JustPaste.it

Fuzje i upadki klubów piłkarskich a ich tożsamość- na przykładzie Odry Wodzi...

Ten wpis jest odpowiedzią na artykuł Pawła Czado, który na swoim blogu podjął temat tożsamości Odry Wodzisław: http://czado.blox.pl/2011/12/Nie-idzcie-ta-droga.html

Ten wpis jest odpowiedzią na artykuł Pawła Czado, który na swoim blogu podjął temat tożsamości Odry Wodzisław: http://czado.blox.pl/2011/12/Nie-idzcie-ta-droga.html

 

Czym jest tożsamość klubu piłkarskiego? 

Od tego trzeba zacząć. Parafrazując pojęcie tożsamości narodowej, na pewno jest poczuciem odrębności wobec innych klubów. Świadczą o tym herb, barwy, historia, czy miejscowość, którą klub reprezentuje. Tożsamość klubu piłkarskiego wiąże się z identyfikacją z nim grupy kibiców. Poczucie tożsamości może ujawnić się działaniem na rzecz ogólnie pojętego dobra klubu, np. zapewnieniem jego ciągłości historycznej i dążeniem do jak najlepszych wyników sportowych. 


Kiedy Odra utraciła tożsamość?

Część osób twierdzi, że Odra Wodzisław utraciła swoją tożsamość latem tego roku. Wówczas spółka akcyjna MKS "Odra" Wodzisław Śl. S.A. ogłosiła upadłość, a my - skutecznie walcząć o ciągłość seniorskiej piłki w Wodzisławiu - powołaliśmy do życia Klub Piłkarski "Odra 1922" Wodzisław Śl. Jeszcze inni wyciągają daleko idące wnioski, że kluby tracą swoją tożsamość przez samą zmianę nazwy. Z kolei Paweł Czado na swoim blogu twierdzi, że Odra Wodzisław utraci swoją tożsamość dopiero po fuzji z innym klubem. Jeśli przyjąć te twierdzenia za wykładnię, to po prześledzeniu historii Odry dojdziemy do wniosku, że w ciągu 90 lat istnienia utraciła ona swoją tożsamość co najmniej trzy razy.

Pierwszy raz - z powodu rozpoczęcia II wojny światowej. KS "Odra" po 17 latach działalności formalnie przestaje istnieć. Odbudowa klubu następuje w 1945 roku, w formie połączenia trzech lokalnych zespołów: Metalowca, Związkowca i Kolejarza. W ten sposób powstaje KS "Kolejarz" Wodzisław - kontynuator tradycji Odry z 1922 roku. W 1963 roku, gdy Kolejarz znalazł się na skraju bankructwa, dochodzi do drugiej fuzji. Tym razem klub z Wodzisławia łączy się z drużyną z Wilchw. Powstaje Górnik Wilchwy-Wodzisław, kontynuator Odry z 1922 roku. Klub na przestrzeni lat zmienia nazwę kilkanaście razy. Ostatni raz w 2007 roku - wówczas dodano wymagany skrót "S.A.". Wszystkie te kluby: Kolejarz, Górnik, GKS, GKS "Odra", MKS "Odra", MKS "Odra" S.A., były kontynuatorami KS "Odry" Wodzisław z 1922 roku.


Tożsamość nowej Odry

Zmiana nazwy klubu nie ponosi za sobą utraty tożsamości. Ale tylko wówczas, gdy kibice popierają inicjatywę i nadal identyfikują się z klubem. Upadek klubu nie ponosi za sobą utraty tożsamości. Podobnie jak w 1939 roku nie upadła ODRA, tylko KS "Odra", tak samo w 2011 roku nie upadła ODRA, tylko MKS "Odra" S.A. ODRA była, jest i będzie. Fuzja nie ponosi za sobą utraty tożsamości. Po połączeniu Królewstwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim POLSKA nie utraciła swojej tożsamości, lecz zrobiła pierwszy krok ku potędze. Jeśli Odra połączy się z jakimkolwiek klubem, to tylko po to, aby ponownie przy "Alei" siedem tysięcy osób zaśpiewało: "Odra to jest potęga".

 

Źródło: http://lch.blog.onet.pl/Tozsamosc-Odry-Wodzislaw,2,ID441818422,n

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych