JustPaste.it

Co sprawia że jest się tym, kim się jest?

Szczegółowo przedstawiam jak kształtuje się nasza osobowosć na kanwie poglądów, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego.

Szczegółowo przedstawiam jak kształtuje się nasza osobowosć na kanwie poglądów, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego.

 

090bfe5b83b780ac14230a85c8e47fde.gif

Wszyscy postrzegają rzeczywistość na swój subiektywny sposób, co znaczy, że każdy z nas żyje w osobnej rzeczywistości, stwarzanej przez świadomą i podświadomą część naszego rozumu. Mówiąc wprost - ile osób na świecie, tyle różnych światów.


Subiektywność postrzegania wynika z posiadanych filtrów percepcyjnych, działanie których bazuje na doświadczeniach, nawykach, przyzwyczajeniach, odczuciach, wzorcach zachowań, przekonaniach, przemyśleniach czy nawet na tym, z czym się osobiście identyfikujemy.

Za pomocą filtrów percepcyjnych człowiek postrzega rzeczywistość i interpretuje docierające do niego informacje w typowy dla niego sposób. Każdy jednak posiada niepowtarzalne, różniące się pomiędzy sobą spojrzenie na rzeczywistość zarówno przeszłą jak i teraźniejszą, przez co jego rzeczywistość jest odmienna od innych.

 

Wypadkową indywidualnych rzeczywistości jest rzeczywistość obiektywna, w której wszyscy żyjemy.

Dodatkowo w sposób ŚWIADOMY masz możliwość dowolnego stwarzania swojej rzeczywistości subiektywnej, a więc i zmianę wypadkowej rzeczywistości obiektywnej.  Nieświadome tego osoby poddają się rzeczywistości, świadome swoich możliwości kreują ją.

 

Źródło niepowodzeń w kreowaniu własnej rzeczywistości leży w „łańcuchach z jaskini”, nie pozwalających dostrzec Ci prawdziwej istoty rzeczywistości, a co za tym idzie uniemożliwiające Ci wpływanie na nią. Są to wszelkie zafałszowania filtrów percepcyjnych, wpływających na błędne postrzeganie świata, a więc i napływ informacji do podświadomości – która w dużej mierze decyduje o jakości naszego funkcjonowania w wielu dziedzinach życia. Są to także skutki nabytych doświadczeń i przekonań, które ograniczają naszą podświadomość: kompleksów, urazów, fobii itp.

 

Na poziomie świadomości nasze funkcjonowanie wydaje się być prawidłowe, gdyż nie potrafimy sami ocenić, czy świadomie nie wykonujemy zakodowanych w naszej podświadomości schematów, przekazów kulturowo-społecznych, które uniemożliwiają nam osiągnięcie sukcesu, zadowolenia czy szczęścia w poszczególnych sferach życia.

 

Nie jest łatwą rzeczą wykrycie i zdefiniowanie podświadomych elementów naszej wiedzy i doświadczeń stanowiących barierę w rozwoju czy zakodowany schemat. Szczególnie, jeżeli chce się to zrobić samemu. To, co naprawdę – świadomie, a szczególnie nieświadomie - myślisz, czujesz, sposób w jaki doświadczasz, postrzegasz jest trudne do przeanalizowania samodzielnie.

Prawda jest taka, że dopiero wypowiadając swoje myśli jesteś w stanie je pojąć, zanalizować i zrozumieć – przenieść z poziomu podświadomości na poziom świadomiej akceptacji i zrozumienia.

 

Kształtowanie się JA, jako opozycja względem innych

Drogą do zmiany jakości życia w określonych sferach życia, w których odczuwamy brak sukcesu, zadowolenia czy szczęścia mimo świadomych prób ich kreowania, jest wykrycie omówionych barier i schematów oraz ich świadoma zmiana.

 

Aby tego dokonać najłatwiej poddać się zewnętrznej ocenie, która przeanalizuje Twoje poglądy. Człowiek bowiem definiuje swoje poglądy i samego siebie poprzez OPOZYCJĘ do innych, a więc i ujawnia podświadome bariery i schematy. Taka analiza pozwala na odkrycie, jak i które elementy podświadomości wpływają na Twoje życie i Twój sposób postrzegania świata, a następnie na ich zmianę.

Musisz jednak pamiętać, że nawet wykrycie barier i zakodowanych schematów oraz dokonanie zmiany nie daje Ci 100% gwarancji, że zmiana jednego aspektu w określonym obszarze Twojego życia, przyniesie Ci całkowitą odmianę. Niewykluczone, że odkryjesz wtedy kolejny obszar w którym będziesz odczuwał dyskomfort. Spowodowane to jest świadomym rozwojem, który pozwala Ci na spojrzenie na swoje życie z innego – wyższego – poziomu. Możesz z niego dostrzec rzeczy, na które wcześniej nie zwracałeś uwagi, były bowiem przesłonięte innymi aspektami życia.

Odkrycie takich obszarów będzie znaczyło tylko to, że w tym co robiłeś do tej pory możesz osiągnąć sukces, ponieważ udało Ci się uwolnić od niewłaściwych uwarunkowań i dokonać dalszych zmian w swoim życiu, dążyć do większej wolności. A to oznacza, że zrobiłeś kolejny krok na drodze rozwoju, bo inaczej zaczynasz postrzegać rzeczywistość.

I tego Ci życzę – drogi rozwoju – bo im więcej takich obszarów odkryjesz, tym Twoja wolność w kreowaniu rzeczywistości będzie mniej ograniczona.  

 

Pamiętaj jednak: to, czy osiągniesz wolność, zależy tylko od Ciebie. Tak samo jak możesz osiągnąć dowolny cel, tak samo możesz zmienić siebie. Tak samo jak woźnica może zapanować nad koniem, wraz z jego narowistością, tak samo Ty możesz zapanować nad swoim rozumem wraz z podświadomością.

 

Czym jest osobowość?

Osobowość to charakterystyczny, dla danego człowieka zbiór zachowań i reagowania na życiowe sytuacje w obszarze środowiska społeczno – przyrodniczego w którym żyje, zdeterminowany jego uwarunkowaniami biofizycznymi czyli zbiorem genetycznych cech z jakimi się urodził.  

Osobowość kształtuje się systematycznie przez całe życie człowieka, a szczególnie w okresie dzieciństwa oraz młodości poprzez zindywidualizowane zachowania człowieka oraz wpływ wszelakich bodźców zewnętrznych na niego. Im człowiek starszy tym wolniej przyswaja i zmienia ukształtowane wcześniej struktury samego siebie.

 

Według "Słownika Encyklopedycznego Edukacji Obywatelskiej”  osobowość to :

1) zbiór względnie stałych, charakterystycznych dla danej jednostki cech i właściwości, które wyznaczają jej zachowania i pozwalają odróżnić ją od innych;



2) zespół warunków wewnętrznych wpływających na sposób, w jaki człowiek przystosowuje się do otoczenia;



3) zespół psychologicznych mechanizmów: np. tożsamość, mentalność, potrzeby, postawy, inteligencja, uznawane wartości, które powodują, że człowiek jest zdolny do kierowania własnym życiem, a jego zachowania są zorganizowane i względnie stałe.

 

Oznacza to, że każdy z nas ma bardzo wiele różnych obszarów wiedzy, na temat których ma swoje wyrobione wcześniej przez okoliczności wewnętrzne i zewnętrzne poglądy, ustalone modele czy też nie świadome schematy zachowań.

 

A zatem jak już wiesz z wcześniejszych materiałów wszyscy ludzie postrzegają rzeczywistość na swój subiektywny sposób, co znaczy, że każdy z nas żyje w osobnej rzeczywistości.

 

Przykład:

  • Jeśli kobieta i mężczyzna spotykają się, zakochują w sobie i w efekcie tego rozpoczynają życie w parze, to wcześniej czy później dadzą o sobie znać różne (czasem podobne, a czasem skrajnie różne) poglądy i zachowania względem poszczególnych obszarów wspólnego życia, które doprowadzają do konfliktów.

 

  • Jest to związane z tym, że kobieta z racji tego, że jest kobietą posiada typ zachowań i odczuć uwarunkowany swoją płcią. Mężczyzna tak samo. Jest to więc już pierwszy determinant wpływający na podłoże konfliktu uwarunkowane czynnikami biologicznymi.

 

  • Kobieta pochodzi z rodziny o takich, a nie innych tradycjach, przekonaniach i wzorcach zachowań, a mężczyzna z innej. To podłoże konfliktu uwarunkowane czynnikami społeczno-kulturowymi.

 

  • Dodatkowo zarówno kobieta jak i mężczyzna posiadają własne zindywidualizowane cechy genetyczne (bo przecież nie są bliźniakami jednojajowymi), które również są względem siebie różne i mogą stanowić dalsze źródła konfliktu.

 

Analogiczne zależności można wychwycić w każdej relacji człowieka z innymi osobami, które spotyka na swojej drodze życiowej, a więc rodzicami, rodzeństwem, dalszą rodziną, sąsiadami, kolegami w szkole, w pracy czy własnymi dziećmi. Żartobliwie można powiedzieć, że ludzie decydując się w sposób świadomy na bycie ze sobą, nieświadomie decydują się wejść na pole minowe, o którego obecności nie mają pojęcia ;)

 

Tym polem minowym jest właśnie ta różnorodność ludzi wynikająca z ich zindywidualizowanych cech.

 

Aby zrozumieć zależności panujące na "polu minowym" najpierw trzeba dogłębnie poznać siebie. Niektórzy ludzie poznają swoje ograniczenia i pokonują je wdrażając w życie zdobyte informacje tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Dzięki temu mogą znacząco poprawić jakość swojego życia i zacząć realizować się w nim w taki sposób, w jaki uznają za najlepszy dla siebie.Po prostu zaczynają spełniać swoje marzenia czyli żyć wreszcie tak jak tego chcą.



Inni będą nadal narzekać, że ich życie nie jest takie jakiego by sobie życzyli,  szukając odpowiedzialności za swoje czyny, odczucia i uczucia w innych osobach lub uwarunkowaniach zewnętrznych.  Co więcej taka postawa sprawia, że nigdy nie dojdą do spełnienia swoich marzeń.


Chciałabym, aby Ciebie i każdego innego człowieka zaliczano do tej pierwszej grupy.

 

Aneta Styńska
psycholog
www.psychorada.pl

PS Jeśli ten temat Cię interesuje to wejdź tutaj >

 

 

Źródło: http://wieloobszarowa-analiza-osobowosci.psychorada.pl/

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych