Login lub e-mail Hasło   

Jak śnić świadomie? #1

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://destrudo.pl/swiadomy-sen
Doznania w śnie są bardzo zbliżone do tych z życia rzeczywistego, więc umiejętność kontroli własnego snu może być niezwykle przyjemna, naucz się tego.
Wyświetlenia: 1.437 Zamieszczono 31/10/2011

Co można robić we śnie?

wyobraźnia

Dosłownie wszystko. Sny są nielogiczne, więc jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Zapewne czasem gdy się obudzisz, zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja senna rozmowa z nietoperzem była co najmniej nielogiczna i w rzeczywistości nie ma prawa się zdarzyć. Będąc w śnie wydawało Ci się to jednak bardzo naturalne i nic Cię w tym nie dziwiło. Sny mają swoje nielogiczne prawa, które w bardzo ciekawy sposób wpływają na naszą podświadomość. Akceptujemy je jako coś normalnego, zwykłego.

Polecane do wypróbowania:

Spotkania ze znanymi osobami – intymne spotkanie z Shakirą, J.Lo, Angeliną Jolie, a może z wszystkimi na raz? ;-) Zawsze chciałeś pogadać z Elvisem? A może chciałbyś lekcję Wing Chun od Bruce’a Lee? (Kiedyś czytałem [nie pamiętam docelowego źródła] o dziewczynie, która w trakcie swojego snu przeleciała przez chmurę w kształcie penisa i dostała tak silny orgazm, że obudziła się cała drżąca) ;-)Latanie – wyżej od samolotów, wyżej od rakiet. Lataj gdzie chcesz i pooglądaj świat z wysokości.Teleport – To jest ciekawe, ponieważ możesz oglądać miejsca, których w rzeczywistości nie widziałeś. W mgnieniu oka możesz przenieść się gdziekolwiek i oglądać cokolwiek.Tworzenie – Możesz np. zaprojektować samolot i przetestować jego możliwości nad lotniskiem w USA.
Jak się tego nauczyć?

Kilka technik pozwalających osiągnąć stan świadomego snu.

Visual Induction of Lucid Dreas – Wyobraź sobie cały sen, zaśnij, a następnie będąc już w śnie odkryj, że śnisz.

Wake Induced Lucid Dream (WILD) – Spróbuj zasnąć bez utraty świadomości.

Cycle Adjustment Technique – Staraj się kłaść spać codziennie o tej samej porze.

Mnemonic Induced Lucid Dream (MILD) – Przypomnij sobie w czasie snu, że śnisz.

Wake - Back to Bed – Metoda często stosowana z w/w WILD i MILD, polegająca na budzeniu się w środku nocy. Wypróbuj ją i sprawdź, czy coś pamiętasz ze swojego snu, z którego właśnie obudził Cię budzik.

Autosugestia – Wmawiaj sobie, że będziesz świadomie śnić. Metoda ta nie jest zbyt skuteczna, ale dla ludzi podatnych na hipnozę może zadziałać.


Zapisy snów

latanie

Przydałby się jakiś notatnik służący jako dziennik snów. W tym wypadku sprawdzi się wszystko, co zapamięta treść naszego snu, którą mu podamy np. zeszyt, komputer, telefon, dyktafon itp. Najodpowiedniejszą rzeczą do sprawowania tej funkcji jest zeszyt, ponieważ jest on bardzo szybki w obsłudze i podręczny, więc nie będzie takiego problemu, jaki może być z komputerem, czyli w trakcie jego uruchamiania – nie będziemy już pamiętać naszego snu.

Zapisuj tyle szczegółów, ile tylko pamiętasz. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdecydowanie poprawia to naszą pamięć co do snów.

Jak to robić?
morze

Gdy się już przebudzisz, poleż chwilę i uporządkuj to co pamiętasz, po kolei w głowie. Gdy już sobie wszystko poukładasz – zapisz to. Zapisuj wszystko, co pamiętasz. W nocy nie masz tylko jednego snu, więc jeśli pamiętasz ich więcej – zapisuj (oddzielając każdy sen kreską). Im więcej szczegółowych informacji, tym lepiej. Tytułuj sny: „Lot nad Egiptem”, „Spotkanie z delfinem” itd.

Do zapisywania snów przeznacz „specjalny” długopis i „specjalny” zeszyt. Dobrze, jeśli te rzeczy będą używane tylko i wyłącznie do tego celu i nic innego nie będziesz nimi robić.

Gdy już coś zapiszesz w swoim dzienniku, przed pójściem spać poczytaj sobie swoje sny. Polepszy to pamięć i pozwoli odkrywać nowe znaki senne, o których będzie poniżej.

Sen, a rzeczywistość

Sprawdźmy, czy rzeczywiście śnimy, czy tylko nam się tak wydaje.

Test rzeczywistości: Kiedy zauważymy znak senny (często powtarzający się element snu, np. co kilka snów czerwone Ferrari), zróbmy tzw. „test rzeczywistości”. Bardzo ważne jest przeprowadzenie go szybko, ponieważ jeśli będzie on trwał dłużej, to nasza logika wmówi nam, że jazda samochodem bez kół jest normalna. Znak senny = test rzeczywistości. Zawsze, gdy tylko zauważysz jakikolwiek znak senny – zrób w/w test.

Przykładowe testy:Zobacz, czy Twoje odbicie w lustrze wygląda normalnie.Spróbuj oddychać z zatkanym nosem.Uszczypnij się (w śnie nie poczujesz bólu).Przeczytaj tekst, odwróć się i jeszcze raz przeczytaj ten sam tekst. Jeśli będzie inny – jesteś w śnie.Spójrz, czy Twoje dłonie mają właściwy kolor i odpowiednią liczbę palców.

Niebawem kolejna część serii „Jak śnić świadomie”.

Artykuł pochodzi z portalu Destrudo.pl

Docelowe źródło: http://destrudo.pl/swiadomy-sen

Marcin Gaworski

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17715
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11437
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6025
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4118
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2475
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11792
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5470
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11056
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3599
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67130
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21582
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27710
 
Autor
ArtykułDlaczego w śnie nie odczuwamy bólu? Tzn. dlaczego autor tak sądzi? Jeśli możemy odczuwać przyjemność, to czemu nie ból? A jeśli faktycznie go nie odczuwamy, to czy nie jest to równoznaczne z tym, że jednak nie możemy "wszystkiego" w snach?

  Destrudo  (www),  31/10/2011

Móc - możemy wszystko, jednak wg mnie jeśli obetniemy sobie w śnie rękę dla zabawy - nie odczujemy tego. Sny są nielogiczne, a swój argument mogę potwierdzić swoim wczorajszym świadomym snem, w którym to leciałem ~3m nad chodnikiem, z całym impetem uderzyłem w latarnie i nic nie czułem ;)
Zdaje sobie sprawę, że jest to absurdalny argument, jednak nie jestem w stanie wytłumaczyć tak nielogic ...  wyświetl więcej

Kiedyś zauważyłem coś ciekawego na temat świadomych snów - praktycznie każdy z kim o tym rozmawiałem przyznał, że podczas pierwszego takiego świadomego snu latał. I ja sam miałem podobnie.

  hussair  (www),  01/11/2011

Mnie by szczególnie zależało na tej lekcji Wing Chun od Bruce'a Lee. ;)
[swoją drogą ciekawy przykład]

  bellatrix8  (www),  05/11/2011

Ja też latałam podczas pierwszego takiego snu ;) właściwie to jest to najłatwiejsza rzecz dla mnie do wykonania, więc generalnie to zawsze latam wtedy. ;) i jeszcze niesamowicie szybkie przenoszenie się z jednego miejsca w inne, też nie jest trudne. Obecnie najczęściej w takim śnie, bawię się wpływając umysłem na materię ;) ( przenoszenie przedmiotów, niszczenie ich ;P itp.)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska