Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje i przeznaczenie poszczególnych kasków motocyklowych

Z roku na rok w Polsce swoje życie traci dziesiątki motocyklistów. Liczba ta mogłaby być znacznie mniejsza, gdyż spora część kierowców bagatelizuje sprawę dobrego doboru kasku.
Wyświetlenia: 1.078 Zamieszczono 13/07/2012
Zgłoszony przez 4 użytkowników jako spam

Jazda motocyklem bez wątpienia stanowi jeden z przyjemniejszych środków lokomocji, który jednak jednocześnie wydaje się być jednym z bardziej niebezpiecznych.  Odpowiednia ochrona głowy jest w stanie nawet ocalić życie. Warto także przypomnieć, że jazda bez kasku grozi zarówno mandatem pieniężnym jak i punktami karnymi.

Głównym kryterium, według jakiego są podzielone kaski motocyklowe jest oczywiście ich budowa, a tym samym przeznaczenie. Najbezpieczniejszymi z uwagi na fakt, że zakrywają cała głowę i twarz są kaski integralne. Są one zbudowane z jednego kawałka materiału i wyposażone w uchylną szybę. Dopływ odpowiedniej ilości powietrza do skóry został uzyskany przez zastosowanie specjalnych otworów wlotowych i niewielkich kanałów wentylacyjnych. Ten model kasku najczęściej jest używany przez kierowców ścigaczy, ale nie tylko.

Bardzo podobne ze względu na budowę są kaski szczękowe. Choć z zewnątrz prezentują się bardzo podobne i oferują porównywalne zabezpieczenie głowy, to są od nich cięższe za sprawą zastosowania specjalnego mechanizmu umożliwiającego otwarcie części szczękowej. Z tego względu bardzo często korzystają z nich kurierzy, gdyż umożliwia im to bezpośredni kontakt z klientem bez potrzeby ciągłego ściągania i zakładania kasku.

Kolejną propozycją na rynku stanowią kaski typu jet lub zwane po prostu otwartymi z uwagi na swoją konstrukcję. Część ochronna osłania czoło, uszy oraz górną i potyliczną część głowy, pozostawiając twarz osłonięta zaledwie szybką. Ich największa zaletą jest łatwość zakładania i ściągania oraz komfort podróży. Poza tym są lekkie, bardzo wygodne i dostarczają idealny przepływ powietrza nawet w upalne dni. Do kasków otwartych zaliczają też się tzw. orzeszki, wyglądem przypominające kaski wojskowe, które jednak oferują jedynie symboliczną ochronę górnej części głowy.

Ostatnie w tym zestawieniu są kaski enduro, które jak sama nazwa mówi są przeznaczone głównie do jazdy terenowej, crossowej oraz ogólnie po bezdrożach. Odlana z jednego kawałka konstrukcja została doposażona w specjalny ochronny daszek w górnej części oraz solidnie wzmocnioną część szczękową. Ich cechą charakterystyczną jest brak jakiejkolwiek szybki, co sprawia, że trzeba także dokupić specjalne gogle motocyklowe.

W ramach podsumowań warto podkreślić, że posiadanie kasku pozwoli nie tylko na uniknięcie mandatu, ale przede wszystkim może ocalić życie podczas ewentualnego wypadku. To właśnie głowa okazuje się być najbardziej podatna na obrażenia. Uderzenie w asfalt przy dużej prędkości jest w stanie dosłownie rozłupać czaszkę. Zamiast ryzykować warto odwiedzić profesjonalny sklep motocyklowy, gdzie sprzedawca pomoże w prawidłowym dopasowaniu kasku do wielkości i kształtu głowy, tak, aby w miarę możliwości zmaksymalizować jej ochronę.

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1059
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 571
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1053
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 550
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 872
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 985
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 524
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 853
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 444
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 773
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 680
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 667
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 673
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 200
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska