Login lub e-mail Hasło   

Władza ?

Władza, co to jest i dlaczego nam jest niepotrzebna i co z tego wynika.
Wyświetlenia: 1.258 Zamieszczono 26/03/2012

Czy zastanawialiście się kiedyś nad pojęciem „władza” Nie taka władza w niebieskiej czapce – czyli „pan władza” , ale WŁADZA, czyli sprawowanie kontroli nad grupami ludzi.

Jak się dobrze zastanowić, to władza jest najstarszym wymysłem ludzkości i najstarszą profesją – zaraz obok tej, która za najstarszą przywykło się uznawać, czyli kurewstwo.

Właściwie jak o tym myślę, to dochodzę do wniosku, że WŁADZA spowodowała kurewstwo, ale nie to jest przedmiotem moich dociekań.

Ludzie lubią i chcą WŁADAĆ innymi ludźmi, bo to ze wszech miar bardzo intratne zajęcie, a poza tym jakże przyjemne! Niektórzy wręcz upajają się tą czynnością. Najbardziej jednak intrygują mnie nie władający, ale podmioty (tak być powinno), a co raz częściej przedmioty „władania”. Władający są nudni i jednowymiarowi, są efektem selekcji negatywnej, której kryterium jesteśmy MY. Nie wymagamy od nich dużo, wręcz wystarczają nam proste zachowania i dajemy sobie wciskać bzdury- bo chcemy, bo ci co nie mówią bzdur są przez nas eliminowani w okresowym misterium demo(k)racji, czyli na wyborach. Można by powiedzieć, że nie chcemy władających za mądrych, bo mówią i chcą robić to co logiczne i konieczne, a nie to co medialne i popularne. Logiczną konsekwencją tego rozumowania jest: WŁADZA zmieni się, gdy MY się zmienimy- i to dotyczy również WŁADZ dyktatorskich. Musimy się zmienić, to jest nieuchronna konieczność, można powiedzieć wręcz: dira necessitas”.Choć dla mnie (myślę, że dla innych też) duże znaczenie ma: KIEDY?!

Bułhakow ustami Jeszua Ha-Nocri („Mistrz i Małgorzata”) mówi: „Wszelka władza jest gwałtem zadanym ludziom i że nadejdzie czas, kiedy nie będzie władzy ani cesarskiej, ani żadnej innej. Człowiek wejdzie do królestwa prawdy i sprawiedliwości, w którym niepotrzebna będzie już żadna władza” Czy to jest możliwe ? Czy możliwe jest społeczeństwo, w którym bytowanie jednostek i zbiorowości nie będzie wymagało jakiegokolwiek zarządzania ? Jestem pewien, że tak! Wymaga to jednak dużych zmian społecznych, cywilizacyjnych i przede wszystkim osobniczych.

 

Czy władza jest w ogóle koniecznością?

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3143
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1276
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2564
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2042
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1053
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 449
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2080
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2485
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 852
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Wizja dość utopijna, aczkolwiek wnioski ciekawe... a za Bułhakowa już Cię kocham:P

Jak to kiedyś powiedział Rothbard: "nie jest utopią pracować dla społeczeństwa bez podatków; jest utopią myśleć, że siła podatku nie będzie nadużyta, gdy już się ją komuś przyzna", trzeba hydrę zniszczyć zabierając jej pożywienie, a nie jak to kolibry chcą uczynić przez obcięcie jej głowy.

  Darwolf  (www),  27/03/2012

Warto by rozwinąć ten temat...

Skoro temat nawiazuje do zmian systemowych polegających na zniwelowaniu władzy i zdobywa głosy , a wstępny projekt, ktory przedstawiłem na Eioba 2 dni wcześniej jest praktycznie olany pod względem dyskusji merytorycznej to zaczynam się zastanawiać czy nie zostałem zrozumiany czy też w Tym kraju ludzie potrafią tylko narzekać, a może poprostu nie jestem tu lubiany..

Mógłbym odać głos i nic

...  wyświetl więcej

'życie w państwie bez władzy czyli gdzie każdy ma władze, jesli by załozyć iż brak władzy polega na tym że ma ją każdy to- nie ma jej nikt"
Dla uściślenia:
- nie życie w państwie, a raczej bez państwa
- brak władzy polega na tym że ma ją każdy nad samym sobą,

"Jednak aby kazdy z nas uniezaleznił się od systemu jakim jest władza jednostki nad grupą trzeba najpierw załoz

...  wyświetl więcej

Łukasz G, Jesli chcesz przekazać coś istotnego to napisz konkretny artykuł, może go przeczytam i wtedy będę wiedział z kim mam przyjemność dyskutować. Chociaż nie uważam abym był na tyle ważny abym musiał tu przebywać, moja misja tutaj pomału się kończy może ktos inny pomoże Ci zrozumieć to iż z pustego i Salomon nie naleje :)

>Razem możemy więcej, niech żyje Mądre Państwo!
>Howk!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska