Login lub e-mail Hasło   

Poszukiwanie natury rzeczywistości.

Jaka jest natura rzeczywistości? Czym jesteś? Odpowiedzi na to pytanie szukasz w wielu źródłach... Odpowiedź jest tylko jedna, lecz szukasz jej w złych miejscach.
Wyświetlenia: 1.265 Zamieszczono 09/01/2012


Przysłuchując się wielkim mistrzom łatwo o stwierdzenie iż życie jest iluzją. Snem który śnimy bez znaczenia. Przemijającym wspomnieniem osoby która nawet nie istnieje. Świat nie istnieje a Ty jesteś tylko snem o samym sobie.

Czy to jest „prawda” o świecie?

 
"Rzeczy nie przychodzą ani nie odchodzą; nie pojawiają się i nie znikają; nie można więc ich zdobyć ani stracić." – Budda Siakjamun

Świat jest rzeczywiście czymś innym niż się zdaje. Samo „zdaje się” jest kluczem. Wszystko co interpretujemy jest tylko myślo–kształtem zrodzonym z doświadczenia. Powstaje w umyśle. Jest formą mentalną. Życie jest snem o czasie i zdarzeniach. Majakiem o formie oraz nas samych. Gdy patrzymy na drzewo nie widzimy go. Błądzimy jedynie w formach i myślach o czymś co kryje się pod etykietą drzewa.

Ale…

Przecież „jestem”. Jak wielka by to iluzja nie była ktoś ją tworzy, ktoś obserwuje. Nawet jeżeli „ja” nie jestem „ja”. Jeżeli to iluzja… to i tak „jest”.

To również „prawda”. Wszystko czego doświadczamy „jest”. Każda koncepcja którą stworzyliśmy, wszystko w co wierzymy, żyje wraz z nami. Najmniej świadomy sen jest również rzeczywistością, w chwili gdy go śnimy. Każda iluzja, która nas otacza, jest dla nas rzeczywistością. Drzewo jest dla nas w chwili myślenia o nim drzewem.


„Można wyróżnić trzy etapy w rozwoju życia duchowego – stwierdził Mistrz – etap cielesny, duchowy i boski.
– Na czym polega etap cielesny – pytali poruszeni uczniowie.
– Na tym etapie widzi się drzewa jako drzewa, i góry jako góry.
– A etap duchowy?
– Na tym etapie człowiek widzi rzeczy głębiej, a więc drzewa nie są już drzewami, a góry nie są już górami.
– A etap boski?
– Ach, to jest już oświecenie – powiedział Mistrz ironicznie uśmiechając się – Na tym etapie drzewa znów stają się drzewami, a góry górami.”
Anthony de Mello  z książki "Minuta Mądrości"


Jaka jest zatem rzeczywistość? Kim jesteś? Jaki jest cel Twojego istnienia?


„Ten kto myśli, że rzeczy są prawdziwe, jest głupi jak krowa, ten zaś kto sądzi, że nie są, jest jeszcze głupszy”. – Gampopa „klejnotowa ozdoba wyzwolenia”  


Rzeczywistość jest tym co spostrzegamy i nie jest tym co spostrzegamy. Jesteś wszystkim czego doświadczasz i nie istniejesz wcale. Masz każdy cel i nie masz celu. Chcesz poznać czym jest rzeczywistość, kim jesteś, jaka jest twoja natura?

Zajrzyj w siebie. Tak głęboko jak możesz… teraz… tu gdzie jesteś. Spytaj sam siebie:
Kto patrzy twoimi oczami?
Kto tworzy myśli?
Kto je obserwuje?

Odczuj to że „jesteś”. Nie interpretuj. Wyłącz myśli. Odczuj to…
Skup się na zmysłach twojego ciała. Nie interpretuj ich. Nie oceniaj. Odczuj to…
Zaobserwuj myśli, doświadcz czasu. Czy jesteś tymi myślami? Kto je obserwuje. Odczuj to…

…..

 


Logiczne opisanie istnienia jest próbą zamknięcia nieskończoności w skończonym układzie. Logika która jest małą częścią świata nie może opisać tego co ją tworzy. Mentalny obraz który powstaje w świadomości nie może zdefiniować pola w którym powstaje. Nikt Ci ostatecznie nie wyjaśni kim jesteś.

Wszystko co wiesz o świecie jest prawdą , nie jest nią i jest wszystkim pomiędzy. Dlatego nie szukaj już więcej logicznej wiedzy bo takowa nic  nie da. Najpierw odczuj czym jesteś. Tylko Ty możesz zbadać własną naturę. Czy „gra” jest warta świeczki? Zdecydujesz sam.

Życie nieświadome nie jest warte tego, by je przeżyć. Sokrates

Wybór zawsze należał i dalej należy tylko do Ciebie. Rzeczywistość to doświadczenie… Twoje doświadczenie!... i tylko po przez nie możesz ją poznać. W świadomości powstają różne formy. Nie jest to ani złe ani dobre. Strzeż się jedynie by nie uwierzyć że jesteś tylko jedną z nich, choćby nie wiem jak złożona i wspaniała była. Znajdź siebie…

„Wszystko, co złożone, podlega zniszczeniu. Bez wytchnienia dążcie do celu.” – Budda Siakjamun (ostatnie słowa Buddy według Mahaparinibbana)

 

 

http://yourkatharsis.pl/

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1298
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3208
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2732
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 520
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2534
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1069
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 742
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3524
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 860
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1054
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

I oto cała kwintesencja oświecenia, którego niektórzy z nas tak desperacko poszukują :)

  erin,  15/01/2012

Czekamy na oświecenie z zewnątrz, a wszystko co ważne pochodzi z wnętrza:)

  Fraktal  (www),  16/01/2012

Wszystko jest w nas. Nie jest to jednak wielką tajemnicą, wielką wiedzą. Jest to proste uświadomienie sobie istnienia. Bez kontekstów, wielkich idei, religii. Bez zamykania się w Ego które musi coś znaczyć, musi mieć powód, potrzebuje wzniosłej idei, celów i podziwu.
Porostu BYĆ.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska