JustPaste.it

Tao Reiki, czyli spokój i radość w praktyce

Fragment z "Drogi Reiki", vademecum wiedzy na temat filozofii i praktyki pierwszego oraz drugiego stopnia metody Reiki.

Fragment z "Drogi Reiki", vademecum wiedzy na temat filozofii i praktyki pierwszego oraz drugiego stopnia metody Reiki.

 

Za praktyką Reiki idzie również pewna filozofia, a raczej postawa życiowa, która spływa na osoby, które często i intensywnie z Reiki pracują. Nazywam to postawą taoistyczną, bowiem podejście do życia, które wprowadza w Tobie Reiki jest właśnie podobne do tego, co można wyczytać w księgach o filozofii taoistycznej – spokój umysłu, uśmiech na twarzy, radość egzystencji i życie zgodne z Twoją ludzką naturą. Nie jest to, rzecz jasna, jakaś filozofia religijna, a po prostu postawa życiowa, którą swobodnie można w sobie kształtować bez względu na wyznanie.

Jest napisane w Księdze Drogi i Cnoty:

"Tao, które można opisać słowami, nie jest prawdziwym tao."

Nie jestem skłonny do parafrazowania i twierdzenia, że Reiki, które da się opisać słowami nie jest już Reiki, jednakże coś w tym Tao jednak jest. Dużo o Reiki można bowiem pisać i opowiadać, a jednak każde wypowiedziane czy napisane słowo będzie zatracać istotę Reiki. Istotę, którą jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Jest bowiem tak, iż każdy inaczej postrzega Reiki jako energię i metodę rozwoju, i choć wiele konkretnych rzeczy można na temat Reiki powiedzieć w teorii, to już osobista gnoza – własne postrzeganie, doświadczenie i rozumienie – praktycznie u każdego będzie czymś indywidualnym.

Dlatego to właśnie praktyka sprawi, że będziesz dobrym reikowcem. Choć ciężko jest praktykować nie znając teorii, to ciężko jest zrozumieć teorię, jeśli nie będzie się praktykować. Zabiegi oraz auto-zabiegi powinny stać się częścią Twojego życia, a jeśli zechcesz możesz dorzucić do nich również i różne formy medytacji z Reiki, na przykład Hatsurei-Ho. Praktyka Reiki powinna być dla Ciebie ważniejsza, niż czytanie kolejnych reikowych książek.

To właśnie to piękne w swej prostocie podejście sprawia, że Reiki – poprzez samą praktykę – działa skutecznie i sprawia, że zaczyna przez nas promieniować Te – czyli wewnętrzna cnota, nasza wewnętrzna siła i prawdziwa natura, którą to w Buddyzmie nazywa się Naturą Buddy. I można wiele mówić o dodatkowych ćwiczeniach i technikach, o różnych formach medytacji, a do tego można być bardzo wrażliwym na punkcie historii i terminologii, ale koniec końców, najważniejsza jest sama droga, czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

A kiedy będziesz regularnie praktykował, wtedy, jak mawiał Mikao Usui, powrócisz do swojego naturalnego stanu. Powrócisz do Tao.

Powrót do Tao

Wielokrotnie w aspektach Reiki można spotkać się ze stwierdzeniem, iż Reiki przywraca stan równowagi i harmonii. Również i Tao mówi o stanie równowagi - stanem równowagi nazywamy sytuację, kiedy ani przesadne słodkości nie robią na nas wrażenia, ani wielkie zło nie jest w stanie nas z tej równowagi wybić. Nie jest to, wbrew pozorom, stan oziębłości emocjonalnej, a właśnie równowagi - możemy cieszyć się życiem i z tego stanu nic nie jest w stanie nas wybić. Tymczasem nasze życie bardzo często jest wątłą homeostazą, z której może nas wytrącić byle jaka mała rzecz - na przykład złe wspomnienie bądź nieprzyjemne doświadczenie z danego dnia naszego życia. Proces rozwoju duchowego zgodny z Tao prowadzi właśnie do równowagi, w której równowaga taka jest trwała.

Równowaga ta widoczna jest w życiu, w zdrowiu fizycznym, w emocjach, w finansach i w każdym innym aspekcie życia. Już sam Usui powiadał, iż dzięki Reiki człowiek wraca do swojego naturalnego stanu, stanu zgodnego z Tao, w którym to stanie człowiek posiada wielką moc manifestacji dobrego, szczęśliwego i zdrowego życia. Kiedy wracamy do stanu prawdziwej wewnętrznej harmonii, wtedy nic nie jest w stanie nas z niej wybić, a dodatkowo budzi się w nas moc, dzięki której jesteśmy w stanie bez wysiłku manifestować wspaniałe życie. Życie tu i teraz.

Potęga teraźniejszości

Reiki uczy, a właściwie nakłania do powrotu do „tu i teraz”. Jednym z problemów człowieka zachodu jest ciągła gonitwa myśli w przeszłość bądź w przyszłość. Z tego zaś wynika kompletny brak umiejętności życia w teraźniejszości. A jednak gdy codziennie praktykujemy Reiki w zabiegach na innych, czy też w auto-zabiegach; przekazujemy Reiki swojemu kotu, reikujemy poranną kawę, potem obiad i kolację – za każdym razem, gdy Reiki zaczyna przez nas przepływać, odczuwamy taki „powrót” do teraźniejszości – nagle jesteśmy „tu i teraz” i nie ma już nic więcej – ani myśli, ani zmartwień, ani gonitwy umysłu. Czasem przychodzi to od razu, a czasem dopiero po kilku miesiącach mniej lub bardziej regularnej praktyki, ale jednak można do tego dotrzeć właśnie dzięki praktyce Reiki. Powracając do „tu i teraz”, nie tylko uczymy się cieszyć życiem, ale zyskujemy również wewnętrzny spokój, potężne narzędzie, które pozwala nam manifestować wspaniałe życie.

Wewnętrzny spokój kluczem do rozwiązywania problemów

Jest takie powiedzenie taoistyczne:

„Umysłowi bez skazy poddaje się cały wszechświat.”

Tą skazą są myśli i chaos – gdy jednak umysł jest przejrzysty i spokojny, wtedy rozwiązanie problemów od malutkich po największe, staje się znacznie łatwiejsze. I również tutaj można się wspomóc za pomocą Reiki. Oczywiście, myśli nie są czymś złym – to ich natłok i chaos, który potrafią czasem generować, należy do tych mniej przydatnych i przyjemnych doświadczeń. Chaos myśli jest jak chmury – im gęstsze, tym mniej promieni słonecznych dociera do Ziemi. Im więcej myśli, tym trudniej nam dostrzec naszą prawdziwą naturę. A w bardziej przyziemnych przypadkach im więcej myśli, tym trudniej dostrzec nam rozwiązania problemów, z którymi się spotykamy. Dlatego warto dążyć do osiągania wewnętrznego spokoju.

Ten wewnętrzny spokój uzyskuje się przez praktykę Reiki – przez wykonywanie zabiegów, praktykę auto-zabiegów czy przez dostrajanie innych, już jako nauczyciel, a także przez medytację z Reiki. Wszystkie te elementy praktyki mają jeden wspólny mianownik – przepływ Reiki. To energia, która przepływa przez praktyka, daje mu spokój umysłu i relaksuje. To przez praktykę na sobie, a także przekazywanie Reiki innym – w czasie zabiegów lub dostrojeń – praktyk rozwija w sobie dar wewnętrznego spokoju, który płynie razem z Reiki. Pomagając więc innym, pomaga się samemu sobie, a im więcej przekaże się Reiki innym, tym silniej Reiki zadziała na nas samych.

Kiedy umysł przestaje walczyć z chaosem, myśli zaczynają płynąć harmonijnie, a kiedy pojawia się harmonia myśli, to za nią idzie spokój umysłu. Chmury zanikają, a światło słoneczne dociera do ziemi, odżywiając ją energią życiową. I w takim spokoju umysłu jesteśmy w stanie dostrzec możliwości, których wcześniej nie widzieliśmy. Wtedy właśnie jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy życiowe, które wcześniej wydawały nam się nie mieć rozwiązania.  Szczęście wewnętrzne prowadzi do szczęścia zewnętrznego

A gdy już zaczniesz rozwijać w sobie wewnętrzny spokój i stan równowagi, wtedy zaczniesz odczuwać coś, co wielu nazywa szczęściem. Zwracam tu uwagę właśnie na fakt „zaczynania” - w Reiki nie musisz spędzać wielu lat na praktyce, by cokolwiek osiągnąć. Wystarczy kilka tygodni praktyki, a zaczynasz obserwować w swoim życiu zmiany. I choć często są one małe, to przecież jest napisane:

„Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku.”

Już ten pierwszy krok pozwala, by dostrzec odrobinkę szczęścia w tym, co już posiadasz bądź w tym, czego już teraz doświadczasz. To również w tym celu praktykuje się recytację ideałów Reiki - „już dziś”, już teraz bądź spokojny, okazuj wdzięczność i raduj się. Już teraz masz powody do radości i wdzięczności – uzdrawiająca praca z Reiki pozwoli Ci te rzeczy dostrzec i zacząć się nimi cieszyć. A im więcej będziesz się radował i im częściej będziesz okazywał wdzięczność, tym większe szczęście będzie płynąć z Twojego wnętrza.

Szmaragdowa Tablica, znany tekst alchemiczny, mówi, iż tak jak na górze, tak i na dole; jako wewnątrz, tako i na zewnątrz. To, jak się czujesz w środku, to będzie się realizować na zewnątrz. Jeśli więc dzięki praktyce Reiki osiągniesz wewnętrzny spokój, a także wewnętrzną radość, to z czasem ten sam spokój i wewnętrzna radość będą się realizować w Twoim całym życiu i otoczeniu. Tak będziesz powoli, krok po kroku, manifestował wspaniałe życie – pełne zdrowia, miłości i radości, czy to przez znalezienie „tej drugiej połówki”, czy przez jakąś formę samorealizacji, czy przez założenie własnej firmy, czy jakkolwiek pragniesz. Każdy bowiem ma własną ścieżkę, prowadzącą do szczęścia. Reiki pomaga Ci ją odkryć, a wszystko czego potrzebujesz to po prostu praktyka i praca nad własnym wnętrzem.

 

Źródło: http://reikowisko.org/droga-reiki