plusa, ale popraw proszę "karzesz" na "każesz", mniej więcej w połowie tekstu:))))))))))

Jej, dzięki wielkie. Nie zauważyłem tego, tak się do pisania o karach przyzwyczaiłem przez cały tekst :P Straszny mam wstręt do tego typu błędów a ten tekst wisi w "kilku" miejscach. Brrr, dzięki.

  Bar_ka  (www),  30/08/2011

OK. Każdemu może się zdarzyć.
Staram się zdążać do perfekcji w ortografii. Z interpunkcją, szykiem często miewam kłopoty. Polecam jednak dla zabawy przeczytać http://eiba.pl/12
Zrozumiesz :)

  Elba,  02/09/2011

A ja dla zabawy polecam... http://www.liiil.pl/1314235465(...)chu.htm

Mi się podoba twoje porównanie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska