Login lub e-mail Hasło   

Ból karku – jak sobie radzić?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2012/04/bol-kark(...)radzic/
Bóle karku są coraz częstszą dolegliwością ludzi młodych. Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, czy leżenie na miękkim fotelu w trakcie wieczornego maratonu filmow...
Wyświetlenia: 1.716 Zamieszczono 07/05/2012

Bóle karku są coraz częstszą dolegliwością ludzi młodych. Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, czy leżenie na miękkim fotelu w trakcie wieczornego maratonu filmowego prowadzą do odkształceń kręgosłupa i wtórnych zmian korzeniowych.

Bóle karku najczęściej mają charakter nerwobólu odpowiednich korzeni rdzeniowych. Zwykle objawia się on nasileniem dolegliwości bólowych okolicy karku i okolicy potylicznej, najczęściej w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu. Chory odczuwa ostry ból karku promieniujący do lewego lub prawego barku, czasem przechodzący wzdłuż ramienia utrudniający wykonywanie ruchów w  zakresie kręgów szyjnych. Bólowi zwykle towarzyszy uczucie drętwienia i mrowienia palców.

Występowanie opisywanych dolegliwości powinno skłonić chorego do wizyty u lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Doraźnie stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku nasilonych dolegliwości lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu glikokortykosteroidów i noszeniu kołnierza ortopedycznego. Po zakończeniu leczenia wskazane jest postępowanie profilaktyczne, które nie dopuści do nawrotu choroby. Profilaktyka opiera się na kilku podstawowych założeniach. Pierwsze i najważniejsze to zmiana trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej. Odpoczynek po pracy powinien przybrać formę czynną taką jak jazda na rowerze, jazda na rolkach, czy chociażby wyjście z psem na długi spacer.

Optymalnym sportem jest pływanie, które wzmocni wszystkie partie kręgosłupa, w tym odcinek szyjny. Warto także skorzystać z pomocy fizjoterapeuty czy masażysty, który rozluźni mięśnie przykręgosłupowe. Podobny efekt przyniesie systematyczne nacieranie karku rozgrzewającym spirytusem mrówkowym lub salicylowym. Ważne jest także dbanie o przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała oraz spanie na odpowiednio twardym materacu. Wskazane jest również zakupienie odpowiednio wyprofilowanej poduszki ortopedycznej, która zapewni prawidłowe ustawienie kręgosłupa podczas snu.

Podobne artykuły


110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160974
41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 142784
38
komentarze: 8 | wyświetlenia: 37090
37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 356999
37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60451
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371896
25
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3873
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 12015
19
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3905
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3963
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2774
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska