Login lub e-mail Hasło   

Dobra pamięć

Mówią, że nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek, ale jeśli chodzi o mózg, naukowcy odkryli, że to stare powiedzenie po prostu nie jest prawdą.
Wyświetlenia: 1.832 Zamieszczono 15/08/2012

Dobra pamięć zależy od zdrowia i witalności twojego mózgu.Jest wiele sposobów na poprawienie pamięci i sprawności umysłowej.
Ważne są ćwiczenia i sen
Czas dla przyjaciół i zabawy
Relaks
Ćwicz mózg
Zwiększenie swojej zdolności do uczenia się

Wykorzystanie mocy mózgu
Mówią, że nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek, ale jeśli chodzi o mózg, naukowcy odkryli, że to stare powiedzenie po prostu nie jest prawdą. Ludzki mózg posiada zadziwiającą zdolność do przystosowania i zmiany, nawet w starszym wieku. Zdolność ta jest znana jako neuroplastyczność . Przy odpowiedniej stymulacji, twój mózg może tworzyć nowe ścieżki neuronowe, zmieniać istniejące połączenia dostosować i reagować .

W mózgu istnieje niesamowita zdolność do przekształcenia uczenia się i pamięci. Można wykorzystać naturalną siłę neuroplastyczności, aby zwiększyć swoje zdolności poznawcze, zwiększyć swoją zdolność do uczenia się nowych informacji i poprawić swoją pamięć.
Aby poprawić pamięć Nie skąp na ćwiczenia lub spanie
Zdolność do zapamiętania wzrasta, kiedy pielęgnujemy swój mózg poprzez dobrą dietę i inne nawyki zdrowotne

Podczas ćwiczeń ciało, ćwiczysz mózg
Traktując swoje ciało dobrze możesz zwiększyć swoją zdolność do przetwarzania i przywoływania informacji. Wysiłek fizyczny zwiększa dopływ tlenu do mózgu i zmniejsza ryzyko zaburzeń, które prowadzą do utraty pamięci, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Ćwiczenie może również nasilać działanie przydatnych substancji chemicznych mózgu i chronić komórki mózgu.

Poprawić swoją pamięć przez prawidłowy sen
Gdy jesteś pozbawieni snu, mózg nie może pracować na pełnych obrotach. Kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów oraz umiejętność krytycznego myślenia, są zagrożone. Niezależnie od tego czy studiujesz, pracujesz, albo starasz się pogodzić wiele wymagań życiowych, brak snu to przepis na katastrofę.

Ale sen ma kluczowe znaczenie dla uczenia się i zapamiętywania w sposób jeszcze bardziej fundamentalny. Badania pokazują, że sen jest niezbędny do konsolidacji pamięci, z kluczem pamięci zwiększenia aktywności występujących podczas najgłębszych faz snu.

Zapewnij sobie czas relaksu ,czas dla przyjaciół i zabawy
Kiedy myślisz o sposobach na poprawę pamięci, myślisz o "poważnym" działaniach,a badania pokazują ,że życie pełne przyjaciół i rozrywki daje dużo poznawczych korzyści.

Zdrowe relacje wzmacniają pamięć?

Ludzie są bardzo społecznymi zwierzętami. Interakcja z innymi może być najlepszym rodzajem ćwiczeń mózgu, nie chodzi tylko o przetrwanie.
Badania pokazują, że posiadanie pozytywnych relacji i silny system wsparcia jest niezbędne nie tylko do emocjonalnego zdrowia, ale również dla zdrowia mózgu. W jednym z ostatnich badań z Harvard School of Public Health, na przykład, naukowcy odkryli, że ludzie najbardziej aktywni w życiu społecznym mieli najwolniejsze tempo spadku pamięci.

Istnieje wiele sposobów uaktywnienia społecznego ,co zwiększy korzyści towarzyskie również poprawi stan naszzego mózgu i pamięci

Śmiech jest dobry dla mózgu
Słyszałeś, że śmiech jest najlepszym lekarstwem, odnosi się to do mózgu i do ciała. W przeciwieństwie do reakcji emocjonalnych, które są ograniczone do określonych obszarów mózgu, śmiech angażuje wiele regionów na całym mózgu.

Psycholog Daniel Goleman zauważa w swojej książce inteligencji emocjonalnej ,że śmiech ..pomaga ludziom myśleć szerzej i kojarzyć bardziej swobodnie".

Szukaj sposobów by w Twoim życiu było więcej śmiechu.

Śmiać się z siebie. Mów o żenujących momentach w Twoim życiu ze śmiechem.. Najlepszym sposobem, aby traktować siebie mniej poważnie jest mówić o czasach, kiedy byliśmy zbyt poważni.

Spędzaj czas zabawy z ludzimi wesołymi. Są to ludzie, którzy śmieją się łatwo, zarówno z siebie i z życiowych absurdów i którzy rutynowo znajdują humor w codziennych zdarzeniach. Ich zabawny punkt widzenia i śmiech są zaraźliwe.
Trzymaj zabawkę na biurku lub w samochodzie. Pakowane zabawną plakat w swoim biurze. Wybierz wygaszacz ekranu komputera ,który sprawi ,że się będziesz śmiał
Zwróć uwagę na dzieci i naśladuj je. Są ekspertami w gry, biorą życie lekko, i śmiają się.
Dla poprawy pamięci utrzymaj stres w ryzach
Stres jest jednym z najgorszych wrogów mózgu .Przewlekły zlekceważony stres niszczy komórki mózgowe i uszkadza obszar mózgu odpowiedzialny z tworzenie nowych wspomnień i projekcję starych


Trzymaj depresje w ryzach
Oprócz stresu, depresja powoduje ogromne straty w mózgu. Niektóre objawy depresji to trudności z koncentracją,podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem rzeczy. .

Jest wiele potwierdzeń ,że zbawienna dla mózgu i zdrowia psychicznego jest medytacja .Pomaga w depresji,niepokoju,bólach przewlekłych cukrzycy ,nadciśnieniu .
Medytacja może także poprawić ostrość, koncentracji, kreatywności i uczenia się oraz umiejętność rozumowania.

Medytacja w sposób magiczny zmienia mózg. Obrazy mózgu wykazały, że regularne medytujący mają większą aktywność w lewej korze przedczołowej, obszarze mózgu związanym z uczuciem radości i spokojem. Medytacja także zwiększa grubość kory mózgowej i wyzwala więcej połączeń między komórkami mózgowymi-wszystko to zwiększa ostrość umysłu i zdolność pamięci.

Właściwa dieta dla mózgu
Tak jak ciało potrzebuje paliwa, tak samo mózg. Prawdopodobnie już wiesz, że dieta oparta na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczach zapewni wiele korzyści zdrowotnych, ale taka dieta może również poprawiać pamięć. Ale dla zdrowia mózgu, ważne jest nie tylko to co jesz,ale również to czego wolno jeść .Zwiększając potencjał umysłowy zmniejszasz ryzyko demencji.

Kup omega-3. Coraz więcej dowodów wskazuje, że omega-3 kwasy tłuszczowe są szczególnie korzystne dla zdrowia mózgu. Ryby są szczególnie bogatym źródłem kwasów omega-3, zwłaszcza morskie "tłuste ryby", takie jak łosoś, tuńczyk, halibut, pstrąg, makrela, sardynki, śledź . Oprócz zwiększania potencjału umysłowego, spożywanie ryb może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Jeśli nie jesteś fanem ryb, należy rozważyć włączenie do suplementów oleju rybnego. Inne nie-rybne źródła omega-3 zawierają orzechy włoskie, mielone siemię lniane, olej lniany, pestki dyni, oraz soja.
Badania wskazują, że dieta bogata w tłuszcze nasycone (ze źródeł takich jak czerwone mięso, pełnotłuste mleko, masło, ser, śmietana i lody) zwiększa ryzyko demencji i zaburza koncentrację i pamięć. Jedzenie zbyt wiele kalorii w późniejszym życiu może również zwiększać ryzyko zaburzeń poznawczych. Porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem o opracowaniu planu zdrowego odżywiania .
Jedz więcej owoców i warzyw to zródło przeciwutleniaczy, substancji , które chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniem. Kolorowe owoce i warzywa są szczególnie dobre przeciwutleniaczem .Również zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, brokuły, sałaty rzymskie, Boćwina i rukola i owoce takie jak morele, mango, i arbuz.
Pij zieloną herbatę . Zielona herbata zawiera polifenole, silne antyoksydanty, które chronią przed wolnymi rodnikami, które mogą uszkodzić komórki mózgowe. Wśród wielu innych korzyści, regularne spożywanie zielonej herbaty może poprawić pamięć i sprawność umysłową i powolne starzenie się mózgu.
Pić wina (lub sok z winogron) z umiarem . Utrzymanie spożycia alkoholu w ryzach jest kluczem, ponieważ alkohol zabija komórki mózgu. Ale z umiarem (ok. 1 szklanka dziennie dla kobiet, 2 mężczyzn), alkohol może nawet poprawić pamięć i poznanie. Czerwone wino wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest bogate w resweratrol, flawonoidy, który zwiększa przepływ krwi w mózgu i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Podobne artykuły


73
komentarze: 18 | wyświetlenia: 28920
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20737
44
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6009
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23120
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11096
37
komentarze: 78 | wyświetlenia: 73478
33
komentarze: 10 | wyświetlenia: 107497
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186940
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10490
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5011
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7709
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2486
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7747
 
Autor
ArtykułUdało mi się swojego niemłodego psa nauczyć kilku sztuczek pozbawiając go wyboru, którego dokonywał wcześniej. :)

  Amicus,  15/08/2012

A mnie moja suka - też już nie pierwszej młodości - nauczyła kilku sztuczek, pozbawiając mnie wyborów, których dokonywałem wcześniej ;)

To wykręciła Ci niezły numer, mądrala :)))
Ale muszę uczciwie przyznać, że mój piesek w zamian, subtelnie wzrokiem i zachowaniem także nieco tolerancji do siebie nauczył.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska