Login lub e-mail Hasło   

Zgoda na EUTANAZJĘ

Są takie miejsca w Polsce, gdzie eutanazja jest czymś normalnym, powszechnie stosowanym, obojętnym...
Wyświetlenia: 2.241 Zamieszczono 04/06/2012

Eutanazja (lub euthanazja, od greckiego εὐθανασία, euthanasia – "dobra śmierć") – przyśpieszenie lub niezapobieganie śmierci w celu skrócenia cierpień chorego człowieka. Czasami eutanazję określa się jako rodzaj zabójstwa. Można też ją zdefiniować jako działanie występujące zawsze za zgodą umierającej osoby. Od połowy XX w. eutanazja jest omawiana w kontekście nauki. (Wikipedia)

W tym miejscu, które mam na myśli eutanazja to coś całkowicie zgodnego z "etyką". Jeżeli ktoś tam trafi z takiego czy innego powodu, a nie jest na przykład w stanie samodzielnie jeść to ma zagwarantowane, że umrze śmiercią głodową. A może się tak zdarzyć, jeżeli ktoś dostanie udaru mózgu, wylewu krwi do mózgu i uszkodzenia doprowadzą do dysfagii czyli do problemów połykania. O tym miejscu mówi się "przedsionek godnego umierania", ale zastanawiam się czy śmierć głodowa, na którą pozwalają pracujący tam ludzie to jest godna śmierć.

Zdecydowałam się na poruszenie tego tematu, ponieważ spotkałam się ostatnio z tym miejscem i nie potrafię zrozumieć tego co się tam robi "DLA DOBRA INNYCH".

Chodziłam do osoby umierającej, która trafiła TAM właśnie z powodu nowotworu i udaru mózgu. Wiedziałam, że ta osoba umiera, ale starałam się robić wszystko, aby pomóc jej GODNIE przetrwać te ostatnie chwile. Myłam, karmiłam za pomocą małej strzykawki, którą kroplami wpuszczałam pokarm do ust i cierpliwie czekałam, aż ta osoba przełknie. Nikt oprócz mnie nie karmił tej osoby, chociaż kręciło się wokół niej sporo osób. Brak cierpliwości i czasu, to chyba były powody tego, że kiedy ktoś podał jej łyżeczkę z pokarmem, a ona nie chciała połknąć, (co było spowodowane zaburzeniami połykania, nad którymi ta osoba nie miała kontroli), po prostu zostawiał ją i przechodził do kolejnego pacjenta.

Poszłam do pielęgniarki oddziałowej zapytać, dlaczego nie dadzą jej jakiejś kroplówki, albo nie założą jakiejś sondy pokarmowej, żeby można było karmić tę osobę w sposób parenteralny lub enteralny i usłyszałam taką odpowiedź:

- My nie jesteśmy tutaj po to, żeby pomagać żyć. Jesteśmy po to, że pomóc umrzeć. Jak ktoś nie potrafi połykać, to trudno, widocznie Pan Bóg nie chce żeby żył.

Szok był dla mnie tak duży, po usłyszeniu tych słów, że nie potrafiłam logicznie myśleć. Kiedy ośmieliłam się powiedzieć, że przecież to jest ewidentna eutanazja, usłyszałam, że jeżeli mi się coś nie podoba to mogę zabrać tę osobę do domu.

W tym miejscu było jeszcze coś, co również skojarzyło mi się z pomaganiem, a właściwie to z przyspieszaniem śmierci. Otóż każdy podopieczny, co drugi dzień był zabierany do "myjni". Nie mam nic przeciwko higienie osobistej, ale po co męczyć kogoś kto jest umierający? Prosiłam personel TEGO miejsca, aby nie brali mojej podopiecznej do tej łaźni, codziennie myłam ją osobiście od stóp do głowy, więc nie było takiej potrzeby zadawania jej kolejnego cierpienia, jakim jest kąpiel na podnośniku. Po raz kolejny usłyszałam, że jeżeli mi się coś nie podoba to mam zabrać do domu.

Po każdej kąpieli moja podopieczna i nie tylko ona była w szoku, przez kilka godzin nie potrafiła się rozgrzać leżąc w łóżku pod kołdrą. Czy to było aż tak bardzo potrzebne? Na słowo "kąpiel" zaczynała się trząść, chociaż jej świadomość była bardzo ograniczona.

Kiedy umierała, pobiegłam do pokoju pielęgniarek aby poprosić o pomoc. Usłyszałam tylko, że rodzina już jest powiadomiona o tym co się dzieje i to był koniec jakiejkolwiek reakcji tego personelu na moją obecność.

Nie byłam rodziną tej osoby, ale byłam dla niej kimś bardzo bliskim i personel tego miejsca dobrze o tym wiedział. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z kimś umierającym w mojej obecności, i nie wiedziałam jak reagować na symptomy nadchodzącej śmierci. Dobrze, że zdążyłam zanim ta osoba odeszła, bo w TYM miejscu, w którym POMAGA SIĘ GODNIE UMRZEĆ, nie było nikogo, kto potrzymałby za rękę, kto pogłaskałby spocony policzek, kto dałby tej umierającej osobie odrobinę współczucia.

Personel siedział w pomieszczeniu socjalnym i nie zareagował na moje słowa, dopiero jak wyszłam na korytarz i z płaczem informowałam kogoś przez telefon o tym co dzieje się z tą osobą do której przyszłam, jedna z pielęgniarek wybiegła i "zarządziła" modlitwę przy umierającej.

Mam nadzieję, że takich miejsc w Polsce nie jest zbyt wiele, że ludzie pracujący tam nie wszyscy traktują swoich podopiecznych przedmiotowo, praca w tych miejscach powinna być oparta głównie na empatii, ale przekonałam się, że tak jak w rzeźni można przyzwyczaić się do widoku zabijanych zwierząt, tak i w tym miejscu można znieczulić się na widok umierającego człowieka.

O tym miejscu pisze się, że:

"Z perspektywy medycznej opieka nad chorym zajmuje się wyłącznie leczeniem objawowym, którego celem jest leczenie niedogodności stanu, w jakim znajduje się pacjent, a nie przyczyn choroby. Podstawowym działaniem jest dążenie do zlikwidowania lub zmniejszenia odczuwanego przez pacjenta bólu. Bardzo istotna jest również eliminacja innych dolegliwości fizycznych – u chorych w stanie terminalnym mogą to być ogólne osłabienie, wymioty, duszności, zaparcia, odleżyny itp."

I jak się do tych słów ma to, że pozwalają umrzeć śmiercią głodową, że pod płaszczykiem przepisów, zadają podopiecznym dodatkowych, niepotrzebnych cierpień?

Kiedyś bardzo chciałam pracować w TYM miejscu, spędziłam tam nawet kilka tygodni praktyk zawodowych, ale podejście niektórych osób do umierającego człowieka i do osoby bliskiej temu człowiekowi, która przeżywa tę śmierć prawie tak jak osoba umierająca, całkowicie wyeliminowało z mojego podejścia do tej instytucji chęć współpracy.

Nie chcę się znieczulić na ludzkie cierpienie i patrzeć na to, jak za powszechną zgodą pomaga się ludziom umierać.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 918
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 713
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1188
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1321
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1545
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1531
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1310
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1271
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 540
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 520
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 902
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 444
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie wszystkie hospicja są miejscami godnymi... niestety. I nie podciągałabym praktyk stosowanych w tym miejscu pod eutanazję - obawiam się, że ci pacjenci nie wyrażali na to zgody... Znieczulica wielu pracowników "umieralni" napawa zgrozą, a jeszcze większą boleścią społeczne przyzwolenie na takie traktowanie "niepotrzebnych i do niczego więcej niezdolnych ludzi".

  ewfor  (www),  05/06/2012

nie napisałam, że chodzi o hospicjum, ale cieszę się, że to właśnie zrozumiano. Placówka placówce nie równa i mam nadzieję, że nie we wszystkich hospicjach przepisy są PONAD człowiekiem.

Nie we wszystkich... Moja ciocia ostatnie swoje dni spędziła w hospicjum - tak zaawansowane stadium raka, że nie dało dłużej rady opiekować się nią w domu - kości pękały od podniesienia spodka od filiżanki... Ale też odpowiednio kosztowała opieka nad nią i codziennie był z nią ktoś z rodziny, na wszelki wypadek...

  swistak  (www),  05/06/2012

Polecam autorce objawienia Anny Dąmbskiej. Jest tam wiele o godnym umieraniu. Zajmowała się tym Matka Teresa, bo najważniejsza dla umierającego jest modlitwa. W stanach agonalnych często Dusza już znajduje się poza ciałem a chory nie odczuwa bólu.

  ewfor  (www),  05/06/2012

postaram się przeczytać poleconą lekturę, ale czy to coś zmieni w mojej opinii na temat "ludzkiego" podchodzenia do śmierci bliskiej osoby? matka Teresa to ewenement ludzkiego podejścia do ludzi potrzebujących, a ja chciałabym abyśmy MY ludzie TU i TERAZ nauczyli się szanować "odchodzenie innych do świata tamtego". Każdy z nas chce godnego odejścia, tylko dlaczego dajemy przyzwolenie tym, którzy traktują śmierć jak zjedzenie kolejnej pizzy?

  liwa,  05/06/2012

może zjedzenie pizzy, to za mocno powiedziane, ale śmierć jest tak samo naturalna, jak życie
a umieranie... to koniec i musi nadejść... :)

  ewfor  (www),  05/06/2012

OK ale każdy z nas chyba ma w sobie jakieś ludzkie instynkty, ciekawa jestem czy takimi samymi słowami zareagowałabyś (myślę, że jesteś kobietą) jeżeli dotyczyłoby to kogoś bliskiego. BARDZO BLISKIEGO.

  liwa,  05/06/2012

tak, jestem kobietą :)
przeżyłam umieranie kilku bardzo mi bliskich osób i może dlatego, uważam to za normalne...
ludzie, którzy pracuja przy tym, uodparniają się, bo muszą.

  awers,  05/06/2012

Ludzie ludziom nieludzcy. A przecież nie tylko tam, bo ileż tego w miejscach, gdzie obowiązkiem jest ratować. Służba zdrowia rozsiewa wśród nas epidemię znieczulicy i cynizmu. Nikt tego efektu nie próbuje nawet ocenić, choć cena życia spada, a chorób rośnie. Stąd pewnie rynkowe wojny grabarzy.

  awers,  05/06/2012

Widziałem jak moją matkę przed śmiercią w szpitalu odstawiono do osobnego pokoju. Nikt tam nie wchodził, była po drugim udarze. Tuż po mim odejściu zmarła. Do dziś żałuję, że wtedy nie zostałem dłużej, ale skąd można wiedzieć kiedy... Sam opiekowałem się nią przez 3 lata i znam boje ze służbą zdrowia.

  ewfor  (www),  05/06/2012

no i tu mój komentarz jest zbyteczny, bo kto miał styczność z tym o czym napisałam, ten nie będzie mi sugerował przeczytania lektury, która nie wiadomo czy dotyczy tematu, który poruszyłam.

Nasza "cywilizacja" traktuje śmierć jak coś wstydliwego i nieprzyzwoitego. Ale może to właśnie my, każdy z nas , może to zmienić - np. będąc przy najbliższych w ostatnich chwilach. . .
Eutanazja to temat trudny, każdy ma swoje zdanie na temat życia i jego "świętości". Ja boję się niedołężności i cierpienia - myślę , że gdybym chciał sam zakończyć ostatni rozdział , nie pytałbym nikogo o zda ...  wyświetl więcej

Jest eutanazja, w szpitalach, w domach. Różnie to wygląda, być może czasem jest dobrym rozwiązaniem. Niekiedy polega na odłączeniu kabelku, albo na niezmuszaniu do jedzenia kogoś, kto już nie chce. Nie nie może, a nie chce. Nie mnie oceniać. Znam bardzo rożne sytuacje. Mam nadzieję, że kiedy będę na rozdrożu i będę cierpieć, ktoś mi pomoże i nie będzie męczył bez potrzeby. Nie chciałabym długo dogorywać w cierpieniu w imię czyjegoś dobrego samopoczucia i jakiejś wydumanej idei.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska