JustPaste.it

Asertywność? A co to za stwór?

Pojęcie, jakim jest asertywność, kojarzy nam się przede wszystkim z umiejętnością mówienia NIE. Jednakże zakres tego określenia jest dużo większy.

Pojęcie, jakim jest asertywność, kojarzy nam się przede wszystkim z umiejętnością mówienia NIE. Jednakże zakres tego określenia jest dużo większy.

 

785131e8d3a4c350dbd651ea67f7f339.gifOtóż, zachowania asertywne cechują się przede wszystkim otwartością na drugiego człowieka i akceptacją jego poglądów, opinii, osądów, przy jednoczesnym zachowaniu własnego ja. Psycholodzy twierdzą ponadto, że asertywność to również umiejętność wyjawiania w sposób jasny i zrozumiały tego, co sami odczuwamy lub co sądzimy na dany temat. Eksperci dodają też, że asertywne zachowania znacznie ułatwiają nam współżycie z innymi osobami, bez konieczności sięgania po agresję słowną czy siłową. Na tej podstawie, można więc stwierdzić, że asertywność to mile widziana i bardzo pożądana cecha. Niestety, mimo swoich licznych zalet, jest ona dość mało powszechna. Czy da się temu jakoś zaradzić? Odpowiedź na to pytanie, jest dość prosta: oczywiście, że tak, ponieważ można się jej nauczyć. Służą temu tak zwane treningi asertywne oraz kursy asertywności.

Są to zajęcia praktyczne, prowadzone przez doświadczonych psychologów – tak zwanych trenerów. Odbywają się one w kilkuosobowych grupach. Kursy asertywności, mają dwa główne cele. Po pierwsze: uczą, w jaki sposób akceptować samego siebie, jako osobę wartościową z wszelkimi swoimi zaletami jak i przywarami. Drugi cel tego typu zajęć, to opanowanie trudnej umiejętności budowania relacji z innymi osobami.

 

Kursy asertywności uczą nas więc pewności siebie, w wyrażaniu swoich potrzeb, emocji, opinii przy jednoczesnym daniu tego prawa naszym rozmówcom. Komu są najbardziej potrzebne tego typu zajęcia?

Kursy asertywności dedykuje się przede wszystkim ludziom, którzy w swojej pracy zawodowej jak i w codziennych kontaktach z innymi, narażeni są na sytuacje konfliktowe. Poza tym, może z nich też skorzystać każdy, kto odczuwa we własnym mniemaniu, iż jego relacje z otoczeniem, są nieprawidłowe.

Zachowania asertywne dotyczą przede wszystkim poprawnie budowanych relacji z innymi osobami z naszego otoczenia. To, czy i na ile potrafimy być asertywni względem drugiej osoby, zależy przede wszystkim od poczucia naszej własnej wartości. Im bardziej jesteśmy pewni siebie, tym łatwiej jest nam wyrażać swoje opinie czy okazywać emocje w sposób kontrolowany i pozbawiony agresji.

Jeśli nie umiemy samodzielnie określić tego: czy i na ile jesteśmy asertywni, warto byśmy sięgnęli po pewne pomocne narzędzie. Jest nim test na asertywność. Jeśli na jego podstawie uznamy, że umiejętność ta jest nam obca, wówczas możemy skorzystać z jednej z wielu dostępnych opcji. Są to między innymi: szkolenie asertywność oraz treningi i kursy asertywności. W trakcie ich trwania, możemy nauczyć się nie tylko prawidłowego wyrażania swoich emocji czy tego, jak dążyć w sposób pozbawiony agresji, do poszanowania naszych praw. W czasie zajęć poznajemy też tak zwane techniki asertywności. Są to pewne określone schematy postępowania, które mają doprowadzić do osiągnięcia przez nas określonego celu.

Techniki asertywności

Dwie najbardziej popularne a jednocześnie najłatwiejsze w zastosowaniu techniki asertywności to tak zwana Zdarta płyta oraz Metoda FUO.

  • Zdarta płyta - polega na uporczywym kilkukrotnym powtarzaniu fragmentu prośby lub zapytania aż przyniesie to określony skutek.
  • Metoda FUO - pozwala nam na wyrażenie w sposób konstruktywny krytyki określonego, niepodobającego się nam postępowania względem nas samych lub kogoś dla nas ważnego. 

Te dwie opanowane przez nas techniki asertywności, podbudowują naszą pewność siebie, a tym samym zwiększają nasze szanse na osiągnięcie postawionego sobie celu.

Asertywność to umiejętne wyrażanie siebie: swoich emocji, opinii, żądań w sposób nienaruszający praw i szanujących godność drugiej osoby. Najwięcej kłopotów z zachowaniami asertywnymi mają osoby nieznające swojej wartości, zakompleksione, z niską samooceną i posługujące się agresją w kontaktach z otoczeniem.  To dla nich, psychologowie i terapeuci przygotowali specjalny pakiet narzędzi, dzięki którym walka z ich nieprawidłowymi zachowaniami, jest o wiele łatwiejsza. Należą do nich między innymi kursy asertywności, na których mogą oni nauczyć się akceptacji siebie, co z kolei wzmocni ich pozycję, w czasie wyrażania emocji, poglądów, opinii czy pragnień. Podobne działanie ma też trening asertywności. Zanim jednak, podejmą one tego typu wysiłek, warto by sprawdziły czy dotyczą ich i na ile, problemy z właściwą budową relacji z otoczeniem. Narzędziem, które może im to ułatwić jest tak zwany test na asertywność.

Pytania składające się na ten test, dotyczą opisu danej sytuacji, która wymaga określonej reakcji. Każdemu z nich przyporządkowane są 4 lub 3 różne warianty zachowań. Zadaniem ankietera, jest wybranie tylko jednej opcji. Wypełniony poprawnie i zgodnie z prawdą test na asertywność pomaga nam zrozumieć, jakie błędy popełniamy w kontaktach z innymi. Ponadto wskazuje nam czy jesteśmy osobami biernymi, co obniża naszą samoocenę czy też potrafimy walczyć o swoje, nie unosząc się przy tym i nie demonstrując swojej siły i stanowczości. Wyniki, jakie daje test na asertywność mogą nas zmotywować do pracy nad sobą oraz zmusić do przemyślenia swojej obecnej pozycji, jaką zajmujemy w relacjach czy kontaktach z innymi osobami.

Pojęcie, jakim jest asertywność, można śmiało nazwać sztuką porozumiewania się bez barier. Niestety, nie każdy z nas potrafi wyrażać jasno i śmiało to, co czuje lub czego pragnie w stosunku do drugiej osoby. Najczęściej przybieramy wówczas postawę wrogą, wymuszającą na innych akceptację naszych poglądów czy opinii. Możemy jednak w dość prosty sposób, zmienić nasze zachowanie. Wystarczy w tym celu, sięgnąć po jedno z bardziej wypróbowanych narzędzi, jakim jest test na asertywność. W jakim celu powinniśmy go wykonać oraz co możemy dzięki niemu uzyskać? Otóż, tego typu test, pozwoli nam przekonać się, czy faktycznie mamy problem z zachowaniami asertywnymi. Wyniki te, wskażą nam też czy powinniśmy udać się na kurs asertywności czy wystarczą nam tylko proste ćwiczenia asertywności, które możemy wykonywać także we własnym domu.

Na czym polegają ćwiczenia asertywności?

Najprostsze z nich, dotyczą właściwego wyrażania swoich emocji, pragnień oraz osądów w sposób: neutralny, agresywny oraz asertywny. Inne ćwiczenia asertywności polegają z kolei, na umiejętnym odmawianiu drugiej osobie w sposób: agresywny lub asertywny. Dobrą praktyką jest tu odnotowywanie własnych uczuć, jakie nam towarzyszą w czasie reakcji agresywnych czy neutralnych a jakie podczas zachowań asertywnych. Sporo propozycji tego typu ćwiczeń, możemy znaleźć w fachowej literaturze poświęconej tej tematyce. Należy ich szukać w działach psychologii emocjonalnej lub psychoterapii.

 

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
www.Psychorada.pl
Internetowa Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna

 

Źródło: http://kurs-asertywnosci.pl/

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych