Login lub e-mail Hasło   

Koszty ogrzewania domu – jak przetrwać sezon zimowy

Ogrzewanie domu czy mieszkania generuje w sezonie grzewczym bardzo wysokie koszty. Jak je zmniejszyć?
Wyświetlenia: 827 Zamieszczono 13/11/2012

Koszty ogrzewaniaChyba nikt nie odważyłby się zrezygnować z ogrzewania w domu. W naszym klimacie taki desperacki krok można by przepłacić zdrowiem, a nawet życiem. Lepiej więc zastanowić się, co zrobić, aby choć trochę zmniejszyć wysokość naszych rachunków za centralne ogrzewanie. Istnieje kilka ważnych czynników, które mają bezpośredni wpływ na ilość zużywanej energii, o których należy pamiętać.

Masz ocieplony dom? To podstawa oszczędności jeśli chodzi o ogrzewanie. Ocieplenie domu jest bardzo opłacalną inwestycją - przez ściany domu możemy bowiem tracić nawet 30% ciepła. Z tego względu warto zastanowić się, czy nie lepiej ponieść jednorazowe koszty związane z ociepleniem domu i w ten sposób obniżyć comiesięczne rachunki związane z ogrzewaniem domu. Warto też przyjrzeć się oknom w naszych domach. Duże przeszklenia lub też nieszczelne okna sprawiają, że tracimy bardzo dużo ciepła.

Druga kwestia, o której warto wspomnieć to regulowanie temperatury w naszych mieszkaniach. Obecne oprzyrządowanie montowane do instalacji centralnego ogrzewania umożliwia płynną regulację temperatury w pomieszczeniach i dostosowywanie jej do pory dnia, temperatury na zewnątrz czy własnych preferencji. Zastosowanie głowic termostatycznych czy sterownika z programatorem tygodniowym czy pogodowym może znacząco przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Przecież temperatura w domu w nocy może być niższa niż w dzień. Warto też różnicować temperaturę pamiętając o przeznaczeniu pomieszczeń i tak w poszczególnych pomieszczeniach powinna być następująca temperatura:

  • w sypialni 17-18ºC

  • w pokoju dziennym 20-21ºC

  • w kuchni 19-20ºC

  • w łazience 24-25ºC.

Nie należy również dopuszczać do znacznego wychłodzenia mieszkania. Badania wskazują, że kiedy wyjeżdżamy na urlop czy do rodziny, warto jedynie zmniejszyć temperaturę ogrzewania, ale nie wyłączać źródła ciepła. Wówczas po powrocie nie będziemy musieli poświęcać dużej ilości energii, aby ponownie nagrzać mieszkanie. Przywrócenie właściwej temperatury nie wpłynie wówczas na wysokość rachunków.

Zwyczaje

Czy wiecie, że jeżeli obniżymy temperaturę w domu o 1ºC, to możemy w ten sposób zaoszczędzić od 5 do 6 % ciepła? Jeden stopień ciepła możemy spokojnie zastąpić dodatkową warstwą ubrania, a oszczędność w grzaniu będzie znaczna. Należy też zastanowić się nad naszymi niektórymi nawykami. Na przykład w jaki sposób wietrzymy mieszkanie? Czy uchylamy nieznacznie okno i pozostawiamy je otwarte wychodząc na zakupy? Okazuje się, że jest to nieekonomiczne! Lepiej jest wietrzyć mieszkanie intensywnie, ale krótko, pamiętając przy tym o zakręceniu termostatów przy grzejnikach. Poza tym musimy zwrócić uwagę na umeblowanie domu. Jak aranżacja wnętrza wpływa na ogrzewanie? Otóż grzejniki zastawione meblami czy zasłonięte ciężkimi kotarami, nie będą mogły należycie spełniać swojej roli, a co za tym idzie będziemy musieli ustawić na piecu dużo wyższą temperaturę, aby w domu było wystarczająco ciepło. Pamiętajmy więc: wokół grzejników pozostawiamy wolną przestrzeń. W przypadku ogrzewania podłogowego zwracamy zaś uwagę na rodzaj materiału wykończeniowego posadzki – musi być przeznaczony na ogrzewana podłogę. Najlepiej do tego celu nadaje się kamień lub ceramika, w przypadku innych materiałów należy sprawdzić czy można go ułożyć na ogrzewanej podłodze.

Jeżeli będziemy pamiętać o powyższych zasadach, to będziemy mogli cieszyć się nie tylko z oszczędności energii, a co za tym idzie niższych kosztów ogrzewania. Możemy mieć też świadomość, że właściwa temperatura w domu ma przełożenie na nasze samopoczucie oraz stan środowiska.  Dlaczego? Otóż zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu, może powodować infekcje górnych dróg oddechowych, ból głowy czy obniżenie koncentracji. Z kolei dla środowiska oznacza to zmniejszenie ilości emitowanych substancji szkodliwych tj. dwutlenek węgla czy pyły. 

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 433
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 932
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72205
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647748
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14921
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21408
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40355
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17301
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13042
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53132
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22456
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17993
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23035
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska