Login lub e-mail Hasło   

Skąd się wzięła potęga Chin?

W gospodarce planowej było ogromne bezrobocie. Tyle, że ukryte. Często zatrudniano kilku pracowników, tam gdzie wystarczyłby jeden, albo maszyna.
Wyświetlenia: 4.071 Zamieszczono 19/09/2012
Demonstranci na Placu Tien An Men żądali reform podobnych do tych, które zrobiono w krajach Europy Wschodniej. Komuniści chińscy władzy nie oddali, brutalnie stłumili demonstracje, ale zmienili zupełnie system gospodarczy.

Co się stało w 1989 roku? Co właściwie upadło w 1989 roku? Powiem tak! Może akurat na taką formułę wszyscy się zgodzą.W 1989 roku upadła gospodarka planowa.

Wprowadzono ją w czasach stalinowskich w byłym Związku Sowieckim. Później przeniesiono ten model do krajów tzw. bloku, czyli do nas, do Chin, na Kubę, do niektórych krajów tzw. Trzeciego Świata. Gospodarka planowa upadła z powodu swojej niewydolności, ciągłych niedoborów, objawiających się w różny sposób. W Polsce, w pewnym okresie, półkami sklepowymi, na których był tylko ocet. Gospodarka planowa uchowała się na Kubie i w Korei Północnej i każdy może stwierdzić, co byłoby, gdyby u nas nie upadła w 1989 roku.

Lepiej mówić, że upadła gospodarka planowa, niż mówić, że upadł system komunistyczny, ponieważ np. u nas pozwolono na to, żeby byli komuniści bez przeszkód mogli wziąć udział w budowaniu nowego ustroju. Ludzie, widząc dziś, byłych komunistów w różnych, często eksponowanych miejscach uważają, że komuna ma się dobrze, ale mam nadzieję, że zgodzą się na to, że systemu gospodarki komunistycznej już nie ma.

Kraje Europy Wschodniej, w tym Polska podążyły utartą ścieżką wytyczoną przez kraje Europy Zachodniej. Przez 20 lat nadrobiły część swojego zapóźnienia. Dzięki intensywnej pracy i wspomożeniu ze strony bogatych państw zachodnioeuropejskich.

Federacja Rosyjska oparła swoją gospodarkę na eksporcie surowców, głównie energetycznych, ale nie tyko energetycznych.

A teraz przejdę do właściwego tematu tego artykułu.

Gospodarka planowa upadła także w Chinach.

W 1989 roku czołgi rozjechały demonstrację studentów i innych młodych ludzi na Placu Tien An Men. Demonstranci żądali reform podobnych do tych, które zrobiono w krajach Europy Wschodniej. Komuniści chińscy władzy nie oddali, brutalnie stłumili demonstracje, ale zmienili zupełnie system gospodarczy. Oni również pożegnali się z gospodarką planową stalinowskiego typu.

Na marginesie warto wiedzieć, że modele gospodarki planowej zastosowane przez Stalina i Hitlera były do siebie mocno podobne.

Wracając do Chińczyków. Oni nie poszli po śladach zachodu, tylko zastosowali swoją własną drogę, która okazała się lepsza od tego, co wymyślił zachód. Ten artykuł ma charakter dydaktyczny dlatego zwracam uwagę na to, że teraz będzie najważniejsze!!!

Jaki jest powód sukcesu Chińczyków?

Mówi się czasem, że pracowali za miskę ryżu, a to niezupełnie tak było. Ekonomiści chińscy obliczyli, że jeżeli zatrzymają przyrost ludności i wykorzystają zieloną rewolucję, czyli przestawienie rolnictwa na uprawy GMO, to z bilansu możliwości wychodzi, że  Chiny będą w stanie wyżywić się same. Nie zabraknie też materiałów na inne skromne, elementarne potrzeby.

To, że zarobki były po 2$ dziennie, nie miało tak wielkiego znaczenia, skoro Chińczyk nie kupował importowanych produktów. W Polsce do 1989 roku też tyle, mniej więcej, zarabialiśmy i głodni stanowili margines.

W gospodarce planowej było ogromne bezrobocie. Tyle, że ukryte. Często zatrudniano kilku pracowników, tam gdzie wystarczyłby jeden, albo wystarczyłaby pracująca w jego miejsce maszyna.
Chińczycy postanowili zracjonalizować zatrudnienie, a powstałe wskutek tego bezrobocie wyeksportować. Wzorowali się na tym co wcześniej zrobiono w Hongkongu, Singapurze i na Tajwanie. Potrzebne było tylko jedno. Bezrobotni uwolnieni z ukrycia musieli za te same 2$ dolary dziennie produkować coś, co nadawałoby się na eksport, czyli spełniało w minimalnym choć stopniu wymagania zachodnich klientów.

I Zachód dał się na to nabrać. Przekazał Chińczykom niezbędne technologie. Rzeka dolarów zaczęła płynąć do Chin.

Proszę zwrócić uwagę, że gdyby nie te eksportowe technologie, to państwo i tak w formie zasiłku musiałoby wypłacać bezrobotnym 2$ dziennie, albo nie mogłoby racjonalizować zatrudnienia i zwalniać pracowników państwowych firm.

A jak wiemy żywności i innych podstawowych artykułów było w wystarczającej dla wszystkich ilości i zasiłki można byłoby wypłacać.

W ten sposób Chińczycy stosując ten sam ekonomiczny fortel, dzięki któremu ich przodkowie zbudowali Chiński Mur, zbudowali sobie piramidę z dolarów.

Dziś okazało się, że mają wszystkich w garści. Amerykanie nie mogą unieważnić zielonych papierków, bo nie mają swojej produkcji u siebie na miejscu i muszą mnóstwo rzeczy przywozić z Chin. Ratują się wywołując dolarową inflację, czyli Wielki Kryzys Finansowy.

Chińczycy wygrali to, że konieczna reforma walutowa będzie przeprowadzona według wzorów stosowanych w Starożytnych Chinach. Dlaczego? Dlatego, ponieważ nie ma innego wyjścia!

Przeczytaj również: 

PS. Ten artykuł został, rzecz jasna, napisany przed kryzysem związanym z układem ACTA. Myślę, że po zapoznaniu się z nim czytelnicy będą zorientowani, że ACTA to jeden z elementów walki między amerykańskimi fałszerzami pieniędzy (dolarów), a chińskimi fałszerzami towarów.

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


58
komentarze: 48 | wyświetlenia: 28992
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2954
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4299
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1593
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6587
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23037
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2046
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5103
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6212
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4741
50
komentarze: 17 | wyświetlenia: 55299
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 10762
32
komentarze: 51 | wyświetlenia: 9177
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9588
 
Autor
Artykuł"Żółta rasa zaleje świat" Na razie tylko produkty.:-) PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska