Login lub e-mail Hasło   

Magnez - najlepszy sposób na otyłość?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dobrydietetyk.blogspot.com/
Magnez razem z witaminami z grupy B aktywuje enzymy kontrolujące trawienie, wchłanianie i wykorzystywanie białek, tłuszczy i węglowodanów.
Wyświetlenia: 3.196 Zamieszczono 05/06/2012

Magnez - najlepszy sposób na otyłość?

Magnez bierze udział w wielu procesach przebiegających w naszym organizmie. Razem z witaminami z grupy B aktywuje enzymy kontrolujące trawienie, wchłanianie i wykorzystywanie białek, tłuszczy i węglowodanów. Brak magnezu lub witamin z grupy B powoduje niewłaściwe wykorzystanie wartości odżywczych z pożywienia prowadząc do hipoglikemii, lęków lub otyłości.

Nadmierne objadanie się, czy ciągła potrzeba jedzenia wynika z tego, że organizm nie dostaje potrzebnych wartości odżywczych, których zwykle nie ma w przetworzonej żywności. Paradoksalna sytuacja - spożyliśmy mnóstwo jedzenia, a nasze ciało nadal jest głodne! A my kontynuujemy objadanie się pustymi kaloriami, które nie rozwiązują problemu tylko coraz bardziej go nasilają.


Magnez potrzebny jest też w reakcji, która pozwala insulinie przenieść glukozę do komórek naszego ciała. Glukoza jest tam wykorzystywana do wytworzenia energii. Kiedy magnezu jest za mało zarówno poziom glukozy, jak i insuliny we krwi podnosi się. Nadmiar glukozy jest magazynowany w wątrobie w postaci glikogenu, ale kiedy wysoki poziom glukozy utrzymuje się przez dłuższy czas, brakuje miejsca na jej magazynowanie i zachodzą reakcje zamieniające cukier na tłuszcz. A to prostą drogą prowadzi do otyłości. Z kolei nadmiar insuliny doprowadza w końcu do rozwoju cukrzycy.

Ludzie często winią geny za swoją otyłość, uważają, że jest ona dziedziczna i tym samym zrzucają z siebie odpowiedzialność. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie - skoro naszą otyłość odziedziczyliśmy to znaczy, że nic się nie da zrobić, więc po co zmieniać swoje przyzwyczajenia. Mam przykrą wiadomość dla wszystkich "wygodnickich" - to czy gen otyłości się uaktywni czy nie zależy tylko od nas samych. 

Aby to udowodnić przeprowadzono eksperyment na myszach z genem otyłości. Jednej grupie myszy podawano żywność, która nie zawierała witamin z grupy B. U tych myszy gen otyłości uaktywnił się, co spowodowało otyłość. Natomiast myszy, których pokarm obfitował w witaminy z grupy B, pozostawały szczupłe (jeżeli można tak o myszach powiedzieć;)). Witaminy z grupy B pośrednio uczestniczą w metylacji DNA (prowadzącej do wyciszania genów), dlatego u mysz z drugiej grupy gen otyłości nie ujawnił się. Ale nie należy zapominać o magnezie, ponieważ jest on potrzebny w procesie przemian witamin z grupy B.

Otyłość nie zawsze jest związana z nadmiarem spożywanych kalorii, winne mogą być omówione w tym artykule niedobory, pewne choroby, przyjmowane leki, czy chociażby stres. Przed rozpoczęciem odchudzania warto poznać przyczyny naszej otyłości. To, że któraś ze sławnych, cudownych diet nie pomogła nam schudnąć, może oznaczać tylko tyle, że była dla nas po prostu nieodpowiednia. Zwłaszcza, że diety te są zwykle bardzo ubogie w witaminy i minerały. 

 

Źródło: NaturalNews

Podobne artykuły


17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 14281
81
komentarze: 64 | wyświetlenia: 128529
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186287
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42205
11
komentarze: 6 | wyświetlenia: 48300
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13300
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3361
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3279
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28756
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10242
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 86926
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 161120
17
komentarze: 15 | wyświetlenia: 8809
 
Autor
Artykuł  ,  09/06/2012

Od siebie mogę dodać pasożyty żyjące w naszych ciałach, okradając nas z tego co cenne, pozwalając na egzystencjo-wegetację. Wszechobecny cukier, mąka pszenna, mięso w zbyt dużych ilościach, stres stwarzają idealne warunki do rozwoju pasażerów na gapę.
Uważam to za jeden z podstawowych problemów zdrowotnych gnębiących większość ludzi.

Bingo! Tutaj bym upatrywała źródła kłopotów....

Gratuluję - bardzo ciekawy artykuł. Z przyjemnością się czyta. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska