Login lub e-mail Hasło   

Zioła - panaceum na wszystko

Coraz więcej ludzi zauważa, że jedyną drogą prowadzącą do całkowitego uzdrowienia jest powrót do natury. Zioła są jej wysłannikami.
Wyświetlenia: 3.935 Zamieszczono 21/06/2012

Zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie zioła są najważniejszym środkiem leczniczym w terapiach tradycyjnych i holistycznych. Na Wschodzie, zwłaszcza w Indiach i Chinach, rozwinęła się obszerna i skomplikowana nauka o ziołach.

Medycyna ziół, która powstała dzięki wizji osób o głębokiej wiedzy duchowej, została następnie udoskonalona w wyniku tysięcy lat praktyki. Pod tym względem ajurweda jest prawdopodobnie najstarszą, najbardziej wizjonerską i najlepiej rozwiniętą nauką o ziołolecznictwie na świecie. Tak znakomicie rozwinięty system nie potrzebuje udoskonalania, lecz raczej dostosowania i objaśnienia.

Istnieją opinie, że ziołolecznictwo indyjskie na nic się nam dzisiaj nie przyda. Możemy odnieść wrażenie, że skoro opiera się ono na starożytnym systemie, pełnym przesądów i religijności, to nie jest dla nas użyteczne. Może nam się także wydawać, że stosowane w nim zioła to przede wszystkim rośliny tropikalne, do których nie mamy dostępu lub które w naszym klimacie, naszym określonym środowisku mają niewielką wartość. Jednocześnie wielu z nas uświadamia sobie potrzebę uwzględnienia w leczeniu aspektów duchowych i psychologicznych.

Tak jak niektóre zaburzenia fizyczne są skutkiem zakłócenia równowagi emocjonalnej, podobnie oddziaływanie ziół na poziomie duchowym zgodnie z tradycją indyjską może okazać się szczególnie istotne w naszym pozbawionym równowagi społeczeństwie. Ajurwedyjska medycyna oparta na ziołach, mająca żywy kontakt z dzisiejszym światem, jest nam obecnie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Choć niektóre najważniejsze zioła stosowane w ajurwedzie nie mają swoich odpowiedników w ziołolecznictwie zachodnim, wiele roślin popularnych na Zachodzie, takich jak woskownica, berberys i tatarak, powszechnie wykorzystuje się również w Indiach, a w ajurwedzie można znaleźć o nich dużo użytecznych informacji. Nawet typowe zioła ajurwedyjskie, na przykład aśwagandha i haritaki, można włączyć do ziołolecznictwa zachodniego na takiej samej zasadzie, na jakiej włączono chiński żeń-szeń i tang kuei; również gotu kola, ziele pochodzące z Indii, jest powszechnie stosowane w niektórych krajach zachodnich. Wiele ziół ajurwedyjskich to popularne przyprawy, na przykład imbir, kurkuma, kolendra czy kozieradka. Ogromną część farmakologii ziół ajurwedyjskich stanowią choćby same zioła i przyprawy powszechnie dostępne w Ameryce.

Termin ajurweda oznacza naukę o życiu, a nie medycynę hinduską; także będącego jej częścią ziołolecznictwa nie należy uważać za ziołolecznictwo indyjskie. Jest to nauka o tym, jak żyć, obejmująca wszystkie sfery życiowe oraz łącząca życie pojedynczej osoby z bytem całego wszechświata. Ajurweda jest otwarta, uwzględnia wszelkie przejawy życia oraz wykorzystuje wszystkie metody, dzięki którym osiągamy większą harmonię.

Ajurweda nie jest zachodnia ani wschodnia, starożytna ani nowoczesna – jest jednością ze wszystkim, co żyje, jest wiedzą, która należy do wszystkich żywych istot, a nie systemem im narzuconym. Jest źródłem, z którego można swobodnie czerpać i które można dostosowywać do wyjątkowych potrzeb indywidualnego człowieka w jego określonym środowisku.

Ziołolecznictwo ajurwedyjskie oferuje nam nie tylko wiedzę o poszczególnych ziołach, lecz także zrozumienie ich roli. Ajurweda zachęca do usuwania barier pomiędzy ludźmi. Aby mogła nadejść nowa era, musimy zacząć dzielić się wiedzą o uzdrawianiu człowieka, przy czym musi to nastąpić w dzisiejszym świecie, takim jaki jest.

Wykorzystano fragment książki "Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie"  David Frawley, Vasant Lad
Po więcej informacji zapraszamy na stronę a-ajurweda.pl

Podobne artykuły


37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60225
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160333
70
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17009
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73068
48
komentarze: 40 | wyświetlenia: 12240
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91797
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1873
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 47017
41
komentarze: 55 | wyświetlenia: 4689
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24627
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6173
 
Autor
ArtykułNie da się ukryć, ze natura ma aptekę na wszystkie nasze bolączki... :)

W końcu jesteśmy jej dziećmi :)

  Elba,  23/06/2012

Leczenie ziołami pochodzi od Słowian. Polecam filmik, trochę długi, ale warto poczytać sobie: http://www.youtube.com/watch?v(...)=relmfu

Popieram, ponieważ sam się interesuję się leczeniem ziołami. Do mojej biblioteki ziół dodałem marihuanę , przez wiele osób w Polsce uważaną za tzw miękki narkotyk.. Co jest nie prawdą Canabis Leczy AIDS , SM , POLINEUROPATIĘ , JASKRĘ , NIEKTÓRE ODMIANY RAKA , SPASTYCZNOŚĆ i pomaga zasnąć czyli można powiedzieć że marihuana jest lekiem dla ludzi którzy mają problemy zasypianiem , a także marihuanę ...  wyświetl więcej

Jeżeli chodzi o rośliny i inne zioła pomocne w leczeniu problemów zdrowotnych czy nawet chorób to ostatnio odkryłam również właśnie wymieniony też w tekście gotu kola, trafiłam na niego przypadkowo przez rozmowę z koleżanką, potem trafiłam na fajny rzetelny artykuł; http://www.biomedical.pl/rosli(...)ica_38/ i postanowi ...  wyświetl więcej

  Enatura  (www),  09/10/2017

Ja od siebie mogę zarekomendować zioła szwedzkie marii treben, które skutecznie działają na zmniejszoną odporność a także pomagają przy trudno gojących się ranach więcej opisałem w dodatkowym artykule http://enaturablog.pl/ziola-sz(...)i-cena/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska