Login lub e-mail Hasło   

Drzewa w PHP i MySQL

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artykuly.zyxist.com/czytaj.php/dr(...)i_mysql
Stworzenie hierarchicznej (drzewiastej) struktury przy pomocy bazy danych takiej, jak MySQL, zazwyczaj przyprawia programistów o zawrót głowy. Winę ponosi język SQL nieposiadający żadnych mechanizmów do realizacji tego. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem.
Wyświetlenia: 26.242 Zamieszczono 16/06/2006

Stworzenie hierarchicznej (drzewiastej) struktury przy pomocy bazy danych takiej, jak MySQL, zazwyczaj przyprawia programistów o zawrót głowy. Winę ponosi język SQL nieposiadający żadnych mechanizmów do realizacji tego. W tym artykule opisałem, jak sprytnie ominąć to i dopiąć swego.

Hierarchiczne, lub inaczej drzewiaste struktury znakomicie nadają się do porządkowania wielopoziomowych danych. Każdy element znajdujący się wewnątrz nich posiada tzw. "rodzica" będącego elementem nadrzędnym. Jednocześnie on sam może posiadać dowolną ilość podelementów. Podobnie działa system plików w systemach operacyjnych. Jest jeden centralny węzeł zwany korzeniem, a wewnątrz niego znajdują się pliki i katalogi. Te drugie mogą zawierać kolejne pliki i katalogi i tak w nieskończoność (w teorii).

Niestety język SQL wykorzystywany do komunikacji ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami baz danych (Oracle, MySQL, PostgreSQL itd.) nie zawiera dosłownie żadnych mechanizmów pozwalających na szybką i efektywną implementację drzew. Normalny programista zrobiłby tak, jak podpowiada logika, tj. utworzył w tabeli pole "parent_id" przechowujące identyfikator elementu nadrzędnego. Zgoda, tyle że czas potrzebny na wyświetlenie takiego drzewa jest niezwykle długi. Język SQL nie zezwala na utworzenie zapytań rekurencyjnych, zatem dla każdego odgałęzienia i każdego poziomu musimy wywołać osobne zapytanie. Im większe drzewo, tym więcej się ich wysyła i tym wolniej wszystko działa. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Surfując po sieci trafiłem jednak na bardzo dobre ominięcie tego problemu. Zaimplementowane tym sposobem drzewo można wyświetlić w całości jednym tylko zapytaniem bez względu na jego rozmiar oraz ilość rozgałęzień. W dodatku korzysta ono z podstawowych elementów języka SQL, co gwarantuje jego idealne działanie na wszystkich bazach danych potrafiących solidnie go obsłużyć.

Na czym polega sztuczka? Otóż wystarczy nasze drzewo... rozpłaszczyć i utworzyć między węzłami drogę w taki sposób, jak pokazałem na rysunku. Jeżeli znasz się na algorytmice, prawdopodobnie już zauważyłeś, że opisywany tutaj sposób jest niczym innym, jak implementacją metody przechodzenia przez drzewa metodą preorder, tyle że zaimplementowaną w MySQL'u.

Po co te liczby? To jest klucz do sukcesu. Do każdego węzła dodajemy dwa pola: left oraz right. Na rysunku ich wartości obrazują właśnie liczby znajdujące się po lewej (left) oraz prawej (right) stronie danego elementu. Jak je dobrać? Jeżeli dany element nie zawiera żadnych podelementów, wtedy right jest większe o 1 od left. W przeciwnym wypadku różnica między nimi musi być taka, aby pomieściły się między nimi analogiczne wartości we wszystkich podwęzłach. Zobaczmy, jak to jest na rysunku: węzeł "Fabryka" nie zawiera podelementów, dlatego opisaliśmy go liczbami 3,4. Zawarty on jest w węźle "Przemysłowe" opisanym jako 2,5. Pomiędzy 2 i 5 mieści się 3,4 i stąd wiemy, że "Fabryka" leży w "Przemysłowem". Zauważmy też kolejną rzecz: jeśli dwa węzły leżą na tym samym poziomie w tej samej gałęzi, wtedy po wartościach left i right możemy określić kolejność ich położenia. Na rysunku obrazuje to gałąź "Publiczne" z "Biblioteką" i "Kościołem".

Zatem left i right wyznaczają swym zakresem pewien "pojemnik" dla wszystkich węzłów potomnych, ich węzłów potomnych itd. Takie podejście do problemu sprawia, że możemy zaimplementować nasze drzewo tak, jak chcemy. Nie korzystamy z żadnych niestandardowych rozszerzeń języka SQL, a całe drzewo da się wyświetlić jednym zapytaniem.

Przejdźmy do kodowania. Na początek struktura naszej tabeli oraz dane testowe:

CREATE TABLE `drzewko` (
`id` int(8) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
`nazwa` varchar(32) collate utf8_polish_ci NOT NULL DEFAULT '',
`left` int(8) NOT NULL DEFAULT '0',
`right` int(8) NOT NULL DEFAULT '0',
PRIMARY KEY (`id`),
KEY `parent` (`left`),
KEY `right` (`right`)
);
 
INSERT INTO `drzewko` VALUES (1, 'Budynki', 1, 22);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (2, 'Przemyslowe', 2, 5);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (3, 'Publiczne', 6, 11);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (4, 'Mieszkalne', 12, 21);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (5, 'Fabryka', 3, 4);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (6, 'Biblioteka', 7, 8);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (7, 'Kosciol', 9, 10);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (8, 'Domy', 13, 18);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (9, 'Blok mieszkalny', 19, 20);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (10, 'Dom jednorodzinny', 14, 15);
INSERT INTO `drzewko` VALUES (11, 'Dom wielorodzinny', 16, 17);

Aby wyświetlić drzewko, potrzebne są nam tylko dwa zapytania:

# Pobierz parametry left i right dla elementu, od 
ktorego zaczac wyswietlanie
SELECT `left`, `right` FROM drzewko WHERE id='1'
 
# Wyswietl drzewo, za @left i @right wstawiajac
dane z poprzedniego zapytania
SELECT `nazwa`, `left`, `right` FROM drzewko
WHERE `left` BETWEEN @LEFT AND @RIGHT ORDER BY `left`

Tak oto otrzymujemy listę podelementów ułożoną już od razu w odpowiedniej kolejności. Jednak aby przypominała ona choć trochę drzewo, potrzebny jest nam jeszcze odpowiedni skrypt, który zrobi użytek z drugiego parametru, right. Przy wyświetlaniu każdego elementu będziemy go odkładać na stos, który na samym początku pętli jest "przycinany" do czasu, gdy zawarte w nim wielkości będą mniejsze od wartości right aktualnie obrabianego węzła. W ten sposób wielkość stosu zawsze będzie wskazywała na poziom jego zagłębienia. Poniżej przedstawiam funkcję rysującą takie drzewko opisanym tu sposobem:

<?php
function displayTree($root)
{
// pobierz parametry glownego wezla
$r = mysql_query('SELECT `left`, `right` FROM
drzewko WHERE id=\''.$root.'\'');
if($row = mysql_fetch_assoc($r))
{
$right = array();
// wyswietl wezly
$r = mysql_query('SELECT `nazwa`, `left`,
`right` FROM drzewko WHERE `left`
BETWEEN \''.$row['left'].'\' AND
\''.$row['right'].'\' ORDER BY `left`');
while($row = mysql_fetch_assoc($r))
{
// czysc stos
if(count($right) > 0)
{
while($right[count($right)-1] < $row['right'])
{
array_pop($right);
}
}
// wyswietl element
echo str_repeat('| ',count($right))."\n";
if(count($right) - 1 > 0)
{
echo str_repeat('| ',
count($right) - 1).'+- '.
$row['nazwa']."\n";
}
else
{
echo '+- '.$row['nazwa']."\n";
}
// zloz jego parametr 'right' na stos
$right[] = $row['right'];
}
// wszystko jest OK
return 1;
}
// tere fere, nie ma takiego wezla
return 0;
} // end displayTree();
?>

Dodawanie elementów wymaga wykonania trochę większej pracy, niż w normalnie, ponieważ potrzebne są aż cztery zapytania. Gdy bowiem dodamy nowy węzeł, trzeba przesunąć w górę wartości "left" i "right" wszystkich pozostłych leżących w dalszej części naszej drogi. Oto zaczątek funkcji służącej do tego celu:

<?php
function createNode($id, $title)
{
// zablokuj innym dostep do tabeli, aby sie nic nie pokopalo
mysql_query('LOCK TABLES `drzewko` WRITE');
$r = mysql_query('SELECT `left`, `right`
FROM drzewko WHERE id=\''.$id.'\'');
if($row = mysql_fetch_assoc($r))
{
$left = $row['left'];
$right = $row['right'];
}
else
{
// nie znaleziono elementu
// nadrzednego, zacznij nowe drzewo
$left = 0;
$right = 1;
}

// przesun wartosci parametrow nastepnych wezlow o 2
mysql_query('UPDATE drzewko SET `right`=`right`+2
WHERE `right` > '.($right-1));
mysql_query('UPDATE drzewko SET `left`=`left`+2
WHERE `left` > '.($right-1));

// dodaj nowy element
mysql_query('INSERT INTO drzewko (`nazwa`, `left`,
`right`) VALUES(\''.$title.'\', \''.$right.'\',
\''.($right+1).'\')');
// zdejmujemy blokade, tabela ponownie nadaje
// sie do uzytku
mysql_query('UNLOCK TABLES');
} // end createNode();
?>

Piszę "zaczątek", ponieważ obecnie, jeśli pomylimy ID rodzica, funkcja pomyśli, że zaczynamy robić nowe drzewo i wszystko pochrzani :). Dodatkowo przypominam, aby nie zapomnieć tutaj o założeniu blokady na tabelę na czas dodawania tak, jak ja to zrobiłem. Inaczej przy dużym ruchu oglądający może ujrzeć głupoty, ale to nie wszystko. W najgorszym przypadku dwie osoby mogą dodać jakiś węzeł w tym samym czasie, co ewidentnie rozwali nam bazę.

W analogiczny sposób realizuje się usuwanie; trzeba tylko odwrócić czynności.

Opisana tu struktura ma jeszcze dwie ciekawe właściwości. Na początek odpowiemy na pytanie, ile elementów zawiera dany węzeł. Możemy to wyliczyć bez uciekania się do funkcji COUNT:

(right-left-1)/2

Następnie zajmijmy się stworzeniem paska nawigacyjnego. Wykorzystują go często i gęsto rozmaite serwisy WWW, aby oglądający mógł zorientować się, jak głęboko w nich ugrząsł: Zyxlaski.pl » Importowane » Mahoń » Prod. szwedzka » Superkijek 2000 Pro. Tu również wystarczą nam dwa zapytania:

# Pobierz parametry left i right elementu, w ktorym jestes
SELECT `left`, `right` FROM drzewko WHERE id='1'
 
# Wyswietl sciezke do niego
SELECT `nazwa` FROM drzewko WHERE `left` <= @LEFT AND
`right` >= @RIGHT ORDER BY `left`

Jeśli chcemy, aby na pasku NIE pojawiła się także nazwa właśnie oglądanego elementu, zamieniamy znaki <= i >= na < i >.

Na koniec taka uwaga. Osobiście stwierdziłem, że mimo wszystko najlepiej jest połączyć ten sposób z metodą tradycyjną, tj. zostawić także pole "parent_id". Dzięki temu będziemy mogli też wyświetlać poziomy płasko, bez zgłębiania się w ich podwęzły itd. Na jego podstawie jesteśmy też w stanie odtworzyć budowę drzewa, gdyby ktoś przez przypadek namieszał nam z parametrami left i right.

W powyższym kodzie brakuje wielu istotnych metod, m.in. zamieniania dwóch równorzędnych węzłów miejscami. Pozostawiam to czytelnikowi jako ćwiczenie. Opracowanie wszystkich funkcji zarządzania drzewem zajęłoby tak dużo miejsca, że przekracza możliwości tego tekstu, a napisanie ich samodzielnie nie stanowi zbyt dużego problemu, jeśli pojmie się zasadę, na jakiej wszystko funkcjonuje.

Na tym kończę ten artykulik. Gwoli ścisłości dodam, że pomysł na zrobienie czegoś takiego w taki sposób dał mi tekst Storing Hierarchical Data in a Database.


Autor: Tomasz "Zyx" Jędrzejewski
Aktualna wersja zawsze dostępna na stronie: http://www.zyxist.com

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61484
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32901
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31573
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63993
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65393
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23601
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29319
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28843
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23985
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26538
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12749
 
Autor
Zyx
Dodał do zasobów: Tomasz Jędrzejewski
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Ja wykorzystują zwykły cache - przy małym obciążeniu to w zupełności wystarcza.

  semafor,  26/03/2008

Szczerze mówiąc uważam, że tego typu struktura jest dla programisty trudna w implementacji. Obsługa takiego drzewka może przysporzyć sporo problemów podczas zwykłej modyfikacji konstrukcji drzewka. Osobiście jestem zwolennikiem innej struktury przechowywania drzewek. Jak dam radę z czasem to postaram się umieścić o tym artykuł.

a ja to widziałem juz gdzieś tylko inny autor był

Musiało Ci się coś pomylić - artykuł ten, z tego co wiem i co mówi Google, opublikowany jest jedynie na mojej stronie i w eioba.

PS. W lipcu postaram się napisać nową, znacznie rozszerzoną wersję z bardziej kompletną implementacją.

  mejbi,  21/07/2008

Wszystko fajnie, tylko w jaki sposób rozwinąć gałęzie tylko do jednego liścia (bądź kilku równorzędnych, tu np. drukarek igłowych)?
Całe drzewo np. wygląda tak:

- 1.Fotografia
--- 1.1.Akcesoria fotograficzne
----- 1.1.1.Filtry
--- 1.2.Aparaty fotograficzne
----- 1.2.1.Analogowe
----- 1.2.2.Cyfrowe
--- 1.3.Karty pamięci
----- 1.3.1.Com

...  wyświetl więcej

  WebCM  (www),  25/12/2008

Świetny artykuł! Pobieranie kategorii z bazy danych jest bardzo wydajne, lecz można napotkać problemy z wyświetlaniem drzewa. Jeśli nie pobierzemy wszystkich rekordów, jest to praktycznie niemożliwe, chyba że dodamy pole "depth" (głębokość) do tabeli. Wyświetlam całe drzewo tak - http://pastebin.pl/4176 :: Przy modyfikacji drzewa czasem łatwiej je przebudować w całości na podstawie parent_id (zmodyfikowałem trochę algorytm z SitePoint).

  b4m,  05/01/2009

Trochę dziwna struktura jak dla mnie, nie prościej zrobić pole parent_id? A te zapytania do bazy w pętli... Sprawdźcie moje rozwiązanie: http://blog-programisty.pl/200(...)ncyjna/

OMG, że tak się wyrażę. Właśnie o to chodzi, by tej rekurencji nie było, bo po to masz bazę danych, by nie robiła ona jedynie za prymitywne składowisko danych, tylko by wykorzystać jej potencjał. Twój rekurencyjny pomysł likwiduje jedną wadę związaną z najbardziej trywialnym podejściem (rekurencyjne wywoływanie zapytań), a produkuje parę innych, m.in. kompletnie nieracjonalne wykorzystanie zasobów ...  wyświetl więcej

Skrypt jest wadliwy po dodaniu rekordu test pod Domy jednorodzinne i ustaleniu left i right rozsypał się, wyświetla zawartość Przemysłowe i Publiczne w Mieszkalne już nie wyświetla, Skrypt nadaje się maksymalnie do 2 poziomu wyświetlania Menu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska