JustPaste.it

Czym jest dla mnie flaga biało-czerwona

Czy można postawić kufel z piwem na fladze?

Czy można postawić kufel z piwem na fladze?

 

Nasz Dziennik publikuje na swojej stronie internetowej (13.06.2012 r., http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120613&typ=po&id=po31.txt) artykuł autorstwa Marcina Austyna „Kufle z piwem na fladze”. W kilku słowach pozwolę sobie podjąć krótką polemikę z duchem tego tekstu.

1.       Polskiej flagi nie kocham, bo nie jestem fetyszystą, jednakże mam do niej stosunek emocjonalny z racji kultury, w której zostałem wychowany.

2.       Flaga jest przede wszystkim symbolem i sygnałem informującym, że ten kto się nią posługuje identyfikuje się z państwem polskim.

3.       Flagi nie da się obrazić, tak jak nie da się obrazić, np. roweru, bo jest przedmiotem.

4.       Obrażają się tylko panny służące, ponieważ nie potrafią bronić swoich racji (bądź przyznać się do błędu) za pomocą merytorycznych argumentów.

5.       Prawo do używania flagi ma każdy, kto wykorzystując ją, nie krzywdzi drugiego człowieka – kto i jaką konkretną krzywdę poniósł w wyniku postawienia jakichś naczyń na kawałku materiału.

6.       Jeśli ktoś powie, że takie zachowanie go obraża, wówczas ja odpowiem, że czuję się obrażony, gdy polska flaga moknie na deszczu – taka dyskusja do nikąd nas nie zaprowadzi. Zatem jeszcze raz stawiam pytanie: kto konkretnie i konkretnie jaką krzywdę poniósł w wyniku postawienia czegokolwiek na kawałku biało-czerwonego materiału.

7.       Jeśli ktoś mnie atakuje, to mam prawo się bronić. Jeśli ktoś próbuje zawłaszczyć lub zniszczyć moją własność, to mam prawo jej bronić. Jeśli ktoś używa symbolu w sposób sprzeczny z moimi wyobrażeniami odnośnie do stosownego zachowania, to mam prawo powiedzieć mu: „Kiedy widzę, że stawiasz kufle z piwem na biało-czerwonej fladze, to jest mi przykro, ponieważ ten symbol wiążę z kulturą i tożsamością mojego narodu. Pod tymi barwami przelewali krew moi rodacy, walcząc o wolność Polski i jej mieszkańców. Chciałbym, żeby flaga z naszymi narodowymi barwami nie służyła jako obrus, ale żeby była użytkowana w sposób powszechnie w Polsce przyjęty, a jest ona najczęściej po prosu wywieszana. Proszę cię, żebyś ściągnął z niej te naczynia. Czy możesz to dla mnie zrobić?” Czy takie słowa mogą być potraktowane jako atak?

8.       Jeśli ktoś szuka zaczepki, to będzie tak manipulował faktami, żeby tę zaczepkę znaleźć. Martwi mnie natomiast to, że postępuje tak gazeta postrzegana (przynajmniej przeze mnie) jako stojąca na straży wartości chrześcijańskich, których głównym przesłaniem jest miłość do Boga i człowieka.

9.       Pierwsze przykazanie Dekalogu brzmi: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”.