JustPaste.it

Nauka jako źródło poznania.

Nie twierdzę, że nauka jest nieomylna.jednak na bazie lub na jej pewnej części teorii, budowane są nowe teorie.

Nie twierdzę, że nauka jest nieomylna.jednak na bazie lub na jej pewnej części teorii, budowane są nowe teorie.

 


Dalsze badania powoduje wzrost wiedzy na ten temat, a nierzadko zaprzeczenia pierwszej teorii są podważane i powstaje następna często spójna z tą pierwszą. Można tu mnożyć przykłady z psychologii , a różne teorie badań psychologicznych wypływały z różnych sposobów widzenia ludzkich zachowań, nie zaprzeczały sobie w całości tylko się uzupełniały.

Czysto biologiczny i behawiorystyczny punkt widzenia nie był błędny w całości, tylko nie tłumaczył do końca przyczyn zachowań, tym zajęła się psychoanaliza. Wielu psychologów jest zdania, że rzeczywisty obraz rzeczy jest najbliższy prawdzie, gdy przyjrzymy się z różnych punktów widzenia.

Behawiorysta stawia inne pytania niż psycholog poznawczy humanista czy też psychoananalityk. Przykładowo przyczyn alkoholizmu behawiorysta doszuka się w środowisku, psycholog poznawczy będzie doszukiwał się w myślach poprzedzających decyzję sięgnięcia po butelkę, biologiczny w uwarunkowaniach genetycznych i każdy z nich może mieć cień racji.
Nie tylko zresztą w psychologii tak się dzieje, także ścisłe nauki podlegają tej zasadzie. Fizyka, astronomia, ich badania nad czasoprzestrzenią dostarczają coraz to nowych wniosków . Kilkaset lat temu podróże w przeszłość były czystą fantazją i tematem fantazji literackich. Przed stu laty Albert Einstein odkrył, że na strumień czasu ma wpływ grawitacja oraz prędkość, z jaką się poruszamy.

W pobliżu miejsc o olbrzymiej grawitacji czas płynie wolniej i przebywając w nich i wracając na Ziemie przenosimy się niejako w czasie do przodu. Ale czy podróże w przeszłość są możliwe? Według tej teorii nie, ale niedawno genialny amerykański fizyk Stephen Hawking porównał czasoprzestrzeń do małych kwantopodobnych cząsteczek, z których zbudowana jest każda materia, przy olbrzymim przybliżeniu tracą one swoją ciągłość i można się wśród nich przemieszczać nie tylko do przodu ale i do tyłu.

 

Oczywiście jest to dziś niemożliwe, ale kto wie, może za parę dziesiątek lat będzie realne.
Złożoność i niedostępność świata na podstawie dzisiejszych możliwości nauki nie warunkuje braku poznania i zbliżenia się do prawdy w przyszłości. Dalsze badania powoduje wzrost wiedzy na ten temat, a nierzadko zaprzeczenia pierwszej teorii są podważane i powstaje następna często spójna z tą pierwszą.

Można tu mnożyć przykłady z psychologii , a różne teorie badań psychologicznych wypływały z różnych sposobów widzenia ludzkich zachowań, nie zaprzeczały sobie w całości tylko się uzupełniały.

Czysto biologiczny i behawiorystyczny punkt widzenia nie był błędny w całości tylko nie tłumaczył do końca przyczyn zachowań, tym zajęła się psychoanaliza. Wielu psychologów jest zdania że rzeczywisty obraz rzeczy jest najbliższy prawdzie gdy przyjrzymy się z różnych punktów widzenia.

Behawiorysta stawia inne pytania niż psycholog poznawczy humanista czy też psychoanalityk. Przykładowo przyczyn alkoholizmu behawiorysta doszuka się w środowisku, psycholog poznawczy będzie doszukiwał się w myślach poprzedzających decyzje sięgnięcia po butelkę, biologiczny w uwarunkowaniach genetycznych i każdy z nich może mieć cień racji.
Nie tylko zresztą w psychologii, także ścisłe nauki podlegają tej zasadzie. Fizyka ,
astronomia, ich badania nad czasoprzestrzenią dostarczają coraz to nowych wniosków . Kilkaset lat temu podróże w przeszłość były czystą fantazją i tematem fantazji literackich. Przed stu laty Albert Einstein odkrył, że na strumień czasu ma wpływ grawitacja oraz prędkość, z jaką się poruszamy.

W pobliżu miejsc o olbrzymiej grawitacji czas płynie wolniej i przebywając w nich i wracając na Ziemie przenosimy się niejako w czasie do przodu. Ale czy podróże w przeszłość są możliwe, według tej teorii nie ,ale niedawno genialny amerykański fizyk Stephen Hawking porównał czasoprzestrzeń do małych kwantopodobnych cząsteczek z których zbudowana jest każda materia, przy olbrzymim przybliżeniu tracą one swoją ciągłość i można się wśród nich przemieszczać nie tylko do przodu ale i do tyłu.

Oczywiście jest to dziś nie możliwe ale kto wie może za parę dziesiątek lat będzie realne.
Złożoność i niedostępność świata na podstawie dzisiejszych możliwości nauki nie warunkuje braku poznania i zbliżenia się do prawdy w przyszłości.