Login lub e-mail Hasło   

Biblia niegodna ochrony

Tak co do istoty uznał w sierpniu miesiącu Sąd Rejonowy w Gdyni, uniewinniając Adama Darskiego „Nergala” od zarzutu obrazy uczuć religijnych wywołanej publicznym podarciem Biblii.
Wyświetlenia: 2.001 Zamieszczono 19/09/2011

Do feralnego zdarzenia doszło we wrześniu 2007 roku podczas koncertu grupy Behemoth dla fanów tego zespołu. Po podarciu i rozrzuceniu Biblii fani muzyka ją spalili. Nagranie wideo z tego koncertu trafiło do internetu, gdzie obejrzało je kilku posłów oraz Ryszard Nowak, znany tropiciel sekt. To właśnie oni złożyli doniesienie do prokuratury.

Darskiemu zarzucono naruszenia art. 196 Kodeksu karnego, który brzmi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Przez przedmiot czci religijnej rozumie się każdy przedmiot, który przez daną wspólnotę religijną uznany jest za przedmiot kultu, godny najwyższego szacunku i uwielbienia. W nauce prawa przyjmuje się, że dla Kościołów chrześcijańskich takim przedmiotem jest m.in. Biblia. Znieważenie może przybrać postać na przykład obelżywych słów lub nawet zniszczenia przedmiotu. I niewątpliwie do tego w przypadku Nergala doszło. Jednak warunkiem karalności jest publiczny charakter zachowania sprawcy, czyli działanie w taki sposób, by czyn doszedł lub mógł dojść do wiadomości szerszego, bliżej nieokreślonego kręgu osób. Tu Darski bronił się tym, że koncert miał był biletowany i skierowany tylko do fanów grupy, a film został opublikowany bez jego zgody. Poza tym dla zaistnienia tego przestępstwa prawo wymaga, by intencja sprawcy była wyraźnie zła, tzn. że sprawca musi chcieć obrazić czy znieważyć (jest to działanie w tzw. zamiarze bezpośrednim), a nie jedynie przewidując możliwość obrazy czy zniewagi, na to się godzić (tzw. zamiar ewentualny). Tu Darski bronił się, że nie miał bezpośredniego zamiaru obrażać niczyich uczuć religijnych.

Ostatecznie sąd uznał, że podarcie Biblii było swoistą formą sztuki i że Darski nie działał w zamiarze bezpośrednim. Sąd oświadczył również, że „nie zamierza (...) wyznaczać przy okazji tego procesu żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej religijnej czy krytyki religii”. Dodał też, że można także rozważać, czy zachowanie Nergala nie było krytyką Kościoła katolickiego jako instytucji, a nie atakowaniem wiary chrześcijańskiej.

Tyle wyrok. Jakoś nie czuję się przekonany. Nie żebym zaraz chciał więzienia dla „artysty”. Sąd zawsze przecież może wydać wyrok skazujący, ale odstąpić od wykonania kary. Może nawet umorzyć postępowanie, co jednak nie oznacza uniewinnienia. Wyrok ten, jeśli się utrzyma, będzie oznaczał zielone światło dla podobnych zachowań.

Dziwi, że sąd nie zamierza wyznaczać granic dla swobody wypowiedzi (w domyśle: artystycznej), choć przecież jest jasne, że nawet sztuka musi mieć granice. Jestem ciekaw, jak zachowałby się ten sam sąd, gdyby kreacja artystyczna gloryfikowała komunizm czy nazizm. Powstaje też pytanie, co takiego musi się stać, aby sąd uznał, że do obrazy uczuć religijnych jednak doszło, jeśli nie jest tym publiczne darcie i palenie Biblii. Poza tym Biblia nie jest własnością Kościoła katolickiego, żeby sugerować, że jej podarcie można rozpatrywać w kategoriach dopuszczalnej krytyki tego Kościoła, a nie atakowania wiary chrześcijańskiej. Biblia to dobro wspólne wszystkich chrześcijan.

A swoją droga trzeba podziwiać „odwagę” „artysty” Nergala — podrzeć publicznie Biblię! Ale skoro artysty nic nie powinno krępować, to może niech pójdzie w kreacji artystycznej dalej. Jest jeszcze tyle ksiąg świętych do podarcia: hinduska Bhagawadgita, muzułmański Koran... (choć, jak śmiem przypuszczać, na podarciu tej ostatniej chyba by się skończyło).

Nie jestem specjalnym fanem przepisu o obrazie uczuć religijnych, ale skoro jest, to życzyłbym sobie, aby sądy traktowały go na serio albo aby został zniesiony. Bo dla społeczeństwa nie ma nic bardziej demoralizującego jak prawo, które nie działa; przepisy, które można bezkarnie lekceważyć.

Przyszłym „obrońcom” Biblii sugeruję, że najlepszą formą jej obrony będzie jej czytanie i zachowywanie zawartych w niej rad i przykazań. Najlepszymi jej obrońcami będą rzesze jej fanów, opowiadające z miłością poselstwo w niej zawarte. Bo zło należy zwalczać dobrem.

Andrzej Siciński

[Artykuł został opublikowany w „Znakach Czasu” 9/2011].

Podobne artykuły


90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66297
81
komentarze: 114 | wyświetlenia: 32274
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27716
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 28667
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3644
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4323
33
komentarze: 62 | wyświetlenia: 13273
30
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5620
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 8085
31
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7556
26
komentarze: 65 | wyświetlenia: 6762
25
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6397
26
komentarze: 39 | wyświetlenia: 11001
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11545
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





  Gamka  (www),  19/09/2011

Witam Pana, Panie Andrzeju :) ...oj dawno Pana nie było!
Jestem tego samego zdania, że gdyby był to Koran, sprawy by nie było bo wyrok wydany przed sprawą !
No cóż, mamy takie prawo, za jakim głosujemy !

Gdyby podarł Koran mógłby od razu wprowadzić się do Salmana Rushdiego.

  w84u6  (www),  19/09/2011

Darski odpowiada: "Cóż za tendencyjne pytanie. Nie potrafi pani wymyślić nic innego? Urodziłem się w Polsce, a nie w Palestynie. Dlaczego miałbym rwać Koran, kiedy to chrześcijanie, a nie muzułmanie próbują w moim kraju ograniczać wolność?"

  goodbye...  (www),  19/09/2011

sporo się chyba zmieniło w życiu Nergala od tamtego czasu... może coś przemyślał?

  Gamka  (www),  19/09/2011

Miejmy nadzieję, bo lubię tego faceta!..... a życie wydało wyrok !

Jakby przemyślał, to powiedziałby po wyroku uniewinniającym, przepraszam, bo nawet cudzych świętości się nie szarga. A on powiedział: Heil Satan! (Niech żyje Szatan).

  goodbye...  (www),  19/09/2011

no tak, ale słowo "przepraszam" w tym wypadku będzie równoznaczne z zakończeniem kariery muzycznej :)

  w84u6  (www),  19/09/2011

Jeżeli jest niewinny, to za co ma przepraszać??

  w84u6  (www),  19/09/2011

"Przez przedmiot czci religijnej rozumie się każdy przedmiot, który przez daną wspólnotę religijną uznany jest za przedmiot kultu, godny najwyższego szacunku i uwielbienia. W nauce prawa przyjmuje się, że dla Kościołów chrześcijańskich takim przedmiotem jest m.in. Biblia. "
W roku 1545 zwołano sobór trydencki na którym papież Paweł III przekonywał o wielkim zagrożeniu płynącym z rozprzestrz ...  wyświetl więcej

  bellatrix8  (www),  19/09/2011

No właśnie, przede wszystkim była to impreza zamknięta, gdzie nie było osób postronnych i jakoś nie sądzę by któraś z tych osób poczuła się urażona ;)

  hussair  (www),  20/09/2011

Słusznie. Podarcie Biblii czy podarcie komiksu o Jonku, Jonce i Kleksie jest wygłupem - być może demonstracją CZEGOŚ także - ale przede wszystkim wygłupem (taki oczywiście bywa naprawdę niskopodłogowy) , nie aktem kryminalnym, i nie KRZYWDĄ. Wiele hałasu o nic. Lepiej robić sobie biblię z serca i okazywać ludziom wsparcie, a co najmniej życzliwość, POZA wszelkimi religijnymi odniesieniami. To tyle ...  wyświetl więcej

  57kerenor  (www),  19/09/2011


BELKA W OKU!
---
Zastanawiam się, jaka jest różnica, między podarciem i spaleniem Biblii, a znieważaniem Nauk w Niej zawartych?

Nergal, będąc sługą szatana, zapewne nie zna na to pytanie odpowiedzi. Biblia, zatem jest mu zupełnie niepotrzebna do życia codziennego, a tym bardziej, do życia duchowego.

Pani Historia zna wiele przypadków niszczenia Biblii. Za prot

...  wyświetl więcej

  Bilbo Bagins  (www),  20/09/2011

Może uznajmy Andersa Behringa Breivika za artystę? Gdzie jest granica?

Jak się odpowiednio "zjeżę" to też mogę zostać "artystą". I niech mi sąd naskoczy...
Dziadostwo...

Książka była prywatną własnością Darskiego, a impreza była zamknięta, przeznaczona dla osób, które podzielają jego poglądy i których zniszczenie owej książki nie gorszy i nie obraża. Przecież nie poszedł na niedzielną mszę, by pastwić się nad biblią na oczach zgorszonych wiernych - nikt nikogo nie zmuszał do przyjścia i patrzenia co Darski robi ze swoimi rzeczami.
To całe oburzenie jest rów ...  wyświetl więcej

  Bar_ka  (www),  20/09/2011

Biblia - Pismo Święte zasługuje moim zdaniem na szacunek, bez względu na wyznawane wartości.. Może nie aż tak wielki jakim Żydzi darzą Torę: http://wyborcza.pl/duzy_kadr/1(...)ry.html
Moim zdaniem Nergal zbezcześcił Biblię i podobnie jak za zbezczeszczenie flagi ( bo cóż to jest - kawałek kolorowego materiału, czasem brudnego?) powinien zostać ukarany.

Zwróciłaś uwagę, Bar_ko, na bardzo ciekawy aspekt sprawy - analogię do flagi państwowej. Jestem ciekaw, czy sąd uniewinniłby lidera jakiejś muzycznej grupy propagującej idee anarchistyczne, który podczas zamkniętego koncertu dla samych anarchistów spaliłby flagę naszego państwa i podeptał godło.

  Bar_ka  (www),  20/09/2011

Jeśli stałoby się to sprawą publiczną, jak w przypadku nagrania Nergala ... ciekawe, prawda?

  belfegor,  22/09/2011

@Andrzej Siciński: Jeżeli już szukasz analogii, to powinieneś napisać o fladze i godle państwa Watykan.

  pafcioo,  20/09/2011

A ja uważam, może błędnie, że ktoś taki zwyczajnie by się z tego kraju wyniósł gdyby to o kraj chodziło. Od religii jakiejkolwiek chyba trudno się wynieść bo nie ma państwa ateistów, wszędzie ludzie w coś wierzą, a może się mylę, nie wiem.

Jakiś czas temu pastor Terry Jones chciał spalić Koran. Protestował cały świat. Ostatecznie inny pastor mu to wyperswadował, i Terry Jones odpuścił. Doszedł do wniosku, że palenie cudzych ksiąg świętych (nawet takich, które w naszej opinii zawierają kłamstwa) nie jest zgodne z chrześcijaństwem.
Adam Darski publicznie podarł Biblię. Nie protestuje ani ONZ, ani kanclerz Merkel, ani Obama, ani ...  wyświetl więcej

Świetny koment:-)

  w84u6  (www),  21/09/2011

Kłamliwy koment. Pastor spalił Koran http://bit.ly/n1HYN7 Zginęli ludzie http://bit.ly/rs1HEL

  belfegor,  22/09/2011

"Adam Darski publicznie podarł Biblię. Nie protestuje ani ONZ..." Czy Ty byłeś trzeźwy gdy to pisałeś? Naprawdę spodziewałeś się, że ONZ wystosuje notę protestacyjną do Darskiego???

Ciekawe, czy Adam Darski należy do "światłych" satanistów, czy do takich, którzy palą koty na cmentarzu albo wieszają chomiki, filmują to i wpuszczają do internetu. Pewnie nie mógł zaistnieć na scenie w normalny sposób, więc wybrał dla siebie taki satanistyczny image, bo przecież chodzi o kasę i sławę. Oczywiście tak naprawdę wcale nie obchodzi go, jaki skutek w sercach i umysłach młodych ludzi powodują jego "występki" na estradzie.

  bellatrix8  (www),  21/09/2011

Raczej nie sądzę by Darskiemu chodziło o kasę i sławę. Jego grupa to grupa niszowa i taką miała być z założenia. On już ma swoich odbiorców i nie sądzę by ktoś, kto nie jest fanem death metalu nagle pokochał ten rodzaj muzyki i masowo wykupywał albumy tej grupy, prędzej poszuka "newsa" na YT ;)

  beszt,  28/10/2011

Jeśliś ciekawa, poczytaj, bo cuśśś mniem siem widzi, że nietengom wiedzem we w temacie posiadasz ;) Smacznego kotka ..... na śniadanko ;)

Wielu pali biblie uczynkiem i słowem, a tu wielkie halo.

  ulmed,  14/10/2011

Bóg dał mu szansę. On ją poniewiera. Szatan znowu zwyciężył -to jego słowa. Jeśli jest taki odważny to nich nasika na Koran, albo spali Torę.
Niech pokaże jaki z niego wolny, odważny człowiek.
Naprawdę, trudno zrozumieć dlaczego taki występki odnoszą się tylko do chrześcijan. Pora, by się temu przeciwstawić.
Nie szargam cudzych świętości, i domagam się szacunku dla moich wartości.

  beszt,  28/10/2011

Cuś mniem siem widzi, że kreujesz siem na ..... rzecznika ONEGO ..... zacne to i zapewne ...... ;) Gdyby nie drobiazg maleńki, jak zapodaje jeden Pan, cyt. - "Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga, powinni pokazać listy uwierzytelniające" J. Tuwim - posiadasz takowe, siem zapytywujem ..... ze z pewnom takom ..... ;) Co muslim by mogli zrobić, nietrudno się domyśleć, ale czy to zmieniło by coś w sa ...  wyświetl więcej

Szkoda, ze jako historyk nie obejrzał tego filmu https://www.youtube.com/watch?(...)MuQzqhs



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska