Login lub e-mail Hasło   

Jaki będzie Świat w roku 2050?

... Nie pytajcie tych, którzy zawsze byli zaskoczeni. Nie pytajcie tych, którzy nie spodziewali się upadku komuny. Nie pytajcie tych, których zaskoczył kryz...
Wyświetlenia: 3.137 Zamieszczono 01/11/2012

...

Nie pytajcie tych, którzy zawsze byli zaskoczeni. Nie pytajcie tych, którzy nie spodziewali się upadku komuny. Nie pytajcie tych, których zaskoczył kryzys.

Zapytajcie sami siebie: CZEGO WY BYŚCIE CHCIELI? Jakiego świata chcielibyście w roku 2050-tym?
Zastanówcie się, co zależy od nas, a co należy do niezależnych okoliczności?
I to nie jest pytanie o Polskę. Jakby nie była potężna, lub jakby nie była słaba, to w  2050-tym roku Polska będzie około 0,5% ludzkiego świata. Pół procenta Polaków pośród ludzi. A świat jeszcze bardziej się zmniejszy. Każdy kilometr będzie krótszy dla ludzi, towarów, informacji i rakiet międzykontynentalnych. Odległości się zmniejszą, a prędkości zwiększą. Tego procesu już nikt nie zatrzyma.

Chcielibyście, żeby nie było III wojny Światowej?
Jeśli tak się stanie, to w roku 2050 będzie żyło na świecie około 8 miliardów ludzi. Na to mamy już wpływ. Lepiej jest, gdy ludzi nie przybywa zbyt gwałtownie, ponieważ  każda gwałtowna zmiana to dodatkowy problem.
Ludzie 2050 roku będą starsi. Nie unikniemy tego.
Już dziś. Wykorzystanie aktualnych możliwości medycyny gwarantuje w 2050 średnią długowieczność na poziomie 95 lat. Tych starych będzie procentowo więcej niż dziś i NIE BĘDĄ ZDROWSI NIŻ DZIŚ. Ludzie starzy z reguły przed śmiercią są chorzy.

Czy starczy dla wszystkich żywności? Nie ma żadnych problemów. Wystarczy.

Czy starczy energii na podstawowe potrzeby? Też wystarczy. Już dziś. W tej dziedzinie jest tyle nowych, niewykorzystanych wynalazków, zablokowanych przez pazerne koncerny, że gdyby je wdrożyć, przestalibyśmy rozmawiać o zagrożeniu energetycznym.
To dlaczego w 2050 roku emeryci mają nie otrzymywać emerytur? Dlaczego młodzi mają nie mieć żadnych dochodów z powodu powszechnego bezrobocia?

Co to właściwie ma być z tym bezrobociem? W kółko straszą, jaka to będzie plaga.
No tak. Zniknie wiele z tych zajęć, które wykonują ludzie. Już dziś są prototypy automatów, które mogą zrobić to lepiej.

No to co zrobić?
1) Czy trzeba niszczyć maszyny, żeby ludzie mieli pracę?
To już było. Liberalizm zwykły doprowadził w XIX wieku do powstania wielkiego ruchu społecznego. Ruchu Niszczycieli Maszyn.
2) Czy neoliberalizm, ta idiotyczna powtórka z rozrywki, zorganizowana przez nieuków, którzy nie zapoznali się z historią, też ma do tego doprowadzić?
3) Czy jak to nie wyjdzie, zorganizujemy wojnę światową, żeby pozbyć się nadmiaru siły roboczej i nakręcić koniunkturę produkując broń, a następnie odbudowując zniszczenia?
Po to, żeby obudzić się z ręką w nocniku, w takim samym kryzysie jak ten z lat 30-stych XX wieku.

Czy nie możemy zrobić tego lepiej?
Skoro nie ma żadnych technicznych problemów, żeby w 2050 roku wystarczyło żywności i energii dla wszystkich, to chyba można znaleźć takie rozwiązanie tego układu równań, żeby:
1) każdy miał pieniądze na zakup podstawowych środków do przeżycia,
2) ci, którzy będą chcieli pracować, bo jednak trochę roboty dla ludzi pozostanie, mieli pieniądze na luksusy w czasie świąt i urlopów.

To jest tylko układ równań do rozwiązania. Łamigłówka matematyczna.
I myli się ten, kto myśli, że przed nami nikt tego zadania nie rozwiązywał.
Są trzy rozwiązania, które znamy na tyle dobrze, że:

1) Możemy je przeanalizować.
2) Prześledzić ich skutki w perspektywie kilkuset lat.
3) Wybrać jedno z nich i zastosować, wprowadzając modyfikacje, które spowodują, że będzie bardziej efektywne.

Znamy trzy cywilizacje, które znalazły się w sytuacji 3N (trzech nadmiarów). Nadmiaru żywności, energii i siły roboczej.
Znamy rozwiązania, które zostały zastosowane w starożytnym Egipcie, starożytnych Chinach i starożytnym Rzymie.

Skorzystajmy z tych doświadczeń i na ich podstawie wybierzmy odpowiednie dla nas rozwiązanie Problemu 3N (Trzech Nadmiarów).

przeczytaj: >>> Światowy kryzys finansowy. Co robić?

 

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2228
60
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13311
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1715
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 5632
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1821
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2407
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4444
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28399
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21850
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 48724
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7597
6
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1419
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3155
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  01/11/2012

Jesteśmy doświadczani jak Hiob, ale ten przynajmiej wierzył w Boga i Szatana. My zaś wierzymy w technologię i potęge czerepu. Bez Miłości nie ma mądrości, a bez niej przyszłości. Nawet za tydzień, a co dopiero za 40 lat.
Wystarczy atak Izraela na Iran, czy Chin na Japonię.

Masz rację. Trzeba odsunąć od władzy B.Natenjahu, umysłowo niedorozwiniętego człowieka, który obecnie jest premierem Izraela.
W Chinach to nie czasy Mao i bandy czworga. Rządzą obecnie ludzie bardzo dobrze wykształceni posiadający wielką wiedzę i kulturę osobistą. Z ich strony nic nam nie grozi.

  marian R,  01/11/2012

no no Adaś....dawno mnie tu nie było, jak widzę dajesz popis swojej wiedzy, planowania i marzeń... jesteś wielki...podziwiam i pozdrawiam Ciebie i Twoją śliczną..........

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale artykuł bardzo ciekawy!

I ja jestem pod wielkim post-Maoistowskiego pokolenia Chinczykow. Swietnie wyksztalceni na Zachodzie ( m.in tu w Stanach), obyci w swiecie, otwarci na nowe idee i gietcy w negocjacjach.

Przyznam się Wam, że nie taką Polskę i taki świat w XXI wieku wyobrażałem sobie zaczytując się w latach 70-ch powieściami Stanisława Lema.

Przypomnial mi to wlasnie Twoj artykul i wizyta stadionoweg

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska