JustPaste.it

Naturalne środowisko dla PO

socjalizm i centralizacja władzy nie rozwiązuje żadnych problemów, a przy okazji przyczynia się do marnotrawienia środków publicznych.

socjalizm i centralizacja władzy nie rozwiązuje żadnych problemów, a przy okazji przyczynia się do marnotrawienia środków publicznych.

 

Sarkozy z walizką pieniędzy... Wielka afera we Francji

Francuska sędzia śledcza publicznie oskarża prezydenta Nicolas'a Sarkozy'ego o korupcję. W książce pod prowokacyjnym tytułem "Sarko mnie zabił" sędzia specjalizująca się w przestępczości finansowej twierdzi, że ma świadka, który widział szefa państwa przyjmującego walizkę z astronomiczną sumą w gotówce.

"To bezprecedensowy grom z jasnego nieba w historii Republiki" - napisał dziennik "Liberation".

Sędzia Isabelle Prevost-Desprez z Nanterre pod Paryżem wyjaśnia, że nie może wszcząć dochodzenia przeciwko Sarkozy'emu, bo - po pierwsze - chroni go immunitet szefa państwa, a po drugie sprawę odebrał jej uległy prezydentowi prokurator.

Sędzia obawia się więc, że afera zostanie wyciszona.

"Sarkozy chciał mnie zakneblować. Żeby to zrobić, musiałby mnie jednak zabić" - pisze sędzia, według której kampanię wyborczą Nicolasa Sarkozy'ego nielegalnie finansowała najbogatsza kobieta Francji - miliarderka Liliane Bettencourt, współwłaścicielka koncernu kosmetycznego "L'Oreal".

Francuski dziennik "Liberation" ujawnił też  kulisy wojny w Libii. Gazeta przedstawiła tajne porozumienie między rebeliancką Przejściową Radą Narodową a Pałacem Elizejskim. W zamian za pomoc w obaleniu dyktatora koncerny z kraju nad Sekwaną mogą uzyskać koncesje wydobywcze na jedną trzecią libijskich złóż ropy – poinformował

Rada Europy: pandemię A/H1N1 ogłoszono na życzenie koncernów farmaceutycznych

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy chce, by specjalna komisja zbadała sprawę ewentualnych nacisków koncernów farmaceutycznych w sprawie grypy typu A/H1N1. 26 stycznia Zgromadzenie RE ma za zamkniętymi drzwiami przesłuchać przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia i koncernów farmaceutycznych – informuje portal rynekzdrowia.pl.

Wolfgang Wodrag, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, z zawodu lekarz, określił ogłoszenie pandemii grypy A/H1N1przez Światową Organizację Zdrowia, największym skandalem w dziejach medycyny. Jego zdaniem miliony ludzi szczepiło się nieprzebadanymi szczepionkami, narażając się na nieznane skutki uboczne. Doszło też do ogromnego marnotrawstwa środków publicznych.

Wodrag uważa, że w celu wylansowania produkowanych przez siebie leków i szczepionki przeciwko świńskiej grypie, firmy farmaceutyczne wpływały na naukowców i władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne, by zaalarmować rządy na całym świecie .

W niemieckim mieście Bonn ruszył pionierski projekt, służący ściąganiu podatków od prostytucji. Każdego wieczoru przed rozpoczęciem pracy na ulicy bońskie prostytutki muszą wykupić bilet za sześć euro w specjalnym automacie, przypominającym parkometr.

Jak podają dziś niemieckie media, "seksautomat" działa w Bonn od wczoraj. Na wyświetlaczu widnieje informacja: "6 euro za noc" oraz godziny, a których obowiązuje opłata - od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 20.15 do 6.00.

Stawka jest jednakowa dla wszystkich, niezależnie od wysokości dochodu. Za brak ważnego biletu grożą upomnienia, a następnie grzywny oraz nakaz opuszczenia ulicy. Kontrolerzy miejskiego urzędu podatkowego mają nadzorować, czy prostytutki stosują się do nowych przepisów.

Rzeczniczka władz miasta wyjaśniła, że celem przedsięwzięcia jest "podatkowa sprawiedliwość". Prostytutki, pracujące w domach publicznych są również zobowiązane do uiszczania podatku. Władze Bonn szacują, że dzięki wprowadzeniu w tym roku nowego podatku do kasy miasta wpłynie ok. 300 tys. euro.

 W.Brytania i MFW wstrzymały pomoc dla Afganistanu

Brytyjskie ministerstwo pomocy zagranicznej potwierdziło, że z powodu korupcji wstrzymało finansowy wkład służący sfinansowaniu kilkuset projektów wspierających budowę afgańskiej państwowości - donosi w niedzielę tygodnik "Independent on Sunday".

Suma, której przelew Brytyjczycy zawiesili, przekracza 80 mln funtów. Środki te były przeznaczone dla Funduszu Powierniczego Odbudowy Afganistanu finansującego m.in. wsparcie gospodarki rolnej i reformę sądownictwa. W uzasadnieniu wskazano, iż motywem tego posunięcia jest "ochrona pieniędzy podatnika".

Wcześniej pomoc finansową dla Afganistanu wstrzymał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Według tygodnika malwersacji dopuszczano się w Afganistanie za pośrednictwem Kabul Banku. W niepowołane ręce mogło trafić nawet do 94 proc. zaległych pożyczek banku na wsparcie rozwoju.

"Osoby pracujące w Kabul Banku, korzystając z dostępu do poufnych informacji finansowych, z pomocą oszukańczych pożyczek zawłaszczyły 850 mln USD, co stanowi 94 proc. zaległego długu" - cytuje gazeta tajny amerykański raport Biura Inspektora Generalnego.

Za korupcyjne praktyki raport obwinia byłego prezesa Kabul Banku Sherkhana Farnooda. Krytykuje też firmę rachunkową Deloitte za to, że na wczesnym etapie nie dostrzegła sygnałów alarmowych, a inspektorów finansowych Pricewaterhouse Coopers za to, że nie wykryli korupcji w Kabul Banku, wystawiając mu dobrą ocenę.

Według prezesa afgańskiego banku centralnego Abdula Kadira Fetrata Farnood miał zawłaszczyć pożyczki wystawione dla fikcyjnych przedsięwzięć na ponad 500 mln USD. Wśród 10 osób zamieszanych w skandal pożyczkowy figuruje brat prezydenta Hamida Karzaja - Mahmud, który miał się nielegalnie wzbogacić o 22 mln USD.

Pieniądze na rozwój Afganistanu wyprowadzano z Kabul Banku w oparciu o fikcyjne dokumenty stwierdzające przyznanie pożyczki nieistniejącym firmom zarejestrowanym na papierze w Afgańskiej Agencji Wspierania Inwestycji. "Pożyczki" przeznaczano na osobisty użytek wtajemniczonych.

Obecnie MFW uzależnia przyznanie Afganistanowi pomocy finansowej od porozumienia zapobiegającego kradzieży pieniędzy przeznaczanych na odbudowę kraju.

Były szef brytyjskiej armii gen. Richard Dannatt ostrzegł, że skandal może skomplikować plany wycofania wojsk z Afganistanu w zakładanym terminie do 2014 r., ponieważ zakładają one, że miejsce NATO i Amerykanów zajmie nie tylko miejscowa policja i wojsko, ale także sprawna i nieskorumpowana lokalna administracja. Skandal pożyczkowy dowodzi, że jej zbudowanie jest trudniejsze, niż zakładano
.