Login lub e-mail Hasło   

Praktyki i staże zawodowe w Europie.

Praktyki zawodowe są obecnie jedną z najpopularniejszych metod zdobywania przez młodych ludzi doświadczenia zawodowego i doskonalenia kwalifikacji..
Wyświetlenia: 1.141 Zamieszczono 07/11/2011

...a dla pracodawców jednym ze sposobów poznania kandydatów do pracy.

Obok korzyści dla dalszego rozwoju kariery zawodowej, wyjazd taki daje stażystom możliwość poznania innego kraju. Zdobyte w czasie zagranicznych staży czy praktyk doświadczenie, przyczynia się do podniesienia atrakcyjności zawodowej studentów i absolwentów, zwiększając tym samym ich szanse na znalezienie ciekawej pracy.

W niniejszym artykule będzie można znaleźć informacje na temat zagranicznych programów praktyk i staży, stowarzyszeń studentów oferujących programy wymiany lub staży. Mam nadzieję, że informacje zawarte tutaj będą pomocne studentom i absolwentom w świadomym i przemyślanym podejmowaniu decyzji o wyjeździe na praktykę czy staż za granicę.

1. PROGRAM LEONARDO DA VINCI

Program stwarza możliwość wzięcia udziału w szkoleniu/stażu w jednym z państw członkowskich UE/EOG. Aby móc uczestniczyć w programie należy zwrócić się do instytucji, które realizują projekty międzynarodowej wymiany studentów. W Europie mozna skontaktować się z Krajową Agencją programu. Każda instytucja określa czas i rodzaj szkolenia/stażu, wymagania stawiane kandyatom oraz termin składania wniosków. Pracodawcy, u których mają być organizowane szkolenia/staże, wybierani są w ramach umów o współpracy. Udział w tym programie jest bezpłatny, a praktykant/stażysta otrzymuje stypendium na pokrycie wydatków związanych z wyjazdem: kosztów podróży, ubezpieczenia i zakwaterowania. Czas trwania szkolenia/stażu jest zróżnicowany, a program jest adresowany do osób uczących się, uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów, jak i również do osób poszukujących pracy.

2. EURODYSSEE

Jest programem wymiany Zgromadzenia Regionów Europejskich. Daje on osobom w wieku 18-30 lat mieszkającym w regionach biorących udział w programie, możliwość zdobycia doświadczenia podczas 3-6 miesięcznej praktyki w przedsiębiorstwie w innym regionie uczestniczącym w programie. Adresowany jest więc do osób, przedsiębiorstw i regionów.

3. SEZAME

Jest to stowarzyszenie oferujące cudzoziemcom wymiany i praktyki rolnicze we Francji. Uczestnikiem może być osoba w wieku 18-30 lat, student lub absolwent szkoły rolniczej, który posiada doświadczenie w rolnictwie i zna język państwa przyjmującego. Uczestnicy praktyk otrzymują wynagrodzenie.

4. AESTE

Program wymiany który obejmuje dziedziny techniczno-naukowe, architekturę oraz inżynierię. Adresowany jest do osób pragnących odbyć staż w swoim kraju lub do tych, którzy znaleźli pracodawcę gotowego przyjąć ich na staż w innym kraju, ale w tym przypadku pracodawca uiszcza opłatę na konto IAESTE. Aby zarejestrować się w stowarzyszeniu, należy skontaktować się z przedstawicielem IAESTE we własnym kraju, a prawie wszystkie kraje europejskie takich przedstawicieli mają.

5. BEST

Jest to Rada Europejskich Studentów nauk technicznych, która promuje komunikację, współpracę oraz możliwość wymiany studentów w całej Europie.

6. AIESEC

Stowarzyszenie to wspiera międzynarodowe wymiany w dziedzinach zarządzania i ekonomii, promując dwa rodzaje praktyk. Pierwszą z nich jest praktyka socjalna w organizacjach pozarządowych, drugą - praktyka/staż u pracodawcy. Praktyki mogą trwać od 8 do 78 tygodni i są adresowane do uczniów lub świeżo upieczonych absolwentów uczelni ekonomicznych. Nabór odbywa się na początku roku akademickiego i obejmuje egzamin językowy oraz rozmowę kwalifikacyjną z kadrą pedagogiczną i zarządzającą uczelnią. Wydatki za podróż pokrywa praktykant. AIESEC zapewnia zakwaterowanie, a pracodawca zwraca poniesione wydatki. Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się na uczelni będącej członkiem AIESEC lub skontaktować się z przedstawicielem w swoim kraju.

7. ELSA

Stowarzyszenie zajmujące się programem staży i praktyk zawodowych dla prawników. Jest stowarzyszeniem studentów i młodych absolwentów prawa. Kandydaci powinni przesłać wypełniony formularz wraz z CV. Selekcja stażystów przeprowadzana jest przez zainteresowane biura i firmy. Jednym z wymagań jest znajomość języka kraju, w którym odbywać ma się staż. Zazwycza po zakończeniu stażu ma miejsce zwrot kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

8. IFMSA

Prowadzi działalność w branży medycznej. Stowarzyszenie organizuje staże dla studentów szkół medycznych oraz młodych lekarzy, poniżej 28 roku życia, w okresie 6 miesięcy od ukończenia studiów. Rekrutacja na staż odbywa się na początku roku akademickiego oraz zapewnia się bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie.

9. EURES

Jest siecią współpracy służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Celem działania EURES jest ułatwienie mobilności na europejskim ranku pracy poprzez oferowanie usług na rzecz poszukujących pracy, pracowników i pracodawców, a także wszystkich innych obywateli pragnących skorzystać ze swobodnego przepływu osób na terenie EOG.

Studenci lub absolwenci zainteresowani podjęciem stażu bądź praktyki u pracodawców zagranicznych powinni szukać ofert na stronach internetowych swoich uczelni, instytucji naukowych lub wybranych pracodawców.

W artykule wykorzystano materiały z broszury opracowanej przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

---

Kursy internetowe

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1181
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1178
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 796
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 532
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1825
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 531
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 757
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1241
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 480
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142981
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245706
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

1.3. Nachalne reklamowanie serwisu

Niedozwolone jest nachalne reklamowanie w artykule innego serwisu. Dotyczy to zarówno ciągłego wspominania o nim, jak i formatowania tekstu dotyczącego go w sposób który miałby przyciągać uwagę użytkownika (czerwona czcionka, duża czcionka).

1.4. Opisy komercyjnie sprzedawanych produktów

Zakazane jest publikowanie opisów produktów (w tym także stron internetowych), będących ich reklamą.

Widze, że Ty tez nie masz pojecia o czym piszesz i o czym jest artykuł, coż przynajmniej wiem kto klika spam. A jesli już przytaczasz wątki z regulaminu eioba.pl to chociaz je uzasadnij. Niedozwolone jest nachalne reklamowanie w artykule innego serwisu. Dotyczy to zarówno ciągłego wspominania o nim, jak i formatowania tekstu dotyczącego go w sposób który miałby przyciągać uwagę użytkownika (czerwo ...  wyświetl więcej

Taki cwany jesteś z regulaminów? To pokaż mi, w którym miejscu regulamin zabrania mi uznać to za spam.

Nie ma takiego podpunktu, możesz klikac spam ile chcesz, nie zalezy mi na Twojej opinii, a juz tym bardziej nie mam ochoty czytac Twoich bezsensownych i bezpodstawnych komentarzy na artykuł o którym pewnie nie masz zielonego pojęcia. A jęsli artykuł Cie nie interesuje, to go nie czytaj a opinie zostaw adminom eioba. Pozdrawiam

>informację na publikacje tego w internecie mam z urzedu pracy,..,< ,.>....Cena tego poradnika to 8 zł. Zachęcam...<,Kończ Waść...i licz swe srebrniki.
Też Cię lubię...

Mozesz mi powiedziec o co Ci chodzi z tymi 8 zł? Kopiujesz teksty z mojej strony i myslisz ze komus tu zaimponujesz? Kompletnie bezsensu przytaczasz rzeczy nie związane z tematem

Walisz głupa...cytaty pisane są twą ręką na twym blogu.
Bez odbioru.

  inter-kursy  (www),  08/11/2011

walisz to Ty moze sobie na zapleczu albo po pracy.. skoro sa na moim blogu to jakim prawem przytaczasz je tutaj, bo te twoje kopiuj wklej nie ma zadnego zwiazku z tematem, co ma kurs uploadingu na moim blogu za 8 zł to artykulu powyzej ? wez pomysl, podobnie jak z pania powyzej odechciewa mi sie z Toba pisac, bo komentujesz kompletnie nie na temat, zajmij sie pisaniem artykuluow a nie nabijaniem komentów, bo widze ze Ci sie nudzi, pozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska