JustPaste.it

Czego nie wiesz o glukozie?

Czy prosty cukier decyduje o Twojej samokontroli?Jak elementarny składnik ludzkiej diety może wpływać na zachowanie?

Czy prosty cukier decyduje o Twojej samokontroli?Jak elementarny składnik ludzkiej diety może wpływać na zachowanie?

 

Takiego artykułu pewnie się ode mnie nie spodziewałeś. To przecież dietetyka, a nie rozwój osobisty. Błąd! Już za chwilę będziesz w szoku, ile zmienia poziom cukru we krwi. A to dopiero początek…

Glukoza

Photo by Mr. T in DC

Co to w ogóle jest glukoza?

Prosty cukier, do którego rozkładane są wszystkie węglowodany, które jesz, czasem również białka. Jest podstawowym paliwem dla Twojego funkcjonowania. Oczywiście nie jest składowana w organizmie w formie białego proszku, ale „zapasy” przed zużyciem i tak są przekształcone do prostej formy. Odpowiada za działanie praktycznie każdego elementu Twojego ciała, w tym mózgu.

Właśnie, mózg. W normalnych warunkach pobiera około 20% energii dostarczanej w pokarmie – w formie prostego cukru oczywiście. Dziennie potrzebuje do poprawnego funkcjonowania 100-150g czystej glukozy. Może zastąpić to poniekąd ciałami ketonowymi, ale jeśli stać Cię na internet i nie jesteś sportowcem, to nie ma to znaczenia.

Jak glukoza wpływa na mózg – czyli na mnie?

Tutaj dopiero robi się ciekawie. Odżywanie komórek nerwowych, usprawnianie komunikacji między nimi, ogólna wydolność. To wszystko bardzo fajne, ale okazuje się, że poziom glukozy może wpływać bezpośrednio na Twoje zachowanie. Nie tylko zmuszając Cię do jedzenia.

Poziom cukru we krwi reguluje Twoją siłę woli. I są na to badania. Nie wdając się w szczegóły, ludzie po zjedzeniu ciasteczka są w stanie lepiej kontrolować swoje popędy. Zabawna sprawa z perspektywy głupich diet, prawda? icon wink Czego nie wiesz o glukozie?

Kolejne badania sugerują, że wpływ może być pośredni – spadek glukozy podnosi poziom stresu, a ten dopiero obniża poziom kontroli. Cóż, to że radzenie sobie ze stresem pozwala lepiej się kontrolować jest dość oczywiste. To, że poziom cukru ma bezpośredni wpływ na kortyzol(hormon stresu) staje się już dość użyteczne.

Podobnie inne efekty „głodu” mózgu pozwalają nam lepiej rozumieć wiele zachowań. Wymieniając najważniejsze: senność, brak energii, ospałość, rozdrażnienie. Pomyśl o tym następnym razem, kiedy doświadczysz tych efektów. Może to żaden skomplikowany psychologicznie mechanizm, tylko zwyczajnie cukier Ci spadł?

Jak regulować poziom cukru we krwi?

Nie, nie dostałeś oficjalnego, naukowego przyzwolenie na obżeranie się pączkami, przykro mi. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Oczywiście najprościej jest kupić woreczek glukozy i w razie potrzeby zjadać łyżeczkę (ok 7,5g) proszku. Z moich doświadczeń skok energii zaczyna się wtedy po 10-15 min, ostatnie efekty czuć do 1-2h. Sam tak czasem robię, ale nie jest to najlepszy pomysł korzystania z cukru „na co dzień”.

Jeśli zjesz 100 kcal w glukozie (chciałbym to zobaczyć icon biggrin Czego nie wiesz o glukozie? ) to dostaniesz całkiem inne efekty, niż zjadając 100kcal ciemnego pieczywa. Tu pojawia się strasznie mądrze brzmiący parametr: indeks glikemiczny.

Bez wdawania się w szczegóły, określa on jak wysoko skoczy Twój cukier po posiłku i jak długo się utrzyma. Im wyższy tym wyżej i krócej polecisz i odwrotnie. Niestety tutaj uproszczenia się kończą.

Dla osób uwzgledniających to po prostu w diecie, połapanie się w ogólnych wytycznych jest dość proste – niskoprzetworzone węglowodany złożone typu płatki jęczmienne nisko, słodycze wysoko. Tutaj jednak myślimy o wpływaniu na Twoją psychikę i zachowanie – nie przypuszczałeś, że można potraktować cukier jak substancję psychoaktywną, przyznaj icon wink Czego nie wiesz o glukozie?

Oraz na przyswajanie innych substancji, ale o tym w kolejnych artykułach.

Tutaj znajduje się najlepsza lista jaką widziałem. Oto, co proponuję żebyś zrobił: kilka razy w tygodniu, 2-3h po poprzednim posiłku jedz wybraną substancję w określonej porcji. Dość szybko zaczniesz wyczuwać momenty, kiedy Twój poziom cukru osiąga szczyt, kiedy spada do normalnego poziomu, a kiedy poniżej. Prowadź proste notatki z takimi informacjami oraz ewentualnymi własnymi wnioskami. Zwróć uwagę, że przy wysokim indeksie efekty powiązane z glukozą mogą szybko spadać poniżej początkowego poziomu.

Jak korzystać z poziomu glukozy?

Kiedy już zbudujesz sobie jako-takie wyczucie i będziesz miał „trochę” notatek możesz zacząć się bawić. Na początek proponuję, żebyś nauczył się wyciągać 100% ze swojego organizmu.

Zauważ po jakim czasie od określonego posiłku zaczynasz być senny (drzemka po gigantycznym obiedzie to nie całkiem to o co chodzi). To może być zaskakująco długi okres, nawet kilka godzin.Zacznij korzystać z węglowodanów jak z tabletek nasennych i kawy. Niski indeks a wysoki ładunek rano, żeby funkcjonować cały dzień, a przerwa żeby zasnąć wieczorem.

Ludzie potrafią wytwarzać sobie tak idiotyczne nawyki żywieniowe (batoniki rano a potem głodówka do 18), że są regularnie poirytowani. Teraz, dzięki większej świadomości, jeśli tylko zauważysz u siebie takie efekty – sprawdź, czy nie załatwi tego dieta. UWAGA: nie zrób sobie czegoś głupiego.

Kiedy już przestaniesz utrudniać swojemu ciału funkcjonowanie, czas podbić wydajność powyżej zwykłych norm. Pamiętaj, żeby myśleć – po to masz najpierw nauczyć się wczuwać w swój organizm, żeby nie zrobić mu za chwilę krzywdy.

Wspominałem o używaniu węglowodanów jak kawy. Glukoza rozrobiona z wodą pozwala utrzymywać wysoki poziom cukru, a przez to obniżać senność, przez kolejne godziny w ciągu dnia(nocy). Dodatkowo można pobawić się trochę z kofeiną albo tauryną – efekty się wzmacniają w dość oczywisty sposób.

I oczywiście silna wolaPowiem Ci, co sam czasem robię. Kiedy wyłapuję, że spada mój poziom koncentracji na zadaniu robię przerwę. Podnoszę cukier i kiedy poczuję, że osiągnął interesujący mnie poziom siadam prosto do zadania. Twój mózg nie wie, na czym ma się skupić. On po prostu się skupi i nie pozwoli odwrócić Twojej uwagi.

Co zrobisz jeszcze w tym tygodniu z nową wiedzą? Przecież nie pozwolisz chyba, żeby coś tak prostego było poza Twoim wpływem…

Wszystkie informacje w tekstach związanych z fizjologią wspiera osobiste doświadczenie autora. Jeśli zamierzasz je testować na sobie – pamiętaj, że nie są to zalecenia medyczne, wymagają konsultacji z lekarzem, a w skrajnych sytuacjach mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia. A, no i myśl co robisz.
 

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj" - skoro doczytałeś tutaj, to chyba coś w tym jest ;)

I jeśli interesuje Cię NLP, to grupa: Grupa NLP na Eioba.pl!

 

Źródło: http://jakubkrolikowski.pl