Login lub e-mail Hasło   

Dekalog Zen

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.jutrzenka.cba.pl/dekalog.html
1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii czy ideologii. Wszystkie systemy teoretyczne są jedynie drogowskazami, żaden nie objawia prawdy absolutnej. Unikaj...
Wyświetlenia: 2.784 Zamieszczono 12/09/2011

1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii czy ideologii. Wszystkie systemy teoretyczne są jedynie drogowskazami, żaden nie objawia prawdy absolutnej. Unikaj ciasnego myślenia. Ucz się nie przywiązywać do aktualnie wyznawanych poglądów, abyś mógł zachować otwartość wobec cudzego punktu widzenia. Prawda tkwi w życiu, nie w doktrynach. Bądź gotów uczyć się przez cale życie, stale obserwując rzeczywistość w sobie i otaczającym cię świecie.

2. Nie zmuszaj nikogo – także dzieci – do wyznawania twoich poglądów. Nie posługuj się w tym celu groźbą, pieniędzmi, manipulacją ani wychowawczym autorytetem. Poprzez współczujący dialog pomagaj innym odrzucać fanatyzm i ciasnotę poglądów.

3. Nie unikaj kontaktu z cierpieniem. Niech nie opuszcza cię świadomość jak wiele cierpienia istnieje na świecie. Staraj się docierać do cierpiących na wszelkie możliwe sposoby: odwiedziny, działania na rzecz innych. Nie trzeba daleko szukać…

4. Nie gromadź bogactw ponad miarę, gdy miliony głodują. Nie rób ze sławy, zysku, zamożności czy przyjemności zmysłowych głównego celu twojego życia. Żyj prosto, dzieląc czas, energię i dobra materialne z tymi, którzy są w potrzebie.

5. Nie podsycaj gniewu i nienawiści. Naucz się wykrywać i transformować złe uczucia póki są tylko ziarnem w twojej świadomości, zanim wykiełkują. Gdy czujesz pierwsze oznaki nienawiści lub złości – skupiaj uwagę na oddechu, aby dostrzec i pojąć naturę tych uczuć oraz uwarunkowania osób, które je wywołały.

6. Nie rozpraszaj się. Obserwuj uważnie swoje oddychanie, aby stale powracać do tego, co dzieje się w chwili obecnej. Bądź w kontakcie ze wszystkim, co jest cudowne odradzające i uzdrawiające w tobie samym i wokół ciebie. Zasiewaj w sobie ziarno radości, pokoju i zrozumienia, które sprzyja zachodzącym w głębi twojej świadomości procesom transformacji.

7. Nie mów rzeczy niezgodnych z prawdą, ani dla osobistych korzyści, ani po to by wywrzeć wrażenie na słuchaczach. Nie wypowiadaj słów, które wywołują konflikty i nienawiść. Nie rozpowszechniaj niesprawdzonych wiadomości. Zawsze wypowiadaj się uczciwie i konstruktywnie. Miej odwagę zabrać głos, gdy dostrzegasz niesprawiedliwość, nawet wtedy, gdy może się to dla ciebie okazać niebezpieczne.

8. Nie wykonuj takiego zawodu, którego efekty są szkodliwe dla ludzkości bądź przyrody. Nie inwestuj w towarzystwa i spółki pozbawiające innych szansy na życie. Wybierz sobie zajęcie, które pomoże ci wyrazić twoją troskę o innych.

9. Nie przywłaszczaj sobie rzeczy, które powinny należeć do kogoś innego. Szanuj cudzą własność, jednak nie dopuszczaj, by inni ludzie bogacili się na ludzkim cierpieniu czy cierpieniu jakichkolwiek istot.

10. Szanuj własne ciało i obchodź się z nim jak najlepiej. Gromadź energie życiowe dla realizacji swoich ideałów. Nie podejmuj życia płciowego bez miłości i płynących z niej zobowiązań. Wkraczając w związki seksualne bądź świadom przyszłych cierpień, jakie możesz spowodować. Bądź w pełni świadom odpowiedzialności związanej z powołaniem nowego istnienia. Medytuj nad kształtem świata, do którego powołujesz nowe życie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1613
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 919
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 465
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1038
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 788
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 737
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 509
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dekalog Zen zawsze na czasie:) Dzięki Elbo:)

  Elba,  12/09/2011

Masz rację Skalna, bardziej przystaje do naszej rzeczywistości niż ten Mojżeszowy :)

Zgoda! A wiesz kto to mówi? Mówi Chrześcijanin. :-) A wiesz dlaczego?

  Elba,  14/12/2011

Widzisz Jacku na pierwszy rzut oka oba dekalogi są bardzo zbieżne. Tak naprawdę ten dekalog to taka współczesna próba zbliżenia obu religii, bo ani to prawdziwy Zen, ani to prawdziwe chrześcijaństwo. Niektóre kierunki buddyzmu są do pewnego stopnia kompatybilne z chrześcijaństwem. Różnica jest tylko jedna, że w chrześcijańskim na pierwszym miejscu jest Bóg, któremu podlega człowiek. Natomiast w dekalogu Zen człowiek jest istotą najwyższą.

  greenway,  12/09/2011

Bardzo mądre wskazówki życiowe.

  oculus,  12/09/2011

Popieram w całości ten dekalog.
Pozdrawiam serdecznie.:)

  Areva,  12/09/2011

Bardzo pomocne wskazówki.

  Amicus,  13/09/2011

Punkty 1, 2, 3, 4, 8, 9 - trzymam się. Pozostałe - no cóż... Jeśli istnieje reinkarnacja (lub coś-w-tym-rodzaju), to chyba mam powody do niepokoju...
Elbo - również Ci dziękuję :)

  Elba,  13/09/2011

Wyobraź sobie Amicus, że istnieje... niezależnie od tego, czy o tym wiemy, czy nie, czy wierzymy, czy też nie...
A gdy to już wiesz, to znaczy że się budzisz z ogólnoludzkiej iluzji i zaczynasz prawdziwe życie... Polecam obejrzenie filmu (6 części): http://www.youtube.com/watch?v(...)e=share

Dzięki, trzeba by na pamięć...

  Tomasz Het  (www),  14/09/2011

Bardzo dobry artykuł - takich jak najwięcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska