Login lub e-mail Hasło   

Moje miasto – Severodvinsk

Greenway: "Drogi Dmitrij, witam na portalu eioba, może napiszesz coś o swoim miejscu zamieszkania Severodvinsku?"
Wyświetlenia: 2.538 Zamieszczono 21/04/2012

Z zadowoleniem opowiem Wam o swoim mieście – Severodvinsku. Mojego miasta nie można nazwać dużą aglomeracją: jego ludność składa z blisko 190 tysięcy mieszkańców - niewielkie miasto za dzisiejszymi pojęciami. Narodowościowy skład mieszkańców: 96% - Rosjanie, są również Ukraińcy, Białorusiny, Tatarzy. Severodvinsk leży nad Morzem Białym, przy ujściu dużej rzeki Dwiny. Te ziemie od dawna nazywają Rosyjską Północą, ponieważ jej opanowanie rosyjskimi ludźmi zaczęło się 800 lat temu. Na terytorium obecnego miasta jest klasztor Świętego Mykoły, który był założony jeszcze w XIV wieku.

 

129.png2.jpg

klasztor Świętego Mykoły, 2008 r.      Brzeg Białego morza.

Ten klasztor jest znany z tego, że właśnie jego port w XVI wieku przyjmował handlowe statki, które przypływały do Moskiewskiego Carstwa z Europy. W ciągu trzystu lat od tamtego czasu klasztor kwitł, ale do końca XIX wieku podupadł. Dlatego, kiedy latem 1936 roku na tej ziemi wylądowali pierwsi budowniczy naszego miasta, ona była praktycznie pusta. Wśród tych budowniczych był również mój dziad, inżynier-budowniczy z Leningradu. Właśnie dlatego, kiedy mówię o Severodvinsku "moje miasto", przykładam do tych słów szczególne znaczenie. Głównym zadaniem budowniczych było stworzenie dużej stoczni, zdolnej do budowy liniowców. Tak więc, miasto najpierw tworzyło się jak "miasto-zakład", potężne przemysłowe centrum obronnego znaczenia. W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945) Severodvinsk budował wojenne statki i produkował amunicję na potrzeby frontu. Na produkcji, w zasadzie pracowały kobiety i nastolatkowie, ponieważ mężczyźni (w tym mój dziadek) poszli na front. Zaopatrzenie miasta w żywność wtenczas było mizerne, ludzie musieli pracować ciężko. Bardzo dużo naszych mężczyzn wtedy zginęło, broniąc Ojczyzny. Lecz miasto wytrwało i wykonało wszystkie swoje zadania, to znaczy przyjęcie i rozładowanie statków Sojuszników po Antyhitlerowskiej koalicji, co dostarczało Związkowi Radzieckiemu towarów i broni. Właśnie dlatego teraz Severodvinsk  nosi honorowy tytuł "Miasto Wojskowej Sławy”.

W powojennych latach Severodvinsk szybko rosł i rozwijał się.

127.png

Severodvinsk. Widok ze strony Teatralnego jeziora.

Zakład intensywnie budował łodzie podwodne, w tym i atomowe okręty rakietowe. Wciągnięty do wyścigu zbrojeń, on wtenczas produkował do sześciu (!) atomowych okrętów rakietowych rocznie. Zaopatrzenie miasta w te czasy było świetne, a wypłaty dla pracowników - wysokie. To przyciągało do naszego miasta ludzi z całego ZSRR i przed 1980 rok liczba ludności dosięgła 250 tysięcy osób. Jednak wyścigu zbrojeń ZSRR nie wytrwał: zaoratrzenie miasta gwałtownie pogorszyło się, wypłaty znacznie spadły. Ostatecznie, po rozpadzie ZSRR nasze miasto znów znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Państwowe finansowanie obronnego zamówienia ustało i niedokończone okręty rakietowe faktyczno finansowały się kosztem stoczni i miasta. Od 1992 do 1995 roku stoczniowcom praktycznie nie płacono pieniędzy, jednotygodniowy zarobek często wypłacano chlebem. Bardzo wiele osób z tych, którzy przyjechali do nas w celu zarobienia dużych pieniędzy, opuściło nasze miasto. Ale rosyjscy ludzie, obywatele Severodvinsku, i tu przejawili upor. Wtedy powstało żartobliwe przysłowie: “Nawet jeśli zamkną fabryczną bramę i nie puszczą nas na nasze miejsca pracy, przeleziemy przez zagrodę i nadal będziemy pracować!” Dzięki temu Severodvinsk znów wytrwał i zachował swój produkcyjny potencjał.

Obecnie Severodvinsk czuje się pewnie i z optymizmem patrzy w przyszłość.  W mieście nadal buduje atomowe łodzie podwodne, lecz na wiele mniejszą skalę. Oprócz tego produkujemy dla cywilnego okrętownictwa, specjalne maszyny (bloki dla elektrowni, kontenery dla zużytego jądrowego paliwa, sprzęt startowych placyków kosmicznych rakiet, itd), a także mamy zawarte międzynarodowe kontrakty w zakresie wojskowo-przemysłowej współpracy. 

126.png123.png

Nowa wielocelowa atomowa łódź podwodna             Akwen zakładu.

“Severodvinsk”

Na tym pozwólcie, że zakończę moją opowieść. Jeśli zdarzy się możliwość, przyjeżdżajcie do nas: gościnne przyjęcie będzie zagwarantowane!

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2573
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 948
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 862
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 850
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 750
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 735
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 607
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1665
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 575
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 884
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 482
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  21/04/2012

Dmitrij bardzo dziękuję Ci za piękny i szczegółowy opis Twojego miasta. Ciekawa też jestem co przyciągnęło Cię do Polski?

Droga Greenway, bardzo cieszę się, że Сi spodobała się moja opowieść. Na Twoje pytanie odpowiem krótko: Polacy:) W 2010 roku, na folklorystycznym festiwalu w Niemczach, po raz pierwszy spotkałem się z Polakami. To byłi artyści z ludowego zespołu “Lachy” z miasta Nowy Sącz. Kiedy do ich podszedłem, żeby zapoznać się, oni radośnie przyjęli mnie, i już przez minutę grałem taniec-polkę razem z nimi. W ...  wyświetl więcej

Zgadzam się z Greenway - w dodatku świetnie poradziłeś sobie z tekstem - podziwiam! I fajnie jest, kiedy ludzie różnych narodów lgną do siebie... :)

Z przyjemnością przeczytałam :)

  jotko49,  21/04/2012

Podzielam zdanie Janusza, pięknie radzisz sobie z naszym językiem jak na ten krótki okres czasu. Aż szkoda że brak mi zamiłowań do podróży nawet tych niedalekich. Ostatecznie to tylko 2560 km odemnie. Lecz gdybym dotarł już w te piękne strony, starałbym się i odszukać Anastasię z "Cedrowych dzwonów" Władimira Megre. Zapewne i do niej niedaleko, mając na uwadze te "niewielkie "odległości...;) Pozdr ...  wyświetl więcej

Drogi Janusz,

Bardzo Ci dziękuję! Oto tak i rozkręciły tu mnie na artykuł:)

Witam Ciebie, Jotko! Bardzo cieszę się, że Ci spodobała się moja "próba pióra":)

Jotko, dzieki za link.
Pokazalem go mojemu bratu w Polsce ( byly pilot Lot-u).
Chce wyniesc sie z miasta i zalozyc podobna farme... uwielbia konie...
Przyznal sie calej Rodzinie ze po cichu zawsze o tym marzyl po zakonczeniu latania.
Ten video clip przekonal jego zone ...obiecal mi nawet pol litra..., ktore wlasciwie Tobie sie nalezy....:-)

Zapowiadaja mi sie wspaniale wakacje letnie w Polsce tego roku...

  jotko49,  22/04/2012

Twoja radość jest mą radością.
Polecę wobec tego ten temat do zgłębienia z kolejnego linku, http://www.youtube.com/results(...)j7.8.0.
jak również poznania podstaw tej idei z przep ...  wyświetl więcej

Jotko, dzięki za pokazanie filmiku, aż muszę przeczytać "cedrowe dzwony" !!!

Tobie Dimitrij, dzięki za opis miasta, znajomy w tym roku odwiedził, więc może i ja będę miał okazję podczas jakiegoś rejsu zawitać w Twoje strony ;D

Włóczykij: więc może i ja będę miał okazję podczas jakiegoś rejsu zawitać w Twoje strony ;D

To świetnie! Jeśli pojedziesz do nas, napisz mi. Będę w mieście - obowiązkowo Ciebie spotkam:)

Obowiązkowo :)

  wurkut,  21/04/2012

Rosyjski folklor czasami sobie puszczę, choć w wydaniu lekko unowocześnionym ;)

http://www.youtube.com/watch?v(...)pYn-8u8

:P

Wurkut, mój przyjacielu,

To doskonale! Coś i u mnie pięści świerzbią, do czego by to? :))

  wurkut,  21/04/2012

Zachowaj siły!
12.06.2012, w Warszawie, mecz Euro2012 Polska-Rosja :)

Najlepszy będzie dla tych, kto nie przeciw takich rozrywek, spotkać się i wypuścić parę przed meczem. A potem, wszyscy razem, spokojnie pójść na mecz. A już po meczu, bez względu na jego wynik - tylko na piwo:)

Chociaż sam za muzyką folklorystyczną jako taką nie przepadam, to takie unowocześnione całkiem ciekawe, tu proszę celtycki (trochę szanty przypomina, za co jeszcze lepszy jest)
http://www.youtube.com/watch?v(...)Q9xgtGk

  greenway,  21/04/2012

Dmitrij bardzo się cieszę, że Cię poznałam. Bardzo cenne jest Twoje spojrzenie na Polskę i to co możesz nam powiedzieć o swoim kraju. Wszystkiego najlepszego drogi Dmitrij. :-)))

  awers,  21/04/2012

Priwiet Dmitrij. Jednymi z założycieli tego zespołu jest mój przyjaciel Szczepan i jego żona Kinga. Może słyszałeś?

Witam Сiebie, Awers! Na żal, ja nic o nich nie znam, chociaż zapoznał się z wieloma z zespołu “Lachy”. Ależ ten świetny zespół, na ile znam, jest bardzo liczny.

Drogi Dima,
Gratuluje debiutu na EIOBIE.

Mam nadzieje, ze zachecisz tym artykulem innych Europejczykow (nie -Polakow) do pisania na EIOBIE ...PO POLSKU...

P.S.
Intryguja mnie zalaczone przez Ciebie zdjecia.
Czy Monastyr Sw.Mikolaja/Mykoly jest rowniez stacja benzynowa?..Jezeli tak to gratuluje Rosyjskiej Cerkwii Prawoslawnej przedsiebiorczosci.

ACHTUNG

...  wyświetl więcej

Drogi Youngcontrarian,
dziękuję, mój druh! Dzięki Ci ja na EIOBIE, a mi bardzo tu podoba się:) Co dotyczy cystern samochodowych. Rzecz w tym, że monastyr okazał się na terytoria zakładu. Dlatego parafian, nie będących pracownikami zakładu, puszczają tam tylko po dużych świętach i tylko po specjalnych pozwoleniach.
A tym dinozaurom (J.K., A.M.) mogę poradzić nabrać w wyszukiwarce GOOGLE słowo Северодвинск. Jeśli oni umieją używać Internet:))

Dzieki za wspanialy pomysl...wstep do kosciola za okazaniem WAZNYCH przepustek aktualnych legitymacji z oplaconymi skladkami czlonkowskimi....przeciez to genialna idea...
Ciekawe co pomyslalby o tym Ojciec Dyrektor...moze sie to przyjmie w Polsce...

Dzialajaca cerkiew na terenie czynnego zakladu pracy...tego jeszcze nie widzialem...Przeciez to sie nadaje na artykul - i to nawet nie satyryczny.....Niby znam Rosje i Rosjan ale nigdy nie przestanie mnie ona zaskakiwac....

  wurkut,  22/04/2012

Myslisz, że w Polsce jest inaczej?
Spróbuj w Toruniu do obiektów sakralnych przy ulicy Żwirki i Wigury bez przepustki i kontroli osobistej się dostać ;)

Znow nie docenilem Ojca Dyrektora i jego pretorian....
Czy wymagaja przy wstepie waznego aktu chrztu i znajomosci (na pamiec) "Zdrowas Mario..." ?

Witaj na eiobie przyjacielu! Bardzo się cieszę, że tu trafiłeś. A jeśli jesteś samoukiem i TAK potrafisz pisać po polsku, to ja Ci powiem, że jesteś wielki!
Pozdrawiam:-)

Grzegorz,
dziękuję za ciepłe słowa, mój przyjacielu!
Byłem mocno zdziwiony, kiedy Polacy z Nowego Sączu zaczęli mówić z mną po rosyjsku. Tego już, uczciwie powiedzieć, nie czekał!
Muszę odznaczyć, że współczesne systemy informacji a komunikacji dają możliwość uczyć bardzo dużo czego i za bardzo krótki czas. Głównie - pragnienie uczyć się. Na dodatek, język polski jest bardzo p ...  wyświetl więcej

Drogi Dima,
Zazdroszcze Ci tych wszystkich plusow...i glosow..... i to w ciagu zaledwie 23 godzin...Trudno Cie nie polubic....

Chyba jestes jedynym RDZENNYM obcokrajowcem udzielajacym sie na tym portalu po polsku...
Czekamy na nastepny artykul...moze o tym pol-zakladzie przemyslowym i pol-cerkwi....ktory pomylilem ze stacja benzynowa :-)

Drogi mój Youngcontrarian! Ja i sam nie czekał takiego sukcesu. Po doświadczeniu komentowania na GW, szybciej czekał ostrej krytyki.
Na Twoje pytanie mogę odpowiedzieć krótko. Jak już pisałem w artykule, ten klasztor był porzucony mnichami (za moimi wiadomościami, ostatni mnich stamtąd poszedł w 1908 roku). Dlatego pierwsi budowniczy miasta w 1936 roku znaleźli tam tylko puste ściany z pobu ...  wyświetl więcej

Wyglada na to , ze Rosji jest potrzebna KOMISJA MAJATKOWA ...mozemy Wam ja wypozyczyc....

KOMISJA MAJATKOWA ..
Proszę, wyjaśnij mi, co to jest.

  wurkut,  22/04/2012

http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_majątkowa
Przekrętów było przy tym co niemiara, a panom w sukienkach nie przeszkadzało w celu "odzyskania" majatku zatrudnianie dawnych funkcjonariuszy reżimu komunistycznego. Jak to się mówi, "cel uświęca środki" :)

Drogi Wurkut,
dziękuje, zrozumiałem. Działacze КК, przez tę komisję, jak widać, dużo kogo skrzywdziły. Mi coraz więcej jasno, dlaczego w Polsce obecnie tak wiele przeciwników КК.

"Wyglada na to , ze Rosji jest potrzebna KOMISJA MAJATKOWA ...mozemy Wam ja wypozyczyc...."

Nie daj Boże, mój druh! W Rosji własnych "obiektów nienawiści ludową" mamy dosyć:)

KOMENTARZ DNIA :

"Religia to twoj pasikonik"

Пpocтo пpeлecть !
Dima, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak bezcenne i genialnie urocze jest to zdanko...Uzyje go w srodowisku polonijnym w NY ( najlepiej w spolecznosci duszpasterskiej)....zobaczymy jak zareaguja moi Rodacy...MOZE SIE PRZYJMIE!!! :-)
Twoje wpisy pozwalaja nam spojrzec na Polszczyzne pod troche innym kontem... :-)

Obowiązkowo napiszę artykuł o tym, jak język polski zabrzmiał dla moich typowo rosyjskich uch:) I jak on utrafił mi prosto w sercu...

  hussair  (www),  22/04/2012

Nie ma jak słowiańskie dusze. :)

  berni*,  22/04/2012

No co ty ? Ujawniasz tajemnice wojskowe? :-))) Widać ze to ładne miasto, na gościnę z pewnością możemy liczyć. Witam na portalu Jakaś odmiana, mile widziana. Pozdrawiam. .

Dokładnie. Trzydzieści lat temu, po takiej publikacji, byłemby już za kratą. Dziękuje za wsparcie, Berni:)

Dima!
Zainspirowany Twoim artem poczytałem sobie trochę i pooglądałem. No trzeba przyznać, że mieszkasz w ciekawym miejscu....
Stocznia buduje takie "większe łódki", z miejscowej plaży można obserwować "pancerne wieloryby". Wokół miasta są takie "naturalne wzgórza", do których prowadzą estakady a drogi wiodą wprost do ich wnętrza. Widać jaskinie jakieś być tam muszą...
A nocą ...  wyświetl więcej

Drogi Grzegorz!
Oto widzisz, z Internetu dowiedziałeś się o moim mieście do 1000 razy więcej, aniżeli sobie pozwoliłem napisać w artykule. Czasy teraz inne i prawdziwe sekrety leżą nie na powierzchni. Na wszelki wypadek, mogę otwarcie powiedzieć: żadnych państwowych i wojskowych sekretów nie znam. I, nawet teoretycznie, opowiedzieć więcej, aniżeli jest w wolnym dostępie, nie mogę. Dowód? Ma ...  wyświetl więcej

  Amicus,  23/04/2012

Pewnie, że dobrze :)

Bardzo dobrze Dima!

  Hamilton,  23/04/2012

Дмитрий Кузьми, widzisz jak zostałeś ciepło przyjęty na eiobie. Pisz o sobie, swoim mieście. Nie przejmuj się polskim językiem, będzie coraz lepiej. Pozdrawiam serdecznie. Очень удачный дебют!

Hamilton,
Bardzo Ci dziękuję!

Witaj Dmitrij,
Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Witam Ciebie, Alicja!
Tu, na EIOBIE, bardzo ciekawie i bardzo dużo świetnych ludzi:)

dima pozdrawiam ciebie i wszystkich rosjan

Dziękuję! Nawzajem:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska