Login lub e-mail Hasło   

Jasnowidze z CIA

Na początku lat 60. XX wieku amerykański wywiad otrzymał informacje o szybkim postępie radzieckich prac nad systemem broni psychofizycznych.
Wyświetlenia: 951 Zamieszczono 28/05/2012

 

 

 Jasnowidze z CIA

Na początku lat 60. XX wieku amerykański wywiad otrzymał informacje o szybkim postępie radzieckich prac nad systemem broni psychofizycznych. Przełom miał nastąpić za sprawą niejakiej Niny Kułaginy, gospodyni domowej i medium. Informatorzy Agencji raportowali, że kobieta w warunkach laboratoryjnych zatrzymuje na odległość pracę serca żab.

Jest w tym więcej prawdy, niż może się wydawać – uprzedzają twórcy filmu o absurdalnym tytule i nie mniej absurdalnej fabule. Człowiek, który gapił się na kozy to opowieść o tajemnicach amerykańskiej armii, które ujawnił członek oddziału żołnierzy ze zdolnościami parapsychologicznymi.

Dziennikarz Bob Wilton (Ewan McGregor) szuka sensacyjnego materiału na reportaż, jego towarzysz Lyn Cassady (George Clooney) – dawnego dowódcy, który przyzywa go… telepatycznie. Poszukiwanym jest pułkownik Bill Django (Jeff Bridges), weteran wojny wietnamskiej, wizjoner, mistyk i hippis w jednej osobie. Z utrzymanej w konwencji dokumentu relacji reportera dowiadujemy się, że niezwykłe umiejętności Billa docenił przerażony informacjami o radzieckich badaniach nad bronią psychotroniczną generał wywiadu Hopgood i powierzył mu misję utworzenia pierwszego batalionu Armii Nowej Ziemi. Do eksperymentalnej jednostki kierowano rekrutów, u których odkryto predyspozycje do postrzegania pozazmysłowego – telepatii, jasnowidzenia, czytania w myślach itp. Jako zdeklarowany pacyfista Bill Django szkolił ich na żołnierzy zdolnych pokonać wroga... siłą umysłu. Mieli stać się wojownikami Jedi łączącymi odwagę komandosa z duchowością mnicha. Niestety, do Armii przeniknęli karierowicze, którzy doprowadzili do tragedii. Nad swoją psychiczną mocą nie zapanował też jej najzdolniejszy żołnierz – Lyn Cassady. Sprowokowany przez sceptyków pokazał, że siłą woli i umysłu potrafi zatrzymać pracę serca kozy. Zabicie niewinnego zwierzęcia było jednak sprzeczne z ideą przedsięwzięcia i sprowadziło na nie klątwę. Oddział rozwiązano, a kilkanaście lat później Cassady i Django udali się do Iraku, by odpokutować winy…
dzie w tej typowo hollywoodzkiej, sensacyjnej fabule kryje się prawda zapowiadana we wprowadzeniu do filmu i przekraczająca granice wyobraźni widzów?

Wpatrzeni w żaby

Akcja jest oczywiście fikcją doprawioną sporą dawką groteski, lecz w zakończeniu pojawiają się już odniesienia do brutalnej rzeczywistości irackiej wojny i ekscesów, jakich dopuszczali się amerykańscy żołnierze w więzieniu Abu Ghraib. Z ekranu nieustannie padają takie terminy jak MK-ULTRA, alternatywne techniki bojowe, bronie niezabijające, energia psychiczna – nie zostały one wymyślone przez scenarzystów, lecz pochodzą ze świata US Army i CIA. Nawet nawiedzony generał Hopgood próbujący przenikać przez ściany jest karykaturą wysokich rangą oficerów, którzy potrafili wyciągać olbrzymie pieniądze na ekscentryczne eksperymenty i programy badawcze. W kozy raczej się nie wpatrywali, ale i ten pomysł twórcy filmu zaczerpnęli z życia.

Pranie mózgów

Po wybuchu wojny koreańskiej w 1950 roku wielu analityków CIA przeraziło zachowanie niektórych pojmanych żołnierzy amerykańskich. Z pełnym przekonaniem potępiali „imperialistyczną politykę Stanów Zjednoczonych”, ujawniali rzekome zbrodnie wojenne, przepowiadali nieuchronne zwycięstwo komunizmu. Allen Dulles, ówczesny szef Agencji, podejrzewał, że komunistyczni naukowcy odkryli nowe metody manipulacji ludzką psychiką umożliwiające zmianę świadomości i sposobu myślenia. Wyjaśnienie tej tajemnicy zlecił zespołowi naukowców z Conrell University, kierowanemu przez wybitnego psychiatrę Harolda Wolffa. Udostępnił mu zebrane przez wywiad materiały oraz zeznania oficerów tajnych służb Chin i ZSRR, którzy przeszli na stronę Zachodu. Po dwuletnich badaniach prof. Wolff przedstawił raport, w którym stwierdził, że komuniści nie wynaleźli żadnej nowej broni psychofizycznej. Nie stosowali hipnozy, psychotropów ani radiacji, lecz klasyczne metody „prania mózgu” – tortury, zastraszanie, pozbawianie snu, głodzenie i intensywną indoktrynację. Mimo tej uspokajającej diagnozy Dulles podjął decyzję o uruchomieniu własnego programu badań nad manipulowaniem świadomością, który otrzymał kryptonim MK-ULTRA.

Na początku lat 60. XX wieku amerykański wywiad otrzymał informacje o szybkim postępie radzieckich prac nad systemem broni psychofizycznych. Przełom miał nastąpić za sprawą niejakiej Niny Kułaginy, gospodyni domowej i medium. Informatorzy Agencji raportowali, że kobieta w warunkach laboratoryjnych zatrzymuje na odległość pracę serca żab. Brzmiało jak bajka o bazyliszku zabijającym wzrokiem, jednak w Waszyngtonie znaleźli się ludzie, którzy potraktowali doniesienia poważnie i postanowili odpowiedzieć na zagrożenie własnym programem badawczym. Dodatkowych argumentów dostarczyła im wydana w 1970 roku książka Psychic Discoveries Behind the Iron Courtin (Metapsychiczne odkrycia za żelazną kurtyną). Jej autorzy – Sheila Ostrander i Lyn Schroeder, powołując się na rozmowy z wybitnymi radzieckimi uczonymi, twierdzili, że ZSRR zdecydowanie wyprzedza Stany Zjednoczone w pracach nad zdalnym sterowaniem ludzkim mózgiem i świadomością. Amerykańskich analityków najbardziej zaintrygował eksperyment zdający się potwierdzać możliwość nawiązania kontaktu pozazmysłowego. Test polegał na odbieraniu młodych królików od matki i zabijaniu ich w zanurzonej łodzi podwodnej.

Jednocześnie za pomocą elektroencefalografu monitorowano aktywność mózgu królicy. Według udzielających wywiadu naukowców aparatura rejestrowała gwałtowną reakcję jej układu nerwowego w momencie uśmiercania potomstwa.

Szpiegowski trans

Dziś wiadomo, że historia o żabach zabijanych wzrokiem została wymyślona w ramach klasycznej wojny psychologicznej, czyli dezorientowania i straszenia przeciwnika. Nie ma też żadnych dowodów potwierdzających telepatyczną więź matek z potomstwem. Nie było ich również wcześniej, mimo to Amerykanie zdecydowali się pójść śladem Rosjan. Z jednej strony dokonywali „przecieków” o pracujących dla marynarki wojennej jasnowidzach, którzy lokalizują radzieckie łodzie podwodne pod lodami Arktyki, z drugiej realizowali tajne programy badające możliwość wykorzystania na potrzeby armii i wywiadu zjawisk parapsychicznych.

Informacje o pierwszych eksperymentach pochodzą głównie od ich uczestników, dlatego należałoby podchodzić do nich ostrożnie. Wiadomo, że prowadzili je Harold Puthof i Russel Targ, fizycy związani wcześniej z agencją kosmiczną NASA. W 1972 roku dołączył do nich nowojorski artysta i telepata Ingo Swann, który stanął na czele zespołu przypominającego filmowy batalion Armii Nowej Ziemi. Szybko znalazł się również sponsor w postaci firmy East Coast Challenger. Nie było to jednak przedsiębiorstwo należące do jakiegoś zamożnego miłośnika zjawisk paranormalnych, lecz zakamuflowana agenda CIA.

Fragment pochodzi z książki "Zjawiska paranormalne". Wydawnictwo G+J

Ania - Nibiru

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 736
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1093
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1012
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 647
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 904
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 870
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 524
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 441
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1239
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 863
9
komentarze: 16 | wyświetlenia: 516
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 777
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 614
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 543
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 430
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Po wojnie koreańskiej, zaangażowano całą armię pychologów, by ci opracowali system umożliwiąjący zarządzanie wojakami i jak najlepsze rozdysponowanie ich do cywila. Dziś, to tzw. Metoda Thomas Intl - świetna rzecz. To jednak wersjka oficjalna, nie wiemy bowiem jakie byłó pełne (tj. pełne) podłoże oraz motywacje zlecających owe badania...
PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska